کتاب نان سال های جوانی اثر هاینریش بل

تصویر کاور کتاب نان سال های جوانی

معرفی کتاب

داستان در مورد مرد جوانی می باشد، که در دوره پس از جنگ که معروف به (معجزه اقتصادی) است زندگی می کند. او در زمان حال وضع نسبتا خوبی دارد و تقریبا از زندگیش راضی است. اما در گذشته وضع بسیار فلاکت بار و سختی داشته است. این داستان نیز مانند بیشتر داستان های بُل از زمان حال به زمان گذشته بازمی گردد.
شخصیت داستان در میان درگیری های روز مره خود به زمان کودکی و مریضی مادرش و اوضاع گرانی نان و اینکه نمی توانستند به راحتی نان تهیه کنند و زمان حال که به راحتی می توانست هر مقداری که بخواهد نان بخرد و در میان تمامی اتفاقات از عشق ناگهانی ای که یکدفعه سر از زندگیش در می آورد می گوید.و چه زیبا این عشق زمینی را توصیف می کند.
راوی این رمان عاشقانه همین پسر جوان است که چنان از گرسنگی و فقر حرف می زند، گویی کل جهان حول محور نان می چرخد.
این بار هم این نویسنده بزرگ آلمانی، داستان زیبایی از درد ها و رنج های زندگی که ممکن است خیلی از اطرافیانمان نیز گرفتارش باشند،را روایت می کند.
این کتاب با نام (نان آن سال ها) با ترجمه سیامک گلشیری و محمد ظروفی نیز به چاپ رسیده است.
هاینریش بل

خلاصه ای از کتاب

والتر فندریش مرد جوانی است که از روستا به شهر آمده و طی کارآموزی های بسیاری که از برگرفته نهایتا شغل تعمیرکاری ماشین های لباس شویی را انتخاب می کند. او زندگی پرمشغله ای دارد و چنان در تعمیرات چیره دست شده که همه برای تعمیرماشین های لباس شوییشان او را قبول دارند و از او می خواهند که سری به آدرسشان بزند و ماشین هایشان را تعمیرکند. والتر کم و بیش به شغلش علاقه دارد، اما احساس رضایت نمی کند. حتی گاهی حالش از بوی کف و مایع شستشو لباس، به هم می خورد.در این میان گاهی به گذشته نیز بازمی گردد. به زمانی که تهیه نان چقدر برایشان سخت بوده و زمانی که مادرش در بیمارستان بستری بود و هر بار که او و پدرش به ملاقاتش می رفتند، مقداری از غذایش را به والتر می داد که بخورد. اما او هرگز از این کار خوشش نمی آمد و همیشه به مادرش می گفت، چون مریض است بهتر است که خودش تمام غذاهایی را که در بیمارستان به او می دهند، بخورد.
مادرش نیز دست از تعارف می کشید.
یکی از روزهایی که والتر در روزمره گی هایش غرق شده بود، پدرش با او تماس می گیرد و می خواهد که به دنبال دخترِ دوستش یعنی هدویگ که قرار است بزودی معلم بشود، به ایستگاه قطار برود. دختری که سرنوشت والتر را زیر و رو کرد.پس ازاولین دیدارشان در ایستگاه قطار والتر احساس عجیب عشق را تجربه کرد.با این که در کودکی هدویگ را می شناخت، اما هرگز فکر نمی کرد که او حالا به این زیبایی شده باشد.او گیج و سردرگم بود و دختر جوان را به اتاقی که از قبل خودش به دستور پدر هدویگ برایش اجاره کرده بود برد و بعد به او گفت که تا چند ساعت دیگر آماده شود تا با هم بروند و غذا بخورند.
والتر از اتاق هدویگ بیرون می رود و تا شب روبروی اتاق منتظر او می ماند و در تمام مدتی که دختر جوان از اتاق بیرون نمی آید او خاطراتش را مرور می کند. و حتی عبور و مرور هیچ جنبنده ای از چشمش دور نمی ماند.
شرایط سخت زندگی باعث شده بود که والتر چیزی جز پول را نشناسد و این فقط قدرت عشق بود که می توانست، ارزش های اخلاقی فراموش شده والتر را به یادش بیاورد...

