کتاب عقاید یک دلقک اثر هاینریش بل

تصویر کاور کتاب عقاید یک دلقک

معرفی کتاب

کتاب «عقاید یک دلقک» رمانی غم انگیز، از آثار نویسنده آلمانی «هاینریش بل» است. او این کتاب را دو دهه پس از جنگ جهانی دوم نوشته است؛ رمانش برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۱۹۷۲ نیز شد.
کتاب روایت گر زندگی شخصی به نام «هانس شنیر» شهروند آلمانی است، که دل خوشی از عقاید کاتولیک ها ندارد.
داستان کتاب درباره دلقکی است که در عشق شکست خورده و دیگر به عنوان دلقک خواهانی ندارد و بی پول مانده است.
هاینریش بل

خلاصه ای از کتاب

«هانس شنیر» پسر یک خانواده ثروتمند آلمانی است؛ که با خانواده اش بخصوص مادرش در مذهب و نوع نگرش اختلاف نظرهایی دارند.
هانس یک خواهر به نام «هنریته» دارد، که با تعدادی از نوجوانان به جنگ می رود و در آن جا کشته می شود؛ برادر کوچک تری به نام «لئو» دارد که مذهبش را از پروتستان به کاتولیک تغییر داده و کشیش کلیسا کاتولیک شده است. هانس هم ترک تحصیل می کند و به کار دلقکی روی می آورد، و به خاطر این کار از خانواده طرد می شود و او آن ها را ترک می کند.
هانس در دوران مدرسه به دختری به نام «ماری» علاقمند می شود، پدر ماری «مارتین درکوم» نام داشت که با یک مغازه نوشت افزار زندگی را اداره می کرد. هانس با پولی که از لئو قرض می گیرد به همراه ماری از شهر بن به کلن می گریزند، با هم شروع به زندگی می کنند. زندگی آن ها به خاطر کار هانس در سفر می گذرد.
ماری سال ها بدون ثبت ازدواج با هانس زندگی می کند و بارها از هانس می خواهد که عقدشان را در کلیسا ثبت کند؛ اما هانس هر بار طفره می رفت. چون ماری کاتولیک بود و هانس نمی خواست بچه هایش با سبک کاتولیک بار بیایند.و از نظر دلقک ازدواج روی کاغذ امری واهی است. رفته رفته اختلافاتی بین آن ها به وجود می آید و ماری از هانس فاصله عاطفی می گیرد. بالاخره روزی که ماری تحملش تمام شده؛ برای به دست آوردن زندگی بهتر با مردی کاتولیکی به نام «هربرت تسوپفنر» ازدواج می کند و هانس را برای همیشه ترک می کند. هانس بارها برای ماری نامه می نویسد اما در مقابل پاسخی دریافت نمی کند. هانس بعد از رفتن ماری دچار افسردگی شدید می شود، مرض های همیشگی اش مالیخولیا و سر درد تشدید می یابد. به بن می رود و در تنهایی خود به ماری فکر می کند؛ دیگر انگیزه ای برای ادامه زندگی در خود نمی بیند. برای تسکین دردش مشروب می نوشد و می گوید دو چیز دردش را تسکین می دهد؛ مشروب، ماری؛ می گوید مشروب موقتی ست اما ماری نه.
زانوی هانس در یکی از اجراهایی که در «بوخوم» داشته زخمی می شود؛ کسی که نمایش را به هانس داده بود نه تنها دستمزد او را کم داد، بلکه نقدی تند بر نمایش او نوشت. این کار او باعث شد که همه نمایش هایش کنسل شود، مدیر برنامه هایش او را شش ماه از صحنه دور کرد؛ پس او در بد مخمصه ای گیر کرده بود، از طرفی رفتن همسرش و از سوی دیگر بی پولیش بر او غلبه کرده بود.
شروع به تماس گرفتن با آشنایان و دوستان می کند. با برادرش لئو تماس می گیرد و او به هانس می گوید که می تواند مقداری پول به او قرض دهد، اما وقتی هانس متوجه می شودکه لئو با تسوپفنر روابط دوستانه ای دارد، به لئو می گوید که لازم نیست برای ملاقاتش بیاید.
پدر هانس به دیدنش می آید و از او می خواهد که برای تحصیل در هنرپیشگی به آموزشگاه برود، اما هانس پیشنهاد پدرش را رد می کند. وقتی که هانس فهمید ماری با همسرش برای ماه عسل به رم رفته است؛ و قرار است بیاید،(البته به خیال خودش) پس گیتارش را برداشت و به طرف ایستگاه راه آهن به راه افتاد. هانس مانند گدایی نشست،کلاهش را روی زمین گذاشت و یک نخ سیگار کشید، رهگذران پولی برای کمک در کلاهش می گذاشتن و او شروع به نواختن و آواز خواندن کرد.

