کتاب کمدی الهی اثر دانته الیگیری

تصویر کاور کتاب کمدی الهی

معرفی کتاب

کمدی الهی سه‌گانه‌ایست به شعر که دانته آلیگیری، شاعر و نویسنده ایتالیایی نوشتن آن‌ را در سال ۱۳۰۸ میلادی آغاز کرد و تا زمان مرگش در سال ۱۳۲۱ میلادی کامل کرد. این کتاب از زبان اول شخص است و دانته در این کتاب، سفر خیالی خود را به دوزخ، برزخ و بهشت تعریف می‌کند. کمدی الهی یکی از اولین کتاب‌های ادبیات ایتالیا است و از بزرگترین آثار در ادبیات جهان به شمار می‌آید. این کتاب کمک کرد تا زبان توسکانی و شیوهٔ نوشتاری آن به استانداردی برای زبان ایتالیایی تبدیل شود.
این کتاب در ابتدا کمدی نام داشت و بعدها جیووانی بوکاچیو (نویسنده هم عصر دانته) واژهٔ الهی را به آن افزود و نام کمدی الهی برای اولین بار در چاپ ونیز به سال ۱۵۵۵ بر جلد این کتاب ظاهر شد.
دانته الیگیری

خلاصه ای از کتاب

یکی از نکات مهمی که درباره‌ی کتاب کمدی وجود دارد. تکرار عدد 3 است. چون دانته یک مسیحی مذهبی بوده است عدد سه را به عنوان نمادی از تثلیث (پدر- پسر- روح‌القدوس) استفاده کرده است. این کتاب علاوه بر اینکه در سه جلد نوشته شده است، هر جلد آن سی و سه فصل دارد که در جمع نود و نه فصل می‌شود. دانته فصلی را هم به عنوان مقدمه نوشته است که مجموع فصل‌های این کتاب را به صد فصل می‌رساند. جالب است که بهشت، برزخ و دوزخ دانته هر کدام نه طبقه دارند.

نوع نوشتن دانته هم در این سه جلد تغییر می‌کند، فصل‌ها در کتاب دوزخ (جهنم) بسیار آشفته هستند، و این نشاندهنده‌ی آشفتگی حال اهالی جهنم، در دوزخ است، طول فصل‌ها در جلد برزخ کمی معمولی‌تر می‌شود که نشان‌دهنده‌ی رابطه‌ی موازی روح انسان‌ها با خداست و در جلد بهشت، فصل‌ها کاملا متحد و یکپارچه هستند که این هم نشان‌دهنده‌ی یکپارچگی انسان‌ها در بهشت با خداوند است.

داستان از جایی شروع می‌شود که دانته برای خوانندگان سفر خیالی‌اش را شرح می‌دهد. او در حال قدم زدن در جنگلی است که ناگهان ویرژیل، شاعر مشهور روم باستان وارد داستان می‌شود. دانته برای دیدن دوزخ و برزخ و بهشت، باید مرده می‌بود، اما حالا که زنده است باید برای وارد شدن به آنجا به همراه یکی از مردگان وارد آن محل‌ها شود. ویرژیل، دانته را در دوزخ و برزخ همراهی می‌کند و در بهشت، بئاتریس، عشق دانته او را همراهی می‌کند.

دانته از همان ابتدای کتاب، بدون هیچ مقدمه‌ای، خواننده را به میانه‌‌ی‌ داستان می‌اندازد:

«... در نیمه‌ی راه زندگی، خود را در جنگلی تاریک یافتم...

به خود آمدم وز خواب غفلت پریدم...

زیرا راه راست، یکسره از میان رفته و گم گشته بود...»

جملاتی از متن کتاب

 • ارواح تمام گناهکاران و مطرود شدگان، پس از مرگ به آن‌جا می‌رسند تا از آنجا، به وسیله‌ی کارُن، قایقران دوزخی رود، به داخل دوزخ برده شوند... کارُن از بردن موجود زنده‌ای چون دانته خودداری می‌کند تا آن‌که ویرژیل با سخنی جدی او را قانع می‌سازد.
 • هرچند دانته و ویرژیل از دروازه دوزخ می‌گذرند، لیکن هنوز واقعا وارد سرای مطرودشدگان گناهکار نشده‌اند. آن‌ها هنگامی خواهند رسید که از رود آکرون عبور کنند. از طرفی، حتی پس از گذشتن از نخستین دایره که لیمبو (یا اعراف دوزخ) نام دارد، آنها هنوز کاملا با نفرین شدگان رویارو نمی‌شوند.

نظرات

جهت ارسال نظر، ابتداوارد حساب کاربریخود شوید.

اولین نظر را بنویسید.

تصویر اینستاگرام

جدیدترین کتاب های معرفی شده

آخرین دیدگاه‌ها

 • «عالی بود ارزوی موفقیت برای تمام نویسندگان و شاعران جوان این مملکت»
 • پرستو در پرنده آبی
  «گنجینهٔ فقرا یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در پرنده آبی
  «زندگی زنبور عسل یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در پرنده آبی
  « عقل و سرنوشت یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در عشق لرزه
  «فرضیه‌های جایگزین یکی دیگر از آثار اریک امانوئل اشمیت»

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • اینگمار برگمان
  «ارنْسْت اینْگْمار برگمان (زادهٔ ۱۴ ژوئیهٔ ۱۹۱۸ – درگذشتهٔ ۳۰ ژوئیهٔ ۲۰۰۷) کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، و تهیه‌کنندهٔ معاصر سوئدی بود. او از برجسته‌ترین فیلم‌سازان تاریخ سینما به‌شمار می‌رود. برگمان نخستین فیلمش را در سال ۱۹۴۶ با عنوان بحران ساخت. او اول ...»
 • سیدنی شلدون
  «سیدنی شلدون (زاده ۱۱ فوریه ۱۹۱۷ - درگذشته ۳۰ ژانویه ۲۰۰۷) رمان نویس معروف آمریکایی بود. شلدون پیش از روی آوردن به رمان نویسی، فیلمنامه ها و نمایشنامه هایی نوشت که او را برنده جایزه هایی همچون اسکار بهترین فیلمنامه نویسی و جایزه نمایشنامه نویسی تونی ک ...»
 • هریت بیچر استو
  «هریت بیچر استو (زاده ۱۸۱۱ - درگذشته ۱۸۹۶) از نامی‌ترین نویسندگان ادبیات پایداری سیاهان و از هواداران فعال لغو بردگی در ایالات متحده آمریکا به‌شمار می‌رود. هریت در خانواده‌ای مذهبی و تهی‌دست در روستای «لیچفیلد» ایالت کنتاکی آمریکا چشم به جهان گشود. پ ...»
 • مریم حاتمی
  «مریم حاتمی (۱۳۶۲-۱۳۸۹) شاعر، نویسنده، نمایشنامه‌نویس و بازیگر اهل ایران بود.
  مریم حاتمی ۲۶ خرداد ۱۳۶۲ در سرپل ذهاب به دنیا آمد. نخستین اثر وی با نام «اشک‌های گل آلود یک الهه» در سال ۱۳۸۴ چاپ شد. وی در تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۸۹ در اثر تصادف فوت نمود
  ...»
 • بهزاد سرهادی
  «در مورد نویسنده اطلاعاتی در دسترس نیست. ...»