کتاب زوربای یونانی اثر نیکوس کازانتزاکیس

تصویر کاور کتاب زوربای یونانی

معرفی کتاب

زوربای یونانی شاهکار نیکوس کازانتزاکیس، نویسنده و شاعر یونانی است.
کازانتزاکیس درسال۱۸۸۳ در کرت یونان به دنیا آمد و در سال۱۹۵۷، در آلمان در گذشت.
وی در جریان یک سفر کاری با کارگری به نام زوربا آشنا شد که آتش در خرمن اندیشه اش کشید و منشا خلق رمان ماندگار (زوربای یونانی) می شود.
زوربا کارگری است که مکتب نرفته و خط ننوشته، اما جهاندیده است و معرفت را در جریان تجربه کسب کرده است. زبان او نه زبان الفبا بلکه زبان موسیقی و رقص و آواز است. زوربا خواسته های برهنه و بی پرده ی انسان را بدون هیچ ملاحظه ای به نمایش می گذارد و وی را از جهت در حال زندگی کردن و غم فردا نداشتن، با خیام ایرانی مقایسه کرده اند.
اما برگردان ساده و زیبای حشمت اله آزاد بخت، بر زیبایی و دلنشینی این داستان و رویداد واقعی بیشتر افزوده است تا چشم های مشتاق مخاطبانش را عاشقانه به خواندن آن سوق دهد.
رمان زوربای یونانی جزو صد اثر کلاسیک قرن بیستم محسوب می شود و در سال ۱۹۵۷ نامزد جایزه نوبل ادبی شد؛ که با اختلافی ناچیز، رقابت را به اثری از آلبرکامو، واگذار کرد.
نیکوس کازانتزاکیس

خلاصه ای از کتاب

همان طور که در معرفی کتاب گفته شد زوربا کارگری است که مکتب نرفته و در سرتاسر رمان نشان می دهد که معرفت و دانش در خلال تجربه و پراکسیس به دست می آید نه با مطالعه ی صرف.
او انسانی رهیده بود که لحظات زندگی را غنیمت می دانست و حس انسان دوستی را بر وطن خواهی برتر می دانست.
او آیینه ی برهنه ی خواسته های یک انسان زمینی است که دوست دارد زندگی را به لذت گذرانده و به عشرت بمیرد.
این رمان داستانی واقعی از دو دوست یونانی است که روح قهرمانان پر ماجرای ادبیات ایرانی، شانه هایش را تکان می دهد و به نقل از نویسنده شاید دور نیست که نویسنده داستان را مولانایی بدانم که در گوشه ی آرامش، سرگرم نوشته ها و شعرها و دانسته های خویش است که شمسی ژولیده این بار سر از سواحل یونان در می آورد و او را در هم می ریزد. شمسی که نه مکتب رفته و نه عرفانی سیر کرده اما گردش روزگار از او خیامی ساخته تا زندگی و تمام وابستگی های دست و پا گیرش را پشت پا بزند.
زوربا کارگری است که از اوج رهایی اربابش را می پاید و او را به نصیحت می ایستد. اربابی که آنچه در کتاب ها و شعرها خوانده را در روح یک معدن چی ساده دل می یابد و به اندیشه و روح بلند او غبطه می خورد.
زوربا انسانی است که زنجیر مرزها تفکرش را به بند نکشیده و وطن را جغرافیای دست و پا گیری می داند که باعث می شود انسان ها به روی هم تیغ خشم بکشند. بلکه تنها انسانی را محترم می داند که خوب فکر می کند و خوب حرف می زند. زبان او نه زبان الفبا که زبان رقص و همدلی است. رقصی که او را به اوج رهایی و بیخودی پرواز می دهد.
او با اینکه بسیار می داند و سرد و گرم روزگار چشیده است اما پا از گلیم ارباب و کارگری بیرون نکشیده و همواره صاحب کارش را ارباب صدا می زند اما در حقیقت این رفتار بلند اوست که بر روح اربابش، اربابی می کند و او را به آموزش راه و رسم درست زندگی دنبال خود می دواند. از طرفی دیگر زوربا نمونه ی یک دوست وفادار است که شرط دوستی می داند و به جا می آورد.
او کارگری است که ناگهان پیدایش می شود تا زندگی یک نویسنده تکانی بخورد و یکی از رمان های زیبای دنیای ادبیات ماندگار شود.

