کتاب اتحادیه ابلهان اثر جان کندی تول

تصویر کاور کتاب اتحادیه ابلهان

معرفی کتاب

بعضی کتاب ها پس از مرگ نویسنده شان مشهور می شوند. «اتحادیه ابلهان A Confederacy of Dunces» نوشته «جان کندی تول» از آن دست کتابهایی است که ماجرای به چاپ رسیدنش خود داستانی است جالب و البته غم انگیز. مترجم کتاب در مقدمه، ماجرای چاپ آن را به طور کامل شرح می دهد و می نویسد: «جان تول در سال 1959 به خدمت سربازی رفت و نوشتن اتحادیه را شروع کرد. بعد از بازگشت به آمریکا رمان را برای بسیاری از ناشران ارسال کرد ولی هیچکدام راضی به چاپ آن نشدند. او به شدت افسرده شد و هیچ امیدی به چاپ کتابش نداشت و در نهایت در 32 سالگی به زندگی خود پایان داد.» جالب آنکه بعدها مادرش به کمک نویسنده ای به نام «واکر پرسی» برای چاپ کتاب تلاش کردند و نهایتا «اتحادیه ابلهان» در 2500 نسخه منتشر شد و طولی نکشید که در آمریکا غوغا به پا کرد و یک سال بعد، جایزه «پولیتزر» را ربود و در نظرسنجی مشهوری که مجله «تایم» در سال 2005 انجام داد، «اتحادیه ابلهان» جایگاه ششم را در میان بهترین کتاب های آمریکایی 25 سال گذشته به خود اختصاص داد.
جان کندی تول

خلاصه ای از کتاب

کتاب، داستان زندگی یک جوان آرمانگرا و تحصیل کرده به نام «ایگنیشس» است که متخصص قرون وسطی است و تمام دنیا را از دریچه کتاب «تسلای فلسفه» بوئتیوس، فیلسوف قرون وسطایی، می بیند. او همراه مادرش در محله ای فقیرنشین زندگی می کند و عقایدش با دنیای بیرون از خانه متفاوت است از این رو ترجیح می دهد در خانه بماند و مشغول نوشتن افکارش باشد. اما طی حادثه ای او و مادرش مجبور به پرداخت جریمه ای هنگفت می گردند بنابراین ایگنیشس از سوی مادرش مجبور می شود تا شغلی پیدا کند و ناچار شغلهای متعــددی را تجربه می کند که هر کدام ماجرایی برای او و اطرافیانش پیش می آورند و او هر بار احمقانه تر از قبل رفتار می کند.
«اتحادیه ابلهان» بر پایه حوادث طنزآلود و موقعیتهای کمیک نوشته شده است؛ طنزی گزنده، تلخ و گاهی شیرین که می تواند لبخندی بر لبان خواننده بنشاند اما در ورای این کمدی نوعی غم پنهــان است چرا که نویسنده قصد دارد تا انتقادهایی جدی به جامعه آمریکا وارد کند از این رو شخصیت اصلی رمان «ایگنیشس» را می آفریند که همانند دن کیشوت در دنیای مدرن و معاصر گرفتار می شود، از مدرنیته و فرهنگ عامه متنفــر است. ژولیده، چاق و بی حوصله است و با جهان «سیرک گونه» اطرافش در تقابل قرار می گیرد. انسانی کمالگــرا که به دوره شکوه قرون وسطی دل بسته و خود را در اتاق حبس می کند و حاضر نیست از آن «صومعه متعفن» بیرون بیاید و با مشکلات حاد دنیای پیرامونش تطابق یابد و به گفته خودش: «یک نا به هنگام است، یک خطای تاریخی. مردم این را متوجه می شوند و بدشان می آید.»

نویسنده در «اتحادیه ابلهان» فرهنگ مصرف گرا، موقعیت اقتصادی، برنامه های سیاسی و فرهنگی آمریکا را مورد تمسخر قرار می دهد و اشخاص داستان را در تضاد و تقابل کامل با هم نشان می دهد تا علاوه بر کامل شدن تکه های پازل داستان، به نوعی برخی انتقادات را در قالب گفت وگوها و ماجراها مطرح کند.
«ایگنیشس» همچون دن کیشوت در مکان و زمانی که بدان متعلق است، نمی تواند زندگی کند. آدمیان اطرافش او را آزار می دهند در نتیجه او می کوشد تا با رفتارهای متضاد به جنگ با آنان بپردازد و جهان را به تمسخر بگیرد. او فیلم می بیند یا سینما می رود تا رفتارهای انسان های روزگارش را ریشخند کند: «آخرین دهشت ها و همچنین اهانتهای وقیحانه فیلم به الاهیات و هندسه و سلیقه و نجابت را فقط می توانم در ذهــن تصور کنم.» یا «باید به مدیر سینما به خاطر نمایش چنین اثر ملال آوری تذکر می دادم.» تضاد ایگنیشس با جامعه ای که از آن متنفــر است در جای جای اثر متجلی می شود و در نتیجه موقعیت های طنزآلود بسیاری در داستان می آفریند.
یکی از نکات مهم دیگر که «جان تول» از آن انتقاد می کند مسئله «برده داری» در آمریکاست. در روند داستان، نویسنده اثبات می کند برخلاف اینکه همگان تصور می کنند برده داری در آمریکا به سرآمده در واقعیت فقط شکل آن تغییر یافته و در تمام مناسبات انسانی، برده داری همچنان پابرجاست. «جان تول» در «اتحادیه ابلهان» قوانین موسوم به «جیم کراوJim Crow Laws» را به چالش و انتقاد می کشاند؛ قانونی که در اواخر قرن 19 وضع شد و طبق آن دستور جداسازی نژادی در همه تأسیسات عمومی برای سیاهان آمریکا صادر و سیاهان را «جدا اما مساوی» با آمریکایی ها تعریف می کرد.
در داستان، «جونز» مردی سیاهپوست است که به جرم دزدی دستگیر می شود در حالی که هیچ مدرکی علیه او وجود ندارد، نمی تواند بی گناهی خود را ثابت کند از این رو مجبور است تن به استثمار دهد و با حداقل دستمزد کار کند تا به جرم ولگردی دستگیر نشود: «فکر کنم جاروکشی و تِیکشی تو خون ما سیاهاس، باهامون به دنیا می آد. دیگه واسه ما سیاها تو مایه های نفس کشیدن و غذا خوردنه.»

