کتاب جزیره شاتر اثر دنیس لهین

تصویر کاور کتاب جزیره شاتر

معرفی کتاب

«جزیره شاتر » نوشته دنیس لهین نویسنده و فیلمنامه‌نویس آمریکایی که برای داستان‌های جنایی و تخیلی‌اش مشهور است.فیلمی از این رمان که با طنزی سیاه اتفاقات سیاسی اجتماعی آمریکا در دهه ۱۹۵۰ را روایت می‌کند، توسط مارتین اسکورسیزی کارگردان مشهور آمریکایی ساخته‌شده‌است.
دنیس لهین

خلاصه ای از کتاب

جزیره‌ای که در آن در قالب طرحی بزرگ، پزشکان دست به آزمایش‌های مخوف و غیر انسانی بر بیماران خود می‌زنند. در اصل جزیر شاتر محل نگهداری خطرناک‌ترین بیماران روانی است که وجودشان برای جامعه خطرناک به شمار می‌آمده و تمام آن‌ها در قرنطینه و در سلول‌های مخوف واقع در جزیر شاتر زندانی شده‌اند. در ابتدای داستان شخصیت محوری، تدی دنیل، که در ابتدا به عنوان مامور فدرال آمریکا معرفی می‌شود به همراه دستیار جدیدش چاک برای تحقیقات دربار ناپدید شدن یکی از بیماران خطرناک جزیره شاتر که گفته می‌شود از کمپ بیمارستان فرار کرده، با کشتی به جزیره وارد می‌شوند. داستان در قالب معماهای بسیار و در فضایی بیمارگون و پر از ترس و وحشت روایت می‌شود. تدی باور دارد که بر اساس کدهایی که بیمار فراری از خود به جا گذاشته می‌تواند او را پیدا کند و بر این اساس جست‌وجوی خود در جزیره را آغاز می‌کند و با پیش‌برد داستان هر لحظه بر تعداد سوال‌های او و همچنین مخاطب افزوده می‌شود. در سال 2009 مارتین اسکورسزی تمایل به ساخت اثری سینمایی را بر اساس این داستان اعلام کرد و در نهایت فیلم در سال 2010 اکران شد. دیکاپریو در این فیلم نیز مانند آثار پیشین اسکورسیزی در نقش اصلی –تدی دنیل- حضور پیدا کرد. داستانی که لهان به روایت آن می‌پردازد در جست‌وجوی ورود به درونیات یک ذهن آشفته از لحاظ روانی است. تدی در ابتدای داستان به عنوان یک پلیس و مسئول تحقیقات قضایی یک پرونده معرفی می‌گردد و در طول داستان خواننده با مواجه شدن با درونیات او، که بارزترین مشخص? یک داستان مبتنی بر روانشناسی شخصیت است- به راز نهایی داستان و بیماری دنیل پی می‌برد. مونولوگ‌ها و فلاش‌بک‌های ذهنی تدی به خوبی در کتاب و در قالب کلمات درآمده‌اند و این موضوع بزرگ‌ترین چالش کارگردان در تبدیل چنین فضاهایی به تصویر بوده است. در قسمت‌هایی از فیلم ما شاهد آن هستیم که بسیاری از جزئیات داستانی که کامل کنند? شخصیت تدی می‌باشند به علت‌های گوناگون حذف شده‌اند. همان‌طور که گفته شد بسیاری از این لحظات به لحاظ ذهنی بودن قابل تبدیل به مدیوم سینما و تصویر نبوده و همین موضوع باورپذیری شک نهایی داستان، که آشکار شدن شخصیت واقعی تدی برای خود وی و همچنین مخاطب است را کمی کم‌رنگ می‌کند، اتفاقی که در رمان به خوبی به آن پرداخته شده. با تمام این وجود شاتر آیلند جز یکی از وفق‌ترین پروژه‌های اسکورسیزی در این چند ساله به‌شمار آمده و او توانسته از دل داستانی پر کشش و معمایی با شخصیت‌های روان‌پریش و چند بعدی و مبهم نمونه‌ای سینمایی موفقی خلق کند.

