کتاب بلیدرانر اثر فیلیپ کی دیک

تصویر کاور کتاب بلیدرانر

معرفی کتاب

بلیدرانر معروف‌ترین اثر فیلیپ کی. دیک است که سال ۱۹۶۸ منتشر شد و ریدلی اسکات سال ۱۹۸۲، فیلم «بلیدرانر» را بر اساس آن ساخت. همچنین سال ۲۰۱۷ اقتباسی دیگر از همین رمان با نام «بلیدرانر ۲۰۴۹» به‌کارگردانی دنی ویلنوو ساخته شد که چند جایزه‌ی اسکار برد و مورد استقبال مردم سراسر جهان قرار گرفت. بسیاری از آثار فیلیپ کی.دیک در سینما مورد استقبال قرار گرفته‌اند و او نزد اهالی سینما، نویسنده‌ای محبوب و شناخته‌شده است.

فیلیپ کی دیک

خلاصه ای از کتاب

یک اثر شاهکار که زمان خود جلوتر بود. یک نمایش پیش گویانه از یک آینده تاریک. رمانی که الهام بخش فیلم شناخته شده ی بلید رانر شد.
تا سال 2021 ، جنگ جهانی میلیون ها نفر را کشته است و کل گونه ها را در معرض انقراض قرار داده و بشر را به خارج از سیاره فرستاده است. کسانی که باقی مانده اند تمام موجودات زنده را مالک می شوند و برای افرادی که توانایی پرداخت یک برای یک موجود را ندارند ، شرکت ها شبیه هایی فوق العاده واقع گرایانه ساخته اند: اسب ها ، پرندگان ، گربه ها ، گوسفند. آنها حتی انسان هم ساخته اند. مهاجران به مریخ با آندروئیدهایی با چنان پیش رفتگی رو به رو می شوند که از مردان یا زنان واقعی قابل تشخیص نیستند. دولت که بخاطر این انسانهای مصنوعی می تواند به خطر بیفتد ترسیده است و زیستن آنها روی زمین را ممنوع می کند. آنها اجبارا پنهان می شوند. درنتیجه آندروئیدهای غیر مجاز در میان انسانها زندگی می کنند و کسی نمی تواند تشخصیشان دهد. . ریک دکارد ، یک شکارچی مجازات شده، مأمور است که آندروئیدهای سرکش را پیدا کند و آنها را از میدان به در کند . اما ، آندروئیدها نیز با نیروی کشنده ای برای دفاع از خودشان می جنگند.

جملاتی از متن کتاب

 • «شما فکر می کنین من اندروئیدم؟ آره؟» صدایش انگار از ته چاه می آمد. «من اندروئید نیستم. من حتی تو مریخ نبوده م؛ من تا به حال یه اندروئید هم ندیده م!» مژه های ریمل زده اش ناخواسته می لرزید؛ ریک متوجه شد که زن دارد سعی می کند آرام نشان دهد. «شما اطلاعی دارید که توی بازیگرها یه اندروئید نفوذ کرده؟ با کمال میل حاضرم کمک تون کنم پیداش کنین؛ اگه اندروئید بودم باز هم حاضر می شدم کمک تون کنم؟» مرد گفت: «اندروئیدها اهمیت نمی دن چه بلایی سر هم نوعاشون می آد. این یکی از نشانه هایی یه که دنبالش می گردیم.» میس لوفت گفت: «پس شما یه اندروئیدین.» این کلام سبب شد ریک خشکش بزند؛ به زن خیره شد. زن ادامه داد: «چون شغل شما کشتن او بیچاره هاست، مگه نه؟ به شما می گن…» سعی کرد کلمه اش را به یاد آورد. ریک گفت: «جایزه بگیر. اما من اندروئید نیستم.» «این تستی که می خواین از من بگیرین؛ خودتون تا به حال دادین؟» صدایش داشت برمی گشت به حالت اولش. ریک به تایید سر تکان داد: «آره. خیلی خیلی وقت پیش، همون زمان که شروع کردم کار کردن برای اداره ی پلیس.» «شاید یه خاطره ی مصنوعی باشه. مگه اندروئیدها رو به خاطره ی مصنوعی مسلح نمی کنن؟»… «شاید یه زمانی یه آدمی مثل شما وجود داشته و شما یه جایی کشته باشینش و جاش رو گرفته باشین. و روساتون هم خبر نداشته باشن…»

نظرات

جهت ارسال نظر، ابتداوارد حساب کاربریخود شوید.

اولین نظر را بنویسید.

تصویر اینستاگرام

جدیدترین کتاب های معرفی شده

آخرین دیدگاه‌ها

 • احمد در میرامار
  «من همین تکه کتاب را که شما گذاشته اید خواندم و با متن عربی و ترجمه انگلیسی کتاب تطبیق دادم. عجیب است که مترجم انگار اصلا زبان عربی نمی دانسته و یا اصلا نثر کتاب را درک نکرده وهرچه دلش خواسته نوشته است. حتی ظاهرا با فارسی نویسی هم اشنایی نداشته است و ...»
 • ریحانه در همه چیز همه چیز
  «بسیار بسیار کتاب عالی بود»
 • نازی در آذرخش
  «رمان آذرخش خیلی قشنگه. جذاب و خوشخوان. با اینکه طولانیه اما آدم نمی تونه زمین بگذاره.»
 • «عالی بود ارزوی موفقیت برای تمام نویسندگان و شاعران جوان این مملکت»
 • پرستو در پرنده آبی
  «گنجینهٔ فقرا یکی از مقالات موریس مترلینک»

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • فاطمه قاسمیان
  «فاطمه قاسمیان نویسنده‌ی حوزه‌ی کودک و نوجوان است.

  از دیگر آثار فاطمه قاسمیان:
  ماشین ها
  دایناسورها
  زندگينامه چهاردهم عصوم (ع) و اماكن زيارتی
  ...»
 • نوشین حیدری ثانی
  «ترجمه های نوشین حیدری ثانی:

  عشق در یک کلیک اثر رینبو راول
  المت اثر فیونا مازلی
  فن گرل اثر رینبو راول
  نجیب زاده ای در مسکو اثر ایمور تولس
  ...»
 • فیونا مازلی
  ««فیونا مازلی» نویسنده ۲۹ ساله انگلیسی و نویسنده رمان «اِلمت» است.
  سال 2017 برای فیونا مازلی سال تعیین کننده ای بود. نه تنها شروع کارِ نویسند‌گیِ بود، بلکه با چاپ کتاب المت به لیست کتب برتر سال راه یافته است.
  ...»
 • هادی راعی
  «هادی راعی نویسنده‌ی پرکار حوزه‌ی کودک و نوجوان است.
  راعی کتابهایی زیادی در زمینه‌ی دانستنی ها، تاریخ و مذهب برای کودکان نوشته است.

  از آثار هادی راعی میتوان به:
  مثلث برمودا
  شاهان ایران باستان
  عجایب هفتگانه جهان
  زندگانی اما
  ...»
 • عطیه زیوار
  «اطلاعات در دسترس نیست. در مورد مترجم اطلاعاتی دارین به ما اطلاع بدین. ...»