«اتحادیه ابلهان» از سوی نشــر چشمه منتشر شده و «پیمان خاکســــار» آن را به زبان فارسی بازگردانده است. به جرأت می توان یکی از نکات مهم جذابیت داستان را ترجمه ساده و روان آن و مقدمه قابل توجهی دانست که خاکسار بر کتاب نوشته است به گونه ای که خواننده تشویق می شود تا آن را بی صبرانه شروع کند. مترجم می نویسد: «اتحادیه ابلهان بهترین کتابی است که در زندگی ام خوانده ام...بسیار خوشحالم که این کتاب در این سی سال که از چاپش می گذرد توجه هیچ مترجم ایرانی را به خود جلب نکرده و این افتخار نصیب من شد...اگر کسی این کتاب را نخوانده باشد نمی تواند ادعای کتابخوان بودن کند.»

جملاتی از متن کتاب

 • وقتی نابغه حقیقی در دنیا پیدا می شود. می توانید او را از این نشانه بشناسید: تمام ابلهان علیه اش متحد می شوند!
 • به نظر من همه آدم ها بی گناهن مگر اینکه خلافش ثابت شود. خانم رایلی گفت: منم دقیقآ همین جوری فکر می کنم کلود همین دیروز داشتم با ایگنیشس می گفتم ایگنیشس آدما همشون خلافن مگه اینکه بی گناهیشون ثابت شه
 • اون موقع نخواستم آشفته ات کنم ضمنآ به دانشجوها گفتم که برای نجات آینده بشریت امیدوارم همتون عقیم بشین.

نظرات

جهت ارسال نظر، ابتداوارد حساب کاربریخود شوید.

اولین نظر را بنویسید.

تصویر اینستاگرام

جدیدترین کتاب های معرفی شده

آخرین دیدگاه‌ها

 • احمد در میرامار
  «من همین تکه کتاب را که شما گذاشته اید خواندم و با متن عربی و ترجمه انگلیسی کتاب تطبیق دادم. عجیب است که مترجم انگار اصلا زبان عربی نمی دانسته و یا اصلا نثر کتاب را درک نکرده وهرچه دلش خواسته نوشته است. حتی ظاهرا با فارسی نویسی هم اشنایی نداشته است و ...»
 • ریحانه در همه چیز همه چیز
  «بسیار بسیار کتاب عالی بود»
 • نازی در آذرخش
  «رمان آذرخش خیلی قشنگه. جذاب و خوشخوان. با اینکه طولانیه اما آدم نمی تونه زمین بگذاره.»
 • «عالی بود ارزوی موفقیت برای تمام نویسندگان و شاعران جوان این مملکت»
 • پرستو در پرنده آبی
  «گنجینهٔ فقرا یکی از مقالات موریس مترلینک»

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • فاطمه قاسمیان
  «فاطمه قاسمیان نویسنده‌ی حوزه‌ی کودک و نوجوان است.

  از دیگر آثار فاطمه قاسمیان:
  ماشین ها
  دایناسورها
  زندگينامه چهاردهم عصوم (ع) و اماكن زيارتی
  ...»
 • فیونا مازلی
  ««فیونا مازلی» نویسنده ۲۹ ساله انگلیسی و نویسنده رمان «اِلمت» است.
  سال 2017 برای فیونا مازلی سال تعیین کننده ای بود. نه تنها شروع کارِ نویسند‌گیِ بود، بلکه با چاپ کتاب المت به لیست کتب برتر سال راه یافته است.
  ...»
 • هادی راعی
  «هادی راعی نویسنده‌ی پرکار حوزه‌ی کودک و نوجوان است.
  راعی کتابهایی زیادی در زمینه‌ی دانستنی ها، تاریخ و مذهب برای کودکان نوشته است.

  از آثار هادی راعی میتوان به:
  مثلث برمودا
  شاهان ایران باستان
  عجایب هفتگانه جهان
  زندگانی اما
  ...»
 • چارلز برلیتز
  «چارلز برلیتز( زاده ۲۰ نوامبر ۱۹۱۴، نیویورک، ایالت نیویورک، آمریکا_ فوت: ۱۸ دسامبر ۲۰۰۳، تاماراک، فلوریدا، آمریکا ) نویسنده معروف آمریکایی است.
  چارلز برلیتز معلم زبان چند زبانه و زبان آمریکایی بود. به دلیل دوره های آموزش زبان و کتاب های خود در مور
  ...»
 • حسین ستوده
  «کتاب مشاعره از حسین ستوده توسط نشر الهام به چاپ رسیده است.
  از دیگر آثار حسین ستوده کتاب انگار همین دیروز بود است. این کتاب مروری بر خاطرات دهه شصت تا هفتاد است.
  ...»