کتاب ابله اثر فیودور داستایفسکی

تصویر کاور کتاب ابله

معرفی کتاب

«ابله» نام یکی از معرف ترین رمان های مشهور «فیودور داستایفسکی» است، که در سال ۱۸۶۸ در دسترس مردم قرار گرفت. نوشتن این رمان در سوئیس شروع و در فلورانس به پایان رسیده است.
در سال ۱۳۳۳ هجری توسط مشفق همدانی به فارسی برگردانده شده است. این کتاب در زمان حیات نویسنده، چندان مورد استقبال قرار نگرفت؛ بعدها این کتاب به عنوان یکی از شاهکارهای بزرگ قلمداد شد.
او نویسنده‌ای است که بسیاری از منتقدان، او را پیشگام ادبیات روان‌شناسانه می‌دانند و معتقدند که او بهتر از هر نویسنده‌ی دیگری در آثارش توانسته جزئیات روحی و روانی انسان‌ها را بازتاب دهد.
فیودور داستایفسکی

خلاصه ای از کتاب

رمان، شرح حال شخصی به نام «پرنس لی یو نیکلایویچ میشکین» است.
او یکی از آخرین فرزندان ورشکسته خاندان سلطنتی در روسیه است که پس از سال‌ها زندگی در سوئیس تصمیم می‌گیرد برای دیدار با یکی از شاهزادگان روسی به روسیه بازگردد. این شاهزاده که دچار بیماری افسردگی و بی‌اعتمادی شدید به اطرافیان خود است، و از بیماری صرع رنج می برد. برای درمان بیماری خود از طرف یکی از دوستان پدرش به سوئیس می رود و در بیمارستان برای درمان بیماریش بستری می شود، تا بعد از بهبود بیماری به کشورش باز گردد.
او در طول سفر خود با افرادی مرموز همسفر می‌شود که دست‌مایه‌ی اتفاقات این رمان قرار می‌گیرد.
در مسیر بازگشت به کشورش در قطار با همسفری به نام «روگوژین» همراه می شود؛ جوانی که داستان عشقش به زنی زیبارو به نام «ناستازیا فیلیپونیا» را برای پرنس بازگو می‌کند. پرنس میشکین در وطن، با آخرین بانوی بازمانده‌ی میشکین‌ها، «الیزابت» که همسر ژنرال «اپانتچین» است و سه دختر به نام‌های «الکزاندرا»، «آدلائید» و «آگلایا» دارد، ملاقات می‌کند و پس از مدتی ارثیه‌ی خوبی به او می‌رسد.
در این رمان دو مثلث عشقی وجود دارد، از یک طرف پرنس، ناستازیا و آگلایا و در طرف دیگر، پرنس، ناستازیا و روگوژین. که سرانجام هر دو ناکام می ماند؛ پرنس در هر دو مثلث درگیر است.
پرنس و روگوژین در همه جای داستان با هم هستند؛ گویی سرنوشتشان به واسطه‌ی یک زن یعنی ناستازیا به‌ هم گره خورده است. سرانجام ناستازیا به وسیله شخصی کشته می شود و همه چیز از هم می پاشد و پرنس میشکین که ظاهرا گرفتار افسردگی روحی است، با همه‌ی خوبی‌ها و روح لطیفی که دارد، ابلهی است خسته‌کننده و عصبی‌کننده که به بیماری خود باز می گردد و در طول داستان رفتارهایی از او سر می‌زند که تحملش را عذاب‌آور می‌سازد.

جملاتی از متن کتاب

 • همدردی بزرگ‌ترین و شاید یگانه قانون وجود برای تمامی بشریت است.
 • ظرافت احساس و عزت نفس از دل آدم سرچشمه می‌گیرد و چیزی نیست که معلم رقص به کسی تعلیم بدهد.
 • یک انسان اصیل و باوجدان، یعنی انسانی که به حکم عقل سالم عمل کند، موظف است که حتی در مسائلی که در کتاب‌های قانون پیش‌بینی نشده باشد اصیل و باوجدان بماند و به همین علت است که بی‌ترس از احتمال بیرون انداخته شدن، چنان‌که الان تهدیدمان کردید، به اینجا آمده‌ایم، برای اینکه ما گدایی نمی‌کنیم، تقاضا نمی‌کنیم، حق‌مان را می‌خواهیم.
 • دیگر بسم است. به قدر کافی به ندای دلم گوش کردم. حالا دیگر باید به حکم عقل زندگی کرد.

نظرات

جهت ارسال نظر، ابتداوارد حساب کاربریخود شوید.

زینب سراب

🙂👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻

زینب سراب

😊👍🏻

زینب سراب

👏🏻🙂🙂🙂

زینب سراب

😍👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻

زینب سراب

بسیار عالی

تصویر اینستاگرام

جدیدترین کتاب های معرفی شده

آخرین دیدگاه‌ها

 • «عالی بود ارزوی موفقیت برای تمام نویسندگان و شاعران جوان این مملکت»
 • پرستو در پرنده آبی
  «گنجینهٔ فقرا یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در پرنده آبی
  «زندگی زنبور عسل یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در پرنده آبی
  « عقل و سرنوشت یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در عشق لرزه
  «فرضیه‌های جایگزین یکی دیگر از آثار اریک امانوئل اشمیت»

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • مکس تکمارگ
  «مکس تگمارک (انگلیسی: Max Tegmark‎؛ زاده ۵ مهٔ ۱۹۶۷) یک دانشمند در زمینه کیهان‌شناسی اهل سوئد-ایالات متحده آمریکا است.
  او استاد موسسه ی تکنولوژی ماساچوست است و همچنین، نهادهای علمی و فناورانه ی متعددی را بنیان گذاشته است. عمده ی تحقیقات و فعالیت ه
  ...»
 • حسین نصیری
  «حسین نصیری، مدیر خلاقیت، نویسنده، کیوریتور و فعال فرهنگی و هنری‌ای می‌باشد که از سال ۱۳۸۴ در صنعت سرگرمی و از سال ۱۳۹۵ در حوزه‌ی تبلیغات مشغول به فعالیت می‌باشد؛

  او زندگی را سفری ماجراجویانه برای تحقق ماموریت شخصی‌اش – «اثرگذاری مثبت بر آدمی
  ...»
 • حمیدرضا شاه آبادی
  «حمیدرضا شاه آبادی (زاده ۱۳۴۶، تهران) پژوهشگر تاریخ، داستان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس معاصر است. وی از نویسندگان در حوزه ادبیات نوجوان و بزرگسال و یکی از مدیران با سابقه در نشر با تجربه مدیریت بر انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مؤسسه نشر بی ...»
 • سعید باستانی
  «اطلاعات در دسترس نیست. در مورد مترجم اطلاعاتی دارین به ما اطلاع بدین. ...»
 • نورمن کینگزلی میلر
  «نورمن کینگزلی میلر، زاده ی 31 ژانویه ی 1923 و درگذشته ی 10 نوامبر 2007، رمان نویس، روزنامه نگار، مقاله نویس، نمایشنامه نویس، فیلمساز و بازیگر آمریکایی بود.میلر در بروکلین نیویورک به دنیا آمد و پس از سپری کردن دوران مدرسه در شانزده سالگی در دانشگاه ها ...»