کتاب شوری در سر اثر اورهان پاموک

تصویر کاور کتاب شوری در سر

معرفی کتاب

اورهان پاموک، نویسنده سرشناس ترک و برنده نوبل ادبی ۲۰۰۶، «شوری در سر» را در سال ۲۰۱۵ منتشر کرد. رمانی که برخلاف باقی نوشته‌هایش، درباره حاشیه نشین‌های استانبول است. آنهایی که از روستاهای خاک گرفته شرق آناتولی در دهه ۵۰ و بعد از آن به استانبول مهاجرت کردند و بعد از مدتی محله‌های خود را ساختند.
اورهان پاموک

خلاصه ای از کتاب

«مولود» که در یکی از روستاهای فقیرنشین آناتولی مرکزی متولد شده است، در دورازده سالگی عازم استانبول می‌شود و برای همیشه آنجا می‌ماند. او سال‌ها است که در استانبول دست‌فروشی می‌کند و شاهد تاریخ پرفرازو نشیب استانبول است. تاریخی پر از کودتاها، درگیری‌های خونین میان ارتش و کردها، از بین رفتن بافت دوران عثمانی، عوض شدن سلیقه مردم و...
این اثر اورهان پاموک روح استانبول و انسان حاشیه‌نشین شهری را احضار می‌کند و آن قدر خرده روایت برایش می‌سازد که او در حجم اتفاقات عجیب گم می‌شود .
داستان پر از شخصیت‌های متفاوت است کارگران فصلی، لبنیات‌فروش‌ها، چپ‌های اسلحه به دست، ناسیونالیست‌های خشن، اسلام‌گراها، ماموران رشوه‌گیر دولتی، تازه به دوران رسیده‌ها، گنگسترهای بسازوبفروش و...
پاموک در این سمفونی باشکوه، قهرمان تنهایش را روی تپه‌های دوردست می‌برد تا به نورهای استانبول نگاه کند و راوی شهری باشد که ناگهان گسترده و متراکم شد. شوری در سر خوانندگان پاموک را غافلگیر می‌کند.

جملاتی از متن کتاب

 • در یک شهر، می شود در میان جمعیت ولی تنها باشی، و در حقیقت چیزی که یک شهر را شهر می کند این است که به تو اجازه می دهد که شور در سر خود را درون توده های پرتکاپوی آن، پنهان کنی.
 • اما درست مثل اعتقاد به خدا، عاشق شدن چنان احساس مقدسی است که هیچ جای دیگری برای احساسات دیگر باقی نمی گذارد.

نظرات

جهت ارسال نظر، ابتداوارد حساب کاربریخود شوید.

اولین نظر را بنویسید.

تصویر اینستاگرام

جدیدترین کتاب های معرفی شده

آخرین دیدگاه‌ها

 • «عالی بود ارزوی موفقیت برای تمام نویسندگان و شاعران جوان این مملکت»
 • پرستو در پرنده آبی
  «گنجینهٔ فقرا یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در پرنده آبی
  «زندگی زنبور عسل یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در پرنده آبی
  « عقل و سرنوشت یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در عشق لرزه
  «فرضیه‌های جایگزین یکی دیگر از آثار اریک امانوئل اشمیت»

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • مکس تکمارگ
  «مکس تگمارک (انگلیسی: Max Tegmark‎؛ زاده ۵ مهٔ ۱۹۶۷) یک دانشمند در زمینه کیهان‌شناسی اهل سوئد-ایالات متحده آمریکا است.
  او استاد موسسه ی تکنولوژی ماساچوست است و همچنین، نهادهای علمی و فناورانه ی متعددی را بنیان گذاشته است. عمده ی تحقیقات و فعالیت ه
  ...»
 • حسین نصیری
  «حسین نصیری، مدیر خلاقیت، نویسنده، کیوریتور و فعال فرهنگی و هنری‌ای می‌باشد که از سال ۱۳۸۴ در صنعت سرگرمی و از سال ۱۳۹۵ در حوزه‌ی تبلیغات مشغول به فعالیت می‌باشد؛

  او زندگی را سفری ماجراجویانه برای تحقق ماموریت شخصی‌اش – «اثرگذاری مثبت بر آدمی
  ...»
 • حمیدرضا شاه آبادی
  «حمیدرضا شاه آبادی (زاده ۱۳۴۶، تهران) پژوهشگر تاریخ، داستان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس معاصر است. وی از نویسندگان در حوزه ادبیات نوجوان و بزرگسال و یکی از مدیران با سابقه در نشر با تجربه مدیریت بر انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مؤسسه نشر بی ...»
 • سعید باستانی
  «اطلاعات در دسترس نیست. در مورد مترجم اطلاعاتی دارین به ما اطلاع بدین. ...»
 • نورمن کینگزلی میلر
  «نورمن کینگزلی میلر، زاده ی 31 ژانویه ی 1923 و درگذشته ی 10 نوامبر 2007، رمان نویس، روزنامه نگار، مقاله نویس، نمایشنامه نویس، فیلمساز و بازیگر آمریکایی بود.میلر در بروکلین نیویورک به دنیا آمد و پس از سپری کردن دوران مدرسه در شانزده سالگی در دانشگاه ها ...»