کتاب خونمردگی اثر الهام فلاح

تصویر کاور کتاب خونمردگی

معرفی کتاب

«خونمردگی» رمانی رئالیستی است که در بستر جنگ روایت می شود؛ شاید در تمام کتاب مخاطب جز چند مورد صدای توپ و تفنگ را نشنود. به عبارت دیگر داستان، خارج از فضای سنگرها، خاکریزها و خط مقدم جبهه اتفاق می افتد اما نویسنده توانسته نگرانی و دغدغه های خانواده های جنگ زده، خانواده های شهیدان و کسانی که عزیزانشان را به اسارت گرفته اند به خوبی ترسیم کند؛ خانواده هایی که فصل های تلخ انتظار و زخم را تحمل کردند.
الهام فلاح

خلاصه ای از کتاب

الهام فلاح در «خون مردگی» راوی زندگی دختر جوانی به نام «ابتسام» است که در زمان جنگ از خرمشهر به همراه خانواده و اهالی محل به شهرک جنگ زده ها در بوشهر کوچ می کند. در آنجا میان او با پسری به نام «عامر» رابطه عاطفی به وجود می آید. در ادامه داستان، عامر به خاطر به دست آوردن ارثیه عمویش به خوزستان بازمی گردد اما اتفاقی اسیر می شود و جنگ سرنوشتی عجیب برای او رقم می زند.

کتاب سه فصل دارد. فصل اول از تیرماه 1367 شروع می شود و با پایان رسمی جنگ به آخــر می رسد. فصل دوم در دهه هفتاد و با موضوع تبادل اسیران ادامه می یابد و در نهایت فصل سوم با خروج آمریکایی ها از کشور عراق در سال 1391 و گره گشایی داستان به پایان می رسد.
سه فصل کتاب، سه ستون اصلی ساختار  داستان هستند که با توجه به موضوع و نوع روایت، فصل اول و دوم از استحکام بیشتری برخوردارند و شاید علتش این باشد که در این دو فصل خواننده با نوعی حس تعلیق و کشمکش ذهنی روبروست و فصل سوم، به گونه ای زمان حل معماهاست و جایی است که مخاطب می داند در اتفاق های تکان دهنده داستان مقصر چه کسی بوده و حقیقت های پشت پرده چیست. چرا که فصل تسویه حسابهاست و همه واقعیت ها بر ملا می شود.
نکته دیگری که در ساختار داستان نقش مهمی دارد، «نامه» است. داستان با یک نامه آغاز و خواننده با انبوهی از علامت سوال مواجه می شود و در نهایت، کتاب با چند نامه به پایان می رسد. به عبارت دیگر نامه ها علاوه بر گره افکنی، نقش حل کننده معماها و گره های داستان را نیز دارند. در ابتدای کتاب می خوانیم: «یا ابن اخی عامر خدا کند احوالت خیر باشد. همین که آن جایی و به قدر اینجا بمب و موشک به سرت نمی ریزد خوب است... تا بعثی های حرامی پاشان به خانه ام باز نشده بیا حقت بدهم. زیاد نیست اما به قدری هست که بی منت برساندت به یک بلاد امن.»
آنچه توانسته باعث واقعی تر جلوه دادن روایت های «خون مردگی» شود، استفاده از رنگ محلی و زبان بومی از سوی نویسنده در متن کتاب است. مردمانی عرب و جنوبی که با صحبت هایشان داستان را به پیش می برند و خواننده با رسم ها، دیدگاه ها و سبک زندگی و عقاید آنان آشنا می شود. در بخشی از کتاب این گونه می خوانیم: «نجلا گفت: «به خاطر خدا بفهم. عاقل باش. ای همه درس رو کجای سرت می کنی؟ یه دختر عرب که دو سال نشون کرده یه جوونی مونده تا آخرش خبر مرگش اومده، چه جایی داره؟ خیلی سعادت داشته باشی بشی هووی یکی از عروس های عاموت. او هم با هزار منّت.» و یا در قسمتی دیگر در مورد غیرت و تعصب عربهای جنوب ایران می خوانیم: «برهان چشـم غــرّه رفت به عامــر. با بی تفاوتی گفت: «نه که خیلی هم تعصب داری روش؟ دست از سرش وردار. تو میری. اونم تو رو یادش میره.» عامر زیر لب گفت: «لعنت خدا بر شیطان که تو باشی. با غیرتِ عرب جماعت بازی نکن بد می بینی ها.»
جنگ ویرانی و ویرانه به بار می آورد، زندگی ها را از هم می پاشد، بین آدمها جدایی و فاصله می اندازد، جوانها را ناکام می گذارد و گاهی یک شبه پیرشان می کند، قلب های مادران را داغدار و چشمهایی را تر می کند. گویی جنگ برای کسانی که آن را از نزدیک لمس کرده اند هیچ وقت تمام نمی شود چرا که همیشه در ناخودآگاه ذهن آنان باقی است و منتظــر فرصتی است تا دوباره به هر شکل ممکن یادآوری شود. 
یکی از نقاط قوت کتاب «خونمردگی» توصیفات ملموس و زیبایی است که از زبان افرادی بیان می شود که خود درگیر ماجرای جنگ هستند.
در مجموع زبان ساده و خوش آهنگ، استفاده از رنگ محلی، موضوع جذاب و نو و دیدگاه متفاوت الهام فلاح نسبت به جنگ، مقاومت و اسارت موجب شده تا رمان «خونمردگی» یکی از آثار خواندنی و جذابی باشد که در سالهای اخیر با موضوع محوری جنگ و دفاع از سرزمین نوشته شده است.

