کتاب سوروکو تازاکی بی رنگ و سال های زیارتش اثر هاروکی موراکامی

تصویر کاور کتاب سوروکو تازاکی بی رنگ و سال های زیارتش

معرفی کتاب

عصری که در آن زندگی می کنیم پر شتاب و دیجیتال است و زمانی است برای ماشین ها و ربات هایی که نه تنها جای آدمیان را گرفته اند بلکه احساس و عواطف را کمرنگ تر کرده اند!
عصر انسان های پوچ و خالی، انسان های بی رنگ، بی هویت و خزیده در غارِ تنهایی!
اگر از خوانندگانِ آثار "هاروکی موراکامی" باشید کتاب " سوکورو تازاکیِ بی رنگ و سال های زیارتش" Colorless Tsukuru Tazaki and his years of Pilgrimage می تواند به یکی از محبوب ترین کتاب هایی تبدیل شود که ازین نویسنده ژاپنی می توانید بخوانید.
کتابی که یک ماه پس از انتشار یک میلیون جلد از آن به فروش رفت و همیشه در صدر جدول پرفروش هاست.
"سوکور تازاکی" مهندس 36 ساله ای است که به تنهایی در توکیو زندگی می کند شغل او طراحی ایستگاه های قطار است. او در زادگاهش شهر "ناگویا" چهار دوست صمیمی داشت (دو پسر و دو دختر) که در دوران دبیرستان روابط خیلی خوبی با هم داشتند اما ناگهان روزی دوستانش اعلام کردند که دیگر نمی خواهند او را ببینند و یا تماسی با او داشته باشند؛ تعلیق داستان از همین جا آغاز می شود چرا که سوکورو علت طرد شدنش را از گروه نمی داند و همین موضوع باعث ناامیدی، بی اعتمادی و مرگ اندیشی او می شود ولی در ادامه، آشنایی سوکورو با "سارا" باعث می شود که گره های داستان باز شوند و علت اینکه چرا 16 سال پیش، دوستان سوکورو او را یک باره تنها گذاشته اند، مشخص شود.
هاروکی موراکامی

خلاصه ای از کتاب

یکی از عناصری که در این کتاب پررنگ و برجسته می نماید، "رنگ" است. در نام خانوادگی چهار دوستِ صمیمی سوکورو اسم یک رنگ وجود دارد: کاج قرمز، دریای آبی، ریشه سفید و مزرعه سیاه.
تنها سوکورو است که در دنیایی بی رنگ محاصره شده و حس می کند جذابیتی ندارد: "من همیشه خودم را یک آدم توخالی می دیدم یک آدم بی رنگ و هویت. شاید نقش من توی گروه همین بود."
از درون مایه های مهم این کتاب می توان به "تنهایی انسان مدرن" اشاره کرد. در واقع موراکامی فقط یک داستان ساده و خوش خوان را روایت نمی کند بلکه داستان زندگیِ همه انسان هایی را روایت می کند که هر یک به نوعی مراحل فقدان، گذشتن از بحرانی سخت، روبرویی با واقعیت، مواجه شدنِ دوباره با بحران و.... را تجربه کرده اند!
کسانی که تا مرز خودکشی رفته و همه جهان را مثل یک تونل سیاه و تاریک دیده اند بی هیچ روزنه امید!
"سوکورو تازاکی سال دوم کالج که بود، از ژوئیه تا ژانویه به چیزی جز مردن فکر نمی کرد...سوکورو خودکشی را طبیعی ترین راهِ چاره می دید"
علاقه "موراکامی" و عشق او به موسیقی نکته ای نیست که بتوان نادیده اش انگاشت؛ او در آثارش از قطعات موسیقی و اسم آنها وام می گیرد مثل "جنگل نروژی" و یا اسم همین کتابِ موردِ نظر که از سوییت "سال های زیارت فرانتس لیست" الهام گرفته شده است. قطعه ای که نقش پررنگی در این داستان بازی می کند.
در این رمان به نظر می رسد علاوه بر انسان ها برخی عناصر دیگر مثل "قطار" و "ایستگاه های قطار" نیز جان دار و زنده هستند.
یکی از علاقه های سوکورو از دوران کودکی نشستن در ایستگاه قطار و تماشای حرکت قطارهاست: "لذتی که سوکورو ار رفتن به ایستگاه های قطار می برد لذتی بود که آدم های دیگر از رفتن به کنسرت و سینما و پلکیدن جلوِ ویترین فروشگاه ها می برند."