جملاتی از متن کتاب

 • خوابگاه‌‌های پرستارها و مستخدم‌های بیمارستان چند تا از پنجره‌های‌شان را از دست داده‌بودند و آب به درونشان راه یافته‌بود. بند ب به طور معجزه‌آسایی دست‌نخورده‌ مانده بود و هیچ نشانی از آسیب در آن دیده نمی‌شد. هرجا را نگاه می‌کردی، درختی را می‌دیدی که یا از ریشه درآمده بود و یا شکسته و تنه بدون روکش‌اش همچون دشنه بیرون زده‌بود. هوا باز هم سنگین بود، دلگیر و گرفته. باران همچنان نم نم می‌بارید. سطح‌ ساحل پرشده بود از ماهی‌های مرده. یک سفره‌ماهی روی زمین افتاده‌بود و نفس نفس می‌زد. باله‌هایش را تکان می‌داد و یک چشمش که باد کرده‌بود با غمی نهفته در ژرفای نگاهش به روی دریا خیره‌مانده بود.در گوشه‌ محوطه، مک فرسون و یکی از نگهبان‌ها در حال برگرداندن جیپی بودند که از پهلو به زمین افتاده بود. وقتی موتور جیپ سرانجام بعد از پنجمین استارت روشن شد، مک فرسون و نگهبان با شتاب از دروازه به بیرون راندند. چند لحظه بعد تدی آنها را دید که از پشت ساختمان بیمارستان با شتاب به سوی بند ج می‌راند.

نظرات

جهت ارسال نظر، ابتداوارد حساب کاربریخود شوید.

اولین نظر را بنویسید.

تصویر اینستاگرام

جدیدترین کتاب های معرفی شده

آخرین دیدگاه‌ها

 • احمد در میرامار
  «من همین تکه کتاب را که شما گذاشته اید خواندم و با متن عربی و ترجمه انگلیسی کتاب تطبیق دادم. عجیب است که مترجم انگار اصلا زبان عربی نمی دانسته و یا اصلا نثر کتاب را درک نکرده وهرچه دلش خواسته نوشته است. حتی ظاهرا با فارسی نویسی هم اشنایی نداشته است و ...»
 • ریحانه در همه چیز همه چیز
  «بسیار بسیار کتاب عالی بود»
 • نازی در آذرخش
  «رمان آذرخش خیلی قشنگه. جذاب و خوشخوان. با اینکه طولانیه اما آدم نمی تونه زمین بگذاره.»
 • «عالی بود ارزوی موفقیت برای تمام نویسندگان و شاعران جوان این مملکت»
 • پرستو در پرنده آبی
  «گنجینهٔ فقرا یکی از مقالات موریس مترلینک»

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • فاطمه قاسمیان
  «فاطمه قاسمیان نویسنده‌ی حوزه‌ی کودک و نوجوان است.

  از دیگر آثار فاطمه قاسمیان:
  ماشین ها
  دایناسورها
  زندگينامه چهاردهم عصوم (ع) و اماكن زيارتی
  ...»
 • نوشین حیدری ثانی
  «ترجمه های نوشین حیدری ثانی:

  عشق در یک کلیک اثر رینبو راول
  المت اثر فیونا مازلی
  فن گرل اثر رینبو راول
  نجیب زاده ای در مسکو اثر ایمور تولس
  ...»
 • فیونا مازلی
  ««فیونا مازلی» نویسنده ۲۹ ساله انگلیسی و نویسنده رمان «اِلمت» است.
  سال 2017 برای فیونا مازلی سال تعیین کننده ای بود. نه تنها شروع کارِ نویسند‌گیِ بود، بلکه با چاپ کتاب المت به لیست کتب برتر سال راه یافته است.
  ...»
 • هادی راعی
  «هادی راعی نویسنده‌ی پرکار حوزه‌ی کودک و نوجوان است.
  راعی کتابهایی زیادی در زمینه‌ی دانستنی ها، تاریخ و مذهب برای کودکان نوشته است.

  از آثار هادی راعی میتوان به:
  مثلث برمودا
  شاهان ایران باستان
  عجایب هفتگانه جهان
  زندگانی اما
  ...»
 • عطیه زیوار
  «اطلاعات در دسترس نیست. در مورد مترجم اطلاعاتی دارین به ما اطلاع بدین. ...»