کتاب درخت تلخ اثر آلبا دسس پدس

تصویر کاور کتاب درخت تلخ

معرفی کتاب

مرحوم "بهمن فرزانه" حق بزرگی به گردن ادبیات ایران و جهان دارد چرا که بسیاری از نویسندگان جهان را با ترجمه های خوبِ ایشان شناختیم. یکی از نویسندگانی که به همت "بهمن فرزانه" به ایرانیان شناسانده شد خانم "آلبا دسس پدس" نویسنده ایتالیایی است.
آلبا دسس پدس

خلاصه ای از کتاب

کتاب "درخت تلخ" نوشته "آلبا دسس پدس" مجموعه ای از یازده داستانِ کوتاه و خواندنی است که هر کدام از آنها ماجرایی مستقل دارند اما درون مایه عشق، نفرت، ترس، سردرگمی و... در همه آنها به نوعی وجه اشتراک ایجاد کرده است.
"آلبا دسس پدس" نیز از نویسندگانی است که "دغدغه زنان" دارد و داستان هایش حکایت از وضعیت زنان پس از جنگ و سال های میانه قرن بیستم دارند.
موضوع مشترک داستان های این نویسنده "زنان ایتالیایی" است و جالب آنکه خواننده کتاب متوجه می شود زنان در هر جای دنیا که باشند مشکلات و دل مشغولی های مشابه دارند. اما زنان ایتالیایی و ایرانی نقاط مشترک بیشتری دارند و این شاید به دلیل شباهت در بعضی خرده فرهنگ ها نیز باشد!
در "درخت تلخ" فضاسازی های عاطفی و احساسی خیلی خوب و جذاب انجام شده و زندگی اجتماعی و خانوادگی یکی از جذابیت های داستان های "دسس پدس" است.
زنان در داستان های او معمولا از تنهایی رنج می برند و گاهی قدرت تصمیم گیری را از دست می دهند و در نوعی ابهام و فضایی مه آلود و سردرگمی به سر می برند.
مردان نقطه مخالف زنان هستند کسانی که از درک ظرافت های زنانه عاجزند و اغلب اسیر نوعی خودخواهی هستند و با زنان داستان کشمکش های عاطفی دارند.
مجموعه داستان "درخت تلخ" نثری ساده و بسیار روان دارد و بدون هیچ ابهامی روایتگر زندگی زنانی است که گم شده ای دارند و برای به دست آوردنش در حال دست و پا زدن هستند.
از بهترین داستان های این مجموعه می توان به درخت تلخ، خانه در میدان، بندباز و کرایه نشین اشاره کرد.

جملاتی از متن کتاب

 • سعادت در تنهایی چندان معنی ندارد باید آن را جار زد.
 • حاضر نبود سر خورده باشد می خواست زنی عصیانگر باشد!
 • آنچه شعرا و فلاسفه بافان می گویند که پول و سعادت نمی آورد به هیچ وجه صحت ندارد. سعادت بدون پول سعادتی فقیرانه است، سعادتی دست دوم است.
 • همانطور که بدنم در خواب بود با چشمانی بسته داشتم فکر می کردم که این چیز آسان، زیبا و منطقی که اسمش زندگی بود چگونه داشت برای نن به پایان می رسید.

نظرات

جهت ارسال نظر، ابتداوارد حساب کاربریخود شوید.

اولین نظر را بنویسید.

تصویر اینستاگرام

جدیدترین کتاب های معرفی شده

آخرین دیدگاه‌ها

 • «عالی بود ارزوی موفقیت برای تمام نویسندگان و شاعران جوان این مملکت»
 • پرستو در پرنده آبی
  «گنجینهٔ فقرا یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در پرنده آبی
  «زندگی زنبور عسل یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در پرنده آبی
  « عقل و سرنوشت یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در عشق لرزه
  «فرضیه‌های جایگزین یکی دیگر از آثار اریک امانوئل اشمیت»

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • مکس تکمارگ
  «مکس تگمارک (انگلیسی: Max Tegmark‎؛ زاده ۵ مهٔ ۱۹۶۷) یک دانشمند در زمینه کیهان‌شناسی اهل سوئد-ایالات متحده آمریکا است.
  او استاد موسسه ی تکنولوژی ماساچوست است و همچنین، نهادهای علمی و فناورانه ی متعددی را بنیان گذاشته است. عمده ی تحقیقات و فعالیت ه
  ...»
 • حسین نصیری
  «حسین نصیری، مدیر خلاقیت، نویسنده، کیوریتور و فعال فرهنگی و هنری‌ای می‌باشد که از سال ۱۳۸۴ در صنعت سرگرمی و از سال ۱۳۹۵ در حوزه‌ی تبلیغات مشغول به فعالیت می‌باشد؛

  او زندگی را سفری ماجراجویانه برای تحقق ماموریت شخصی‌اش – «اثرگذاری مثبت بر آدمی
  ...»
 • حمیدرضا شاه آبادی
  «حمیدرضا شاه آبادی (زاده ۱۳۴۶، تهران) پژوهشگر تاریخ، داستان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس معاصر است. وی از نویسندگان در حوزه ادبیات نوجوان و بزرگسال و یکی از مدیران با سابقه در نشر با تجربه مدیریت بر انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مؤسسه نشر بی ...»
 • سعید باستانی
  «اطلاعات در دسترس نیست. در مورد مترجم اطلاعاتی دارین به ما اطلاع بدین. ...»
 • نورمن کینگزلی میلر
  «نورمن کینگزلی میلر، زاده ی 31 ژانویه ی 1923 و درگذشته ی 10 نوامبر 2007، رمان نویس، روزنامه نگار، مقاله نویس، نمایشنامه نویس، فیلمساز و بازیگر آمریکایی بود.میلر در بروکلین نیویورک به دنیا آمد و پس از سپری کردن دوران مدرسه در شانزده سالگی در دانشگاه ها ...»