جملاتی از متن کتاب

 • ابتسام دست از کف مالی کردن سر بچه کشید و رفت توی فکر. بچه به نق نق افتاد. ابتسام پرسید: «هان؟ کف رفت تو چشت؟ میسوزه، نه؟جنگ هم همی جوره، اما جای چشم، خانمان آدم و میسوزونه. قلب آدم. اینایی که میگم می فهمی؟»

نظرات

جهت ارسال نظر، ابتداوارد حساب کاربریخود شوید.

اولین نظر را بنویسید.

تصویر اینستاگرام

جدیدترین کتاب های معرفی شده

آخرین دیدگاه‌ها

 • احمد در میرامار
  «من همین تکه کتاب را که شما گذاشته اید خواندم و با متن عربی و ترجمه انگلیسی کتاب تطبیق دادم. عجیب است که مترجم انگار اصلا زبان عربی نمی دانسته و یا اصلا نثر کتاب را درک نکرده وهرچه دلش خواسته نوشته است. حتی ظاهرا با فارسی نویسی هم اشنایی نداشته است و ...»
 • ریحانه در همه چیز همه چیز
  «بسیار بسیار کتاب عالی بود»
 • نازی در آذرخش
  «رمان آذرخش خیلی قشنگه. جذاب و خوشخوان. با اینکه طولانیه اما آدم نمی تونه زمین بگذاره.»
 • «عالی بود ارزوی موفقیت برای تمام نویسندگان و شاعران جوان این مملکت»
 • پرستو در پرنده آبی
  «گنجینهٔ فقرا یکی از مقالات موریس مترلینک»

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • فاطمه قاسمیان
  «فاطمه قاسمیان نویسنده‌ی حوزه‌ی کودک و نوجوان است.

  از دیگر آثار فاطمه قاسمیان:
  ماشین ها
  دایناسورها
  زندگينامه چهاردهم عصوم (ع) و اماكن زيارتی
  ...»
 • فیونا مازلی
  ««فیونا مازلی» نویسنده ۲۹ ساله انگلیسی و نویسنده رمان «اِلمت» است.
  سال 2017 برای فیونا مازلی سال تعیین کننده ای بود. نه تنها شروع کارِ نویسند‌گیِ بود، بلکه با چاپ کتاب المت به لیست کتب برتر سال راه یافته است.
  ...»
 • هادی راعی
  «هادی راعی نویسنده‌ی پرکار حوزه‌ی کودک و نوجوان است.
  راعی کتابهایی زیادی در زمینه‌ی دانستنی ها، تاریخ و مذهب برای کودکان نوشته است.

  از آثار هادی راعی میتوان به:
  مثلث برمودا
  شاهان ایران باستان
  عجایب هفتگانه جهان
  زندگانی اما
  ...»
 • چارلز برلیتز
  «چارلز برلیتز( زاده ۲۰ نوامبر ۱۹۱۴، نیویورک، ایالت نیویورک، آمریکا_ فوت: ۱۸ دسامبر ۲۰۰۳، تاماراک، فلوریدا، آمریکا ) نویسنده معروف آمریکایی است.
  چارلز برلیتز معلم زبان چند زبانه و زبان آمریکایی بود. به دلیل دوره های آموزش زبان و کتاب های خود در مور
  ...»
 • حسین ستوده
  «کتاب مشاعره از حسین ستوده توسط نشر الهام به چاپ رسیده است.
  از دیگر آثار حسین ستوده کتاب انگار همین دیروز بود است. این کتاب مروری بر خاطرات دهه شصت تا هفتاد است.
  ...»