جملاتی از متن کتاب

 • یعنی خدا همه ی هوش و حواس خود را متوجه این کرم های زمینی کرده است و حساب و کتاب هر کاری را که آن ها می کنند نگاه می دارد؟ یعنی اگر یکی از این کرم های نر بر روی کرم ماده بغل خود پرید یا در جمعه مقدس یک لقمه گوشت خورد، خدا در آن بالا غضب می کند، دعوا راه می اندازد و اوقاتش تلخ می شود؟ اه! بروید پی کارتان، ای کشیش های سور چرانی که شکمتان از فرط سوپ خوردن بالا آمده است!
 • زندگی آدمی جاده ای است پر فراز و نشیب و همه ی آدم های عاقل با ترمز بر آن حرکت می کنند. لیکن من مدت هاست ترمز خود را ول کرده ام. و همین جاست، ارباب که ارزش من معلوم می شود. چون من از چپه شدن نمی ترسم ما مکانیک ها به خارج شدن ماشین از خط می گوییم چپه شدم، خدا مرگم بدهد اگر ذره ای به چپه شدن های خودم اهمیت بدهم. من شب و روز دو اسبه می تازم و هر چه دلم بخواهد می کنم و به جهنم اگر دریغ رحمت را سر کشیدم. مگر چه از دست می دهم؟ هیچ، به هر حال اگر آهسته و آرام هم بروم باز خواهم مرد! و این یقین است! بنابراین بکوبیم و برویم.

نظرات

جهت ارسال نظر، ابتداوارد حساب کاربریخود شوید.

اولین نظر را بنویسید.

تصویر اینستاگرام

جدیدترین کتاب های معرفی شده

آخرین دیدگاه‌ها

 • «عالی بود ارزوی موفقیت برای تمام نویسندگان و شاعران جوان این مملکت»
 • پرستو در پرنده آبی
  «گنجینهٔ فقرا یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در پرنده آبی
  «زندگی زنبور عسل یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در پرنده آبی
  « عقل و سرنوشت یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در عشق لرزه
  «فرضیه‌های جایگزین یکی دیگر از آثار اریک امانوئل اشمیت»

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • اینگمار برگمان
  «ارنْسْت اینْگْمار برگمان (زادهٔ ۱۴ ژوئیهٔ ۱۹۱۸ – درگذشتهٔ ۳۰ ژوئیهٔ ۲۰۰۷) کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، و تهیه‌کنندهٔ معاصر سوئدی بود. او از برجسته‌ترین فیلم‌سازان تاریخ سینما به‌شمار می‌رود. برگمان نخستین فیلمش را در سال ۱۹۴۶ با عنوان بحران ساخت. او اول ...»
 • سیدنی شلدون
  «سیدنی شلدون (زاده ۱۱ فوریه ۱۹۱۷ - درگذشته ۳۰ ژانویه ۲۰۰۷) رمان نویس معروف آمریکایی بود. شلدون پیش از روی آوردن به رمان نویسی، فیلمنامه ها و نمایشنامه هایی نوشت که او را برنده جایزه هایی همچون اسکار بهترین فیلمنامه نویسی و جایزه نمایشنامه نویسی تونی ک ...»
 • هریت بیچر استو
  «هریت بیچر استو (زاده ۱۸۱۱ - درگذشته ۱۸۹۶) از نامی‌ترین نویسندگان ادبیات پایداری سیاهان و از هواداران فعال لغو بردگی در ایالات متحده آمریکا به‌شمار می‌رود. هریت در خانواده‌ای مذهبی و تهی‌دست در روستای «لیچفیلد» ایالت کنتاکی آمریکا چشم به جهان گشود. پ ...»
 • مریم حاتمی
  «مریم حاتمی (۱۳۶۲-۱۳۸۹) شاعر، نویسنده، نمایشنامه‌نویس و بازیگر اهل ایران بود.
  مریم حاتمی ۲۶ خرداد ۱۳۶۲ در سرپل ذهاب به دنیا آمد. نخستین اثر وی با نام «اشک‌های گل آلود یک الهه» در سال ۱۳۸۴ چاپ شد. وی در تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۸۹ در اثر تصادف فوت نمود
  ...»
 • بهزاد سرهادی
  «در مورد نویسنده اطلاعاتی در دسترس نیست. ...»