کتاب خالکوب آشویتس اثر هدر موریس

تصویر کاور کتاب خالکوب آشویتس

معرفی کتاب

هنوز هم فقط نام "آشویتس" کافی است تا وحشتی سرد را به جان شنونده بیندازد. اردوگاهِ کار اجباری ای که بزرگترین و مجهزترین اردوگاه آلمان نازی به شمار می رفت به طوری که "یونسکو" در سال 1979 این اردوگاهِ مرگ را به عنوان "نماد بی رحمی انسانی نسبت به هم نوعان خود در قرن بیستم " در فهرست میراث جهانی خود ثبت کرد و سالروز آزادسازی این اردوگاه توسط سربازان اتحاد جماهیر شوروی سابق به عنوان روز بین المللی یادبود "هولوکاست" برگزیده شد.
"خالکوب آشویتس" نوشته "هدر موریس" است که "فرشته شایان" آن را ترجمه و نشر "چترنگ" روانه بازار کتابش کرده است.
امتیاز ویژه این کتاب واقعی بودن اتفاقات آن است، رویدادهایی که تا امروز هم می توانند غمی سنگین و اضطرابی جان سوز را بر ذهن و قلب آدمی بکوبند!
هدر موریس

خلاصه ای از کتاب

داستان از زبان "لالی سوکولوف" روایت می شود که در زمان جنگ جهانی دوم به اردوگاه آشویتس فرستاده می شود. از آنجا که لالی زبان های اسلواکی، آلمانی، فرانسوی، روسی، مجارستانی و کمی لهستانی را می دانست به دلیل مهارت زبانی اش خالکوب اصلی اردوگاه شد.
او وظیفه داشت هر روز بر روی ساعد دست بی شمار زندانیانی که به اردوگاه آورده می شدند، شماره ای را خالکوبی کند. به عبارت دیگر زمانی که زندانیان وارد آشویتس می شدند دو انتخاب وجود داشت: در صورت قوی و جوان بودن برای کار اجباری انتخاب می شدند یا افسران نازی آنها را برای اعدام فوری به اتاق های گاز یا کوره های آدم سوزی می فرستادند...
در مورد زندانیان (زنان، مردان و کودکان) هیچ استثنایی معمولا وجود نداشت و اول از همه موهای آنان تراشیده می شد و پس از آن "نام" و "هویتشان" را از دست می دادند و به یک "شماره" تبدیل می شدند تا به نوعی تحقیر شوند فقط به دلیل یهودی بودن، کولی بودن، زندانی بودن و انسان بودن!
لالی روی دست آنها شماره ای را خالکوبی می کرد و طی مدت دو سال و نیم اسارت، شاهد هولناک ترین قساوت ها و وحشی گری های بشر در آشویتس بود. و بر اساس شعار" نجات یک انسان، نجات جهان است" سعی می کرد تا با استفاده از موقعیتی که در اردوگاه داشت غذا، دارو و... را به دیگر زندانیان برساند و بارها جان بعضی زندانیان را که تا دمِ مرگ و حتی اعدام رفته بودند نجات و رهایی بخشد!
ماجرای "خالکوب آشویتس" از آنجا جذاب تر می شود که روزی عده ای زندانی به اردوگاه آورده می شوند و در این میان توجه لالی به دختری زیبا به نام "گیتا" با چشم های نافذ قهوه ای جلب می گردد و پس از آن، کتاب داستان نبرد دو انسان در بدترین شرایط برای "زنده ماندن" را روایت می کند و قدرت "عشق" و "امیدواری" که تا چه حد می تواند عاملی محکم برای تحمل شرایط نفسگیر و سخت باشد!
"هدر موریس" در مورد کتابش می نویسد:" خالکوب آشویتس داستان دو انسان معمولی است که در زمانی منحصر به فرد زیسته و نه تنها آزادی بلکه احترام، نام و هویتشان از آنها گرفته شده است"
"لالی" با نام اصلی "لودویگ لیل آیزنبرگ' در سال های آخر عمرش تصمیم گرفت رازهای هولناک آشویتس را فاش سازد چرا که پیش از آن از این مسأله بیم داشت که به همدستی با نازی ها متهم شود.
این کتاب، داستان عشق، رنج و وحشت زندانیان و خوی وحشی و عطش سیری ناپذیر نازی هاست که انسانی را به کوره های مرگ می فرستادند بدون هیچ عذابِ وجدانی!
"خالکوب آشویتس" با متنی ساده و روان و فضاسازی بسیار خوب انتخاب مناسبی است برای افرادی که به وقایع جنگ جهانی علاقه دارند تا در کنار یک داستان غم انگیز واقعی زیبایی های یک رابطه عاشقانه را نیز تجربه کنند.

