کتاب وقتی نیچه گریست اثر اروین د. یالوم

تصویر کاور کتاب وقتی نیچه گریست

معرفی کتاب

«وقتی نیچه گریست» کتابی است از دکتر آروین د. یالوم.
این کتاب در سال ۱۹۹۲ منتشرشد؛ و می توان آن را یکی از بهترین کتاب های روان شناختی نام برد. در این رمان خیالی همه ی شخصیت های داستان واقعی هستند؛ نویسنده دیدار (فریدریش نیچه فیلسوف آلمانی و دکتر (برویر) را بازگو می کند.
دکتر آروین بیش تر به خاطر رمان (وقتی نیچه گریست) مشهور شد؛ این کتاب خوانندگان زیادی را به خود جذب کرده است. از روی این کتاب در سال ۲۰۰۷ فیلمی به این نام ساخته شده است.
اروین د. یالوم

خلاصه ای از کتاب

دکتر برویر پزشکی که در قرن ۱۹ میلادی مشغول به طبابت بیماران خود است.
«لوسالومه» دختری که عشق نیچه است وسال های زیادی با او در ارتباط بوده است، تصمیم به ازدواج با هم می گیرند که در این میان الیزابت «خواهر نیچه» با تفرقه انگیزی مانع از ازدواج آن دو می شود؛ این کار او باعث شکست نیچه می شود و این مقدمه ای بر بیماری او می شود.
لوسالومه که خود را مقصر این بیماری می داند و برای ترس از خودکشی نیچه از دکتر برویر می خواهد که شخصی به نام نیچه را درمان کند، نیچه نباید از این درمان با خبر شود. در این میان دکتر برویر هم عاشق دختری به نام «برتا» شده که قبلا بیمار بوده و دکتر برویر او را درمان می کند. عشق او به برتا تا جایی است که دکتر برویر به فکر جدایی از «ماتیلدا» همسرش است. در اولین برخوردی که نیچه و دکتر برویر با هم دارند و سخنانی بین آن دو اتفاق می افتد و دکتر برویر متوجه می شود که نیچه با آدمهای اطرافش متفاوت است. در ملاقت های بعدی برویر به نیچه می گوید، که گاهی اوقات آدم ها خود انتخاب می کنند که بیمار باشند؛ با این حرف برویر، نیچه متوجه می شود که بعد از سردرد های میگیرنی که به او دست می دهد او توانایی بیشتری برای فکر کردن دارد. علاوه بر تمام این ها بیماری او باعث شده از خدمت سربازی هم معاف باشد.
شبی نیچه در مسافر خانه ای که اقامت دارد دچار حملات شدید میگرنی می شود ودر تنهایی خود به شدت بدحال می شود؛ پس برویر به سرعت خود را به مسافر خانه می رساند و تمام تلاشش را برای بهبوش آغاز می کند. سرانجام برویر از نیچه می خواهد با نام مستعاری به بیمارستانی منتقل شود که در آن جا تحت درمان باشد، از طرفی هم دکتر برویر مشکلش که همان برتا دختر مورد علاقه اش را برطرف کند و در این بیمارستان گفت و گو های زیادی بین آن ها رد و بدل می شود . وسرانجام مشکل جسمی نیچه با کمک دکتر برویر حل می شود و برویر هم با ماتیلدا رابطه ی خوبی برقرار می کند و به زندگیش بر می گردد.

جملاتی از متن کتاب

 • باید بگویم که مقصود من از زندگی، چیزی کاملا متفاوت است.نیچه در حالی که با انگشت با شکم اش می زد ادامه داد: «پرتو پلاسم بیچاره! من چرایی در زندگی دارم بنابراین با هر چگونه ای خواهم ساخت. تنها ده سال دیگر پیش رو دارم، فرصتی برای انجام یک ماموریت»
 • «گاهی آموزگاران باید سخت گیری کنند. پیام های دشوار را باید به مردم داد، زیرا زندگی دشوار است، مردن نیز»

نظرات

جهت ارسال نظر، ابتداوارد حساب کاربریخود شوید.

محمد سوسنی

❤ممنون از سایت خوب بوک لیرا بابت معرفی کامل کتاب ها❤

محمد سوسنی

💝💝💝💝💝💝💝💝💝

محمد سوسنی

👏👏👏👏

محمد سوسنی

ارزش وقت گذاشتن رو داره

محمد سوسنی

👍👍👍

تصویر اینستاگرام

جدیدترین کتاب های معرفی شده

آخرین دیدگاه‌ها

 • «عالی بود ارزوی موفقیت برای تمام نویسندگان و شاعران جوان این مملکت»
 • پرستو در پرنده آبی
  «گنجینهٔ فقرا یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در پرنده آبی
  «زندگی زنبور عسل یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در پرنده آبی
  « عقل و سرنوشت یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در عشق لرزه
  «فرضیه‌های جایگزین یکی دیگر از آثار اریک امانوئل اشمیت»

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • اینگمار برگمان
  «ارنْسْت اینْگْمار برگمان (زادهٔ ۱۴ ژوئیهٔ ۱۹۱۸ – درگذشتهٔ ۳۰ ژوئیهٔ ۲۰۰۷) کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، و تهیه‌کنندهٔ معاصر سوئدی بود. او از برجسته‌ترین فیلم‌سازان تاریخ سینما به‌شمار می‌رود. برگمان نخستین فیلمش را در سال ۱۹۴۶ با عنوان بحران ساخت. او اول ...»
 • سیدنی شلدون
  «سیدنی شلدون (زاده ۱۱ فوریه ۱۹۱۷ - درگذشته ۳۰ ژانویه ۲۰۰۷) رمان نویس معروف آمریکایی بود. شلدون پیش از روی آوردن به رمان نویسی، فیلمنامه ها و نمایشنامه هایی نوشت که او را برنده جایزه هایی همچون اسکار بهترین فیلمنامه نویسی و جایزه نمایشنامه نویسی تونی ک ...»
 • هریت بیچر استو
  «هریت بیچر استو (زاده ۱۸۱۱ - درگذشته ۱۸۹۶) از نامی‌ترین نویسندگان ادبیات پایداری سیاهان و از هواداران فعال لغو بردگی در ایالات متحده آمریکا به‌شمار می‌رود. هریت در خانواده‌ای مذهبی و تهی‌دست در روستای «لیچفیلد» ایالت کنتاکی آمریکا چشم به جهان گشود. پ ...»
 • مریم حاتمی
  «مریم حاتمی (۱۳۶۲-۱۳۸۹) شاعر، نویسنده، نمایشنامه‌نویس و بازیگر اهل ایران بود.
  مریم حاتمی ۲۶ خرداد ۱۳۶۲ در سرپل ذهاب به دنیا آمد. نخستین اثر وی با نام «اشک‌های گل آلود یک الهه» در سال ۱۳۸۴ چاپ شد. وی در تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۸۹ در اثر تصادف فوت نمود
  ...»
 • بهزاد سرهادی
  «در مورد نویسنده اطلاعاتی در دسترس نیست. ...»