خانه / کتاب‌ها / کشتی شکسته /
تصویر کاور کتاب کشتی شکسته
معرفی کتاب

کشتی شکسته

کشتی شکسته

اثری از رابیندرانات تاگور

دسته بندی

معرفی کتاب

«کشتی شکسته» نام داستان بلندی از رابیندرانات تاگور (۱۹۴۱-۱۸۶۸)، شاعر، رمان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس هندی با ترجمه عبدالمحمد آیتی است.

خلاصه‌ای از کتاب

همه انتظار دارند رامش، که برای درس‌خواندن در رشته حقوق در کلکته به‌سرمی‌برد پس از دادن آخرین امتحانش به خانه بازگردد اما خودش چندان علاقه‌ای به این کار ندارد و برای بازگشت بهانه‌تراشی می‌کند؛ چراکه دل در گروه همنالینی، خواهر هم‌کلاسی‌ و همسایه‌اش، جوجندرا دارد که سال اول ادبیات است. او به هر بهانه‌ای مانند نوشیدن چای عصرانه یا سرزدن به خانواده دوست
ادامه متن

جملاتی از متن کتاب

 • 1- وقتی رامش به‌شهر خود رسید معلوم شد برای او دختری نامزد کرده و تاریخ عروسی را هم تعیین نموده‌اند... براجاموهان در ایام جوانی‌اش دچار فقر و فلاکت شده بود بعدها یکی از دوستان دوران کودکی‌اش به‌نام «ایشان» که وکیل عدلیه شده بود او را کمک کرد تا آن‌جا که ثروت هنگفتی به‌دست آورد. براجاموهان همیشه خود را مدیون رفیق باوفایش می‌دانست. وقتی «ایشان» جهان را بدرود گفت معلوم شد که جز مقدار گزافی قرض چیزی دیگر برای زن و تنها دخترش نگذاشته است. براجاموهان برای آن‌که به‌بازماندگان دوست مرحومش کمکی کرده باشد دخترش را نامزد پسر خود رامش کرده بود. وقتی بعضی از دوستان رامش از راه دلسوزی به‌براحاموهان گوشزد می‌کردند که دختر از زیبایی بی‌بهره است، جواب می‌داد: «به‌این حرف‌ها اعتقادی ندارم شما می‌توانید درباره زیبایی یک گل یا یک پروانه اظهار عقیده کنید ولی خوبی و بدی زن‌ها مقیاس دیگری دارد. رامش باید خیلی خوشحال باشد. زن او بسیار عفیف و صالح است درست مثل مادر خودش...» وقتی رامش اوصاف زن آینده خود را شنید قلبش از اندوه لبریز شد به‌دنبال وسیله‌ای می‌گشت تا از زیر بار این ازدواج شانه خالی کند ولی هرچه بیشتر گشت کمتر یافت. عاقبت کوشید خود را حاضر کند و به‌پدر بگوید که واقعا نمی‌تواند با این دختر ازدواج کند، زیرا با دختر دیگری قول و قرار گذاشته است...

شناسنامه کتاب

ناشر: نگاه
تعداد صفحات: 320
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
شابک: 9789643518790
امتیاز گودریدز: 2.17
قیمت چاپ اول: 14,000 تومان

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  « فاطمه (تینا) نیک خاکیان در سال 1367 متولد گردید. وی از سال 1395 کار نویسندگی را شروع کرد.
  اولین کتاب وی با عنوان جرقه ای در شب در نیمه اول سال 14
  ...»
 • تصویر نویسنده محمد قصاع
  محمد قصاع
  « محمد قصاع متولد سال 1343 تهران و کارشناس مخابرات دریایی است . او کار ترجمه را از سال 1367 با ترجمه کتاب های علمی تخیلی شروع کرده است. مجموعه های «اسپا ...»
 • تصویر نویسنده بهزاد رحمتی
  بهزاد رحمتی
  « بهزاد رحمتی مترجم ایرانی است. او دانش آموخته‌ی حوزه‌ی آموزش و سیاست است.

  ترجمه‌ها:
  طلای خدایان اثر اریک فون دانیکن
  ۲۷ چهره‌ی مردان ا
  ...»
 • تصویر نویسنده سیامک دل آرا
  سیامک دل آرا
  « سیامک دل آرا مترجم ایرانی، متولد ۱۳۵۳ تهران فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی است. وی ترجمه رمان «مرد ناشناس» از المور لئونارد و «پرده حائل» از یان م ...»
 • تصویر نویسنده هارلن کوبن
  هارلن کوبن
  « هارلن کوبن، زاده ی 4 ژانویه ی 1962، نویسنده ی آمریکایی رمان های معمایی و تریلر است.کوبن در خانواده ای یهودی در نیوجرسی چشم به جهان گشود. او همزمان با ...»