موراکامی با توصیف های مختلف در نهایت مخاطب را راضی می کند که برای ایستگاه قطار نیز وجود و جان قائل شود و در انتهای داستان همین ایستگاهِ قطار توکیو است که به نوعی نشان از "تغییر و تحول" در زندگیِ سوکورو دارد؛ نشان از ادامه زندگی و سفری درونی....!
در مورد جلد این کتاب باید یادآور شد، نسخه های انگلیسی "سوکورو تازاکیِ بی رنگ و سال های زیارتش" طرحی بسیار جذاب دارند که هماهنگی کاملی با درون مایه و اتفاقات داستان و متن کتاب دارد به عبارت دیگر طرح جلد، خلاصه ای ماهرانه و هوشمندانه از متن کتاب است اما متاسفانه ناشر فارسی، چشمه، فقط به عکسِ سیاه و سفیدِ نویسنده روی جلد، بسنده کرده است که از جذابیت کتاب بی شک کاسته است!
این کتاب نثری ساده و روان و ماجرایی پر کشش دارد، ترجمه خوب و یکدست آن کیفیت متن را افرایش داده است و هر چند بخش هایی با مضمون اروتیک از متن کتاب حذف شده اما با این حال نتوانسته از جذابیتِ اصلِ داستان چیزی کم کند.
در این کتاب همچون بیشتر آثار موراکامی تنهایی، موسیقی، مرگ و زندگی و آشفتگی های دنیای مدرنِ امروزی دیده می شود و هر خواننده ای می تواند زندگی خود را در صفحاتِ این کتاب پیدا کند!

جملاتی از متن کتاب

 • هیچ قلبی صرفا به واسطه هماهنگی، با قلب دیگری وصل نیست؛ زخم است که قلب ها را عمیقا به هم پیوند می دهد. پیوند درد با درد، شکنندگی با شکنندگی. تا صدای ضجه بلند نشود، سکوت معنی ندارد و تا خونی ریخته نشود، عفو معنی ندارد و تا از دلِ ضایعه ای بزرگ گذر نکنی، رضا و رضایت بی معنی است. هماهنگی واقعی در همین ها ریشه دارد.
 • بعضی چیزها توی زندگی آن قدر پیچیده اند که به هیچ زبانی نمی شود توضیحشان داد!
 • می توانی روی خاطره ها سرپوش بگذاری، یا چه می دانم، سرکوبشان کنی، ولی نمی توانی تاریخی را که این خاطرات را شکل داده پاک کنی....تاریخ را نه می شود پاک کرد و نه عوض. مثل این است که بخواهی خودت را نابود کنی.
 • هیچ وقت اجازه نده ترس و غرور احمقانه کاری کند کسی را که برایت عزیز است از دست بدهی!

نظرات

جهت ارسال نظر، ابتداوارد حساب کاربریخود شوید.

اولین نظر را بنویسید.

تصویر اینستاگرام

جدیدترین کتاب های معرفی شده

آخرین دیدگاه‌ها

 • احمد در میرامار
  «من همین تکه کتاب را که شما گذاشته اید خواندم و با متن عربی و ترجمه انگلیسی کتاب تطبیق دادم. عجیب است که مترجم انگار اصلا زبان عربی نمی دانسته و یا اصلا نثر کتاب را درک نکرده وهرچه دلش خواسته نوشته است. حتی ظاهرا با فارسی نویسی هم اشنایی نداشته است و ...»
 • ریحانه در همه چیز همه چیز
  «بسیار بسیار کتاب عالی بود»
 • نازی در آذرخش
  «رمان آذرخش خیلی قشنگه. جذاب و خوشخوان. با اینکه طولانیه اما آدم نمی تونه زمین بگذاره.»
 • «عالی بود ارزوی موفقیت برای تمام نویسندگان و شاعران جوان این مملکت»
 • پرستو در پرنده آبی
  «گنجینهٔ فقرا یکی از مقالات موریس مترلینک»

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • فاطمه قاسمیان
  «فاطمه قاسمیان نویسنده‌ی حوزه‌ی کودک و نوجوان است.

  از دیگر آثار فاطمه قاسمیان:
  ماشین ها
  دایناسورها
  زندگينامه چهاردهم عصوم (ع) و اماكن زيارتی
  ...»
 • فیونا مازلی
  ««فیونا مازلی» نویسنده ۲۹ ساله انگلیسی و نویسنده رمان «اِلمت» است.
  سال 2017 برای فیونا مازلی سال تعیین کننده ای بود. نه تنها شروع کارِ نویسند‌گیِ بود، بلکه با چاپ کتاب المت به لیست کتب برتر سال راه یافته است.
  ...»
 • هادی راعی
  «هادی راعی نویسنده‌ی پرکار حوزه‌ی کودک و نوجوان است.
  راعی کتابهایی زیادی در زمینه‌ی دانستنی ها، تاریخ و مذهب برای کودکان نوشته است.

  از آثار هادی راعی میتوان به:
  مثلث برمودا
  شاهان ایران باستان
  عجایب هفتگانه جهان
  زندگانی اما
  ...»
 • چارلز برلیتز
  «چارلز برلیتز( زاده ۲۰ نوامبر ۱۹۱۴، نیویورک، ایالت نیویورک، آمریکا_ فوت: ۱۸ دسامبر ۲۰۰۳، تاماراک، فلوریدا، آمریکا ) نویسنده معروف آمریکایی است.
  چارلز برلیتز معلم زبان چند زبانه و زبان آمریکایی بود. به دلیل دوره های آموزش زبان و کتاب های خود در مور
  ...»
 • حسین ستوده
  «کتاب مشاعره از حسین ستوده توسط نشر الهام به چاپ رسیده است.
  از دیگر آثار حسین ستوده کتاب انگار همین دیروز بود است. این کتاب مروری بر خاطرات دهه شصت تا هفتاد است.
  ...»