جملاتی از متن کتاب

 • من الکلی نیستم، اما از وقتی ماری مرا ترک کرده است الکل حالم را جا می آورد.
 • او به آرامی گفت: «به هیچ، من به هیچ فکر می کنم ، اما به هیچ چیز که نمی شود فکر کرد.» و او گفت: «چرا، می شود. من در این لحظات احساس می کنم درونم به طور کامل خالی شده است، مثل یک فرد مست و دلم می خواهد کفش ها و لباس هایم را هم در آورم و به گوشه ای پرتاب کنم_ بدون هیچ باری.»
 • چیزی که شاید آن را بتوان سرنوشت نامید، شغل و وضعیت مرا به خاطرم می آورد: اینکه من یک دلقک هستم. عنوان رسمی این شغل کمدین است؛ موظف به پرداخت مالیات به کلیسا نیستم، بیست و هفت ساله ام نام یکی از برنامه هایم «ورود و عزیمت» است.

نظرات

جهت ارسال نظر، ابتداوارد حساب کاربریخود شوید.

پریسا ولی زاده

-گفت: تو اصلا چه می‌خواهی؟ گفتم: "تو را می‌خواهم"، و من نمی‌دانم آیا به یک زن بالاتر از این هم می‌شود چیزی گفت…

محمد سوسنی

❤ممنون از سایت خوب بوک لیرا بابت معرفی کامل کتاب ها❤

پرستو برزگر

ادبیات داستانی

پرستو برزگر

یادداشت‌های روزانه ایرلند، از آثار هاینریش بل

پرستو برزگر

راهب، از آثار هاینریش بل

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 11
 • بعدی
 • تصویر اینستاگرام

  جدیدترین کتاب های معرفی شده

  آخرین دیدگاه‌ها

  • احمد در میرامار
   «من همین تکه کتاب را که شما گذاشته اید خواندم و با متن عربی و ترجمه انگلیسی کتاب تطبیق دادم. عجیب است که مترجم انگار اصلا زبان عربی نمی دانسته و یا اصلا نثر کتاب را درک نکرده وهرچه دلش خواسته نوشته است. حتی ظاهرا با فارسی نویسی هم اشنایی نداشته است و ...»
  • ریحانه در همه چیز همه چیز
   «بسیار بسیار کتاب عالی بود»
  • نازی در آذرخش
   «رمان آذرخش خیلی قشنگه. جذاب و خوشخوان. با اینکه طولانیه اما آدم نمی تونه زمین بگذاره.»
  • «عالی بود ارزوی موفقیت برای تمام نویسندگان و شاعران جوان این مملکت»
  • پرستو در پرنده آبی
   «گنجینهٔ فقرا یکی از مقالات موریس مترلینک»

  آخرین نویسندگان معرفی شده

  • فاطمه قاسمیان
   «فاطمه قاسمیان نویسنده‌ی حوزه‌ی کودک و نوجوان است.

   از دیگر آثار فاطمه قاسمیان:
   ماشین ها
   دایناسورها
   زندگينامه چهاردهم عصوم (ع) و اماكن زيارتی
   ...»
  • نوشین حیدری ثانی
   «ترجمه های نوشین حیدری ثانی:

   عشق در یک کلیک اثر رینبو راول
   المت اثر فیونا مازلی
   فن گرل اثر رینبو راول
   نجیب زاده ای در مسکو اثر ایمور تولس
   ...»
  • فیونا مازلی
   ««فیونا مازلی» نویسنده ۲۹ ساله انگلیسی و نویسنده رمان «اِلمت» است.
   سال 2017 برای فیونا مازلی سال تعیین کننده ای بود. نه تنها شروع کارِ نویسند‌گیِ بود، بلکه با چاپ کتاب المت به لیست کتب برتر سال راه یافته است.
   ...»
  • هادی راعی
   «هادی راعی نویسنده‌ی پرکار حوزه‌ی کودک و نوجوان است.
   راعی کتابهایی زیادی در زمینه‌ی دانستنی ها، تاریخ و مذهب برای کودکان نوشته است.

   از آثار هادی راعی میتوان به:
   مثلث برمودا
   شاهان ایران باستان
   عجایب هفتگانه جهان
   زندگانی اما
   ...»
  • عطیه زیوار
   «اطلاعات در دسترس نیست. در مورد مترجم اطلاعاتی دارین به ما اطلاع بدین. ...»