جملاتی از متن کتاب

 • گرسنگی قیمت ها را به من یاد داد فکر نان تازه مرا کاملاً از خود بی خود می کرد من غروب ها ساعت های متمادی بی هدف در شهر پرسه می زدم به هیچ چیز دیگر فکر نمی کردم به جز نان.
 • چشم هایم می سوخت، زانوهایم از ضعف خم می شد و حس می کردم چیزی مثل گرگ درنده در وجودم هست.
 • آن وقت ها، وقتی در خانه ی خودمان زندگی می کردم، کتاب های پدرم را بلند می کردم تا نان بخرم. کتاب هایی که او خیلی به آن ها علاقه داشت. کتاب هایی که در زمان تحصیلش  به خاطرشان گرسنگی را تحمل کرده بود کتاب هایی که بابت شان پول بیست عدد نان را پرداخته بود، من به قیمت نصف نان می فروختم.

نظرات

جهت ارسال نظر، ابتداوارد حساب کاربریخود شوید.

اولین نظر را بنویسید.

تصویر اینستاگرام

جدیدترین کتاب های معرفی شده

آخرین دیدگاه‌ها

 • احمد در میرامار
  «من همین تکه کتاب را که شما گذاشته اید خواندم و با متن عربی و ترجمه انگلیسی کتاب تطبیق دادم. عجیب است که مترجم انگار اصلا زبان عربی نمی دانسته و یا اصلا نثر کتاب را درک نکرده وهرچه دلش خواسته نوشته است. حتی ظاهرا با فارسی نویسی هم اشنایی نداشته است و ...»
 • ریحانه در همه چیز همه چیز
  «بسیار بسیار کتاب عالی بود»
 • نازی در آذرخش
  «رمان آذرخش خیلی قشنگه. جذاب و خوشخوان. با اینکه طولانیه اما آدم نمی تونه زمین بگذاره.»
 • «عالی بود ارزوی موفقیت برای تمام نویسندگان و شاعران جوان این مملکت»
 • پرستو در پرنده آبی
  «گنجینهٔ فقرا یکی از مقالات موریس مترلینک»

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • فاطمه قاسمیان
  «فاطمه قاسمیان نویسنده‌ی حوزه‌ی کودک و نوجوان است.

  از دیگر آثار فاطمه قاسمیان:
  ماشین ها
  دایناسورها
  زندگينامه چهاردهم عصوم (ع) و اماكن زيارتی
  ...»
 • نوشین حیدری ثانی
  «ترجمه های نوشین حیدری ثانی:

  عشق در یک کلیک اثر رینبو راول
  المت اثر فیونا مازلی
  فن گرل اثر رینبو راول
  نجیب زاده ای در مسکو اثر ایمور تولس
  ...»
 • فیونا مازلی
  ««فیونا مازلی» نویسنده ۲۹ ساله انگلیسی و نویسنده رمان «اِلمت» است.
  سال 2017 برای فیونا مازلی سال تعیین کننده ای بود. نه تنها شروع کارِ نویسند‌گیِ بود، بلکه با چاپ کتاب المت به لیست کتب برتر سال راه یافته است.
  ...»
 • هادی راعی
  «هادی راعی نویسنده‌ی پرکار حوزه‌ی کودک و نوجوان است.
  راعی کتابهایی زیادی در زمینه‌ی دانستنی ها، تاریخ و مذهب برای کودکان نوشته است.

  از آثار هادی راعی میتوان به:
  مثلث برمودا
  شاهان ایران باستان
  عجایب هفتگانه جهان
  زندگانی اما
  ...»
 • عطیه زیوار
  «اطلاعات در دسترس نیست. در مورد مترجم اطلاعاتی دارین به ما اطلاع بدین. ...»