جملاتی از متن کتاب

 • افسر اس اس درها را کامل باز می کند و لالی و بارِتسکی به داخل اتاقی غار مانند قدم می گذارند. اجساد، صدها جسد برهنه، اتاق را پر کرده اند: جنازه ها با دست و پای متلاشی شده کپه کپه روی هم افتاده اند. چشم های بی جان خیره مانده اند...بویِ مرگ تمام فضا را در بر گرفته است.
 • لالی می پرسد: "به چی فکر می کنی؟" دارم گوش می کنم به صدای دیوارها. "چی می گن؟!" هیچی به سختی نفس می کشن و برای اونها که صبح از اینجا می رن بیرون و دیگه شب بر نمی گردن اشک می ریزن!
 • شماره ها شماره ها بقا همیشه با شماره ات مرتبط است. من فقط یه شماره ام!

نظرات

جهت ارسال نظر، ابتداوارد حساب کاربریخود شوید.

اولین نظر را بنویسید.

تصویر اینستاگرام

جدیدترین کتاب های معرفی شده

آخرین دیدگاه‌ها

 • «عالی بود ارزوی موفقیت برای تمام نویسندگان و شاعران جوان این مملکت»
 • پرستو در پرنده آبی
  «گنجینهٔ فقرا یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در پرنده آبی
  «زندگی زنبور عسل یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در پرنده آبی
  « عقل و سرنوشت یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در عشق لرزه
  «فرضیه‌های جایگزین یکی دیگر از آثار اریک امانوئل اشمیت»

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • اینگمار برگمان
  «ارنْسْت اینْگْمار برگمان (زادهٔ ۱۴ ژوئیهٔ ۱۹۱۸ – درگذشتهٔ ۳۰ ژوئیهٔ ۲۰۰۷) کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، و تهیه‌کنندهٔ معاصر سوئدی بود. او از برجسته‌ترین فیلم‌سازان تاریخ سینما به‌شمار می‌رود. برگمان نخستین فیلمش را در سال ۱۹۴۶ با عنوان بحران ساخت. او اول ...»
 • سیدنی شلدون
  «سیدنی شلدون (زاده ۱۱ فوریه ۱۹۱۷ - درگذشته ۳۰ ژانویه ۲۰۰۷) رمان نویس معروف آمریکایی بود. شلدون پیش از روی آوردن به رمان نویسی، فیلمنامه ها و نمایشنامه هایی نوشت که او را برنده جایزه هایی همچون اسکار بهترین فیلمنامه نویسی و جایزه نمایشنامه نویسی تونی ک ...»
 • هریت بیچر استو
  «هریت بیچر استو (زاده ۱۸۱۱ - درگذشته ۱۸۹۶) از نامی‌ترین نویسندگان ادبیات پایداری سیاهان و از هواداران فعال لغو بردگی در ایالات متحده آمریکا به‌شمار می‌رود. هریت در خانواده‌ای مذهبی و تهی‌دست در روستای «لیچفیلد» ایالت کنتاکی آمریکا چشم به جهان گشود. پ ...»
 • مریم حاتمی
  «مریم حاتمی (۱۳۶۲-۱۳۸۹) شاعر، نویسنده، نمایشنامه‌نویس و بازیگر اهل ایران بود.
  مریم حاتمی ۲۶ خرداد ۱۳۶۲ در سرپل ذهاب به دنیا آمد. نخستین اثر وی با نام «اشک‌های گل آلود یک الهه» در سال ۱۳۸۴ چاپ شد. وی در تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۸۹ در اثر تصادف فوت نمود
  ...»
 • بهزاد سرهادی
  «در مورد نویسنده اطلاعاتی در دسترس نیست. ...»