خانه / کتاب‌ها / فواید گیاه خواری /
تصویر کاور کتاب فواید گیاه خواری
معرفی کتاب

فواید گیاه خواری

فواید گیاه خواری

اثری از صادق هدایت

دسته بندی

معرفی کتاب

فواید گیاه‌خواری عنوان کتابی است که صادق هدایت در سال ۱۳۰۶ پیرامون لزوم تغییر موضع انسان در قبال آزار و کشتار حیوانات در جهت نیل به گیاه‌خواری تألیف نمود. این اثر، سه سال پس از انتشار کتاب انسان و حیوان که در واقع نسخه تکمیل شده تری از آن می‌باشد، تألیف شده‌است.

خلاصه‌ای از کتاب

این اثر درباره‌ی دلایل و برهان‌های گیاه‌خواری است که نویسنده در طول آن دیدگاه‌های علمی، اخلاقی، تاریخی، ادبی و اقتصادی مربوط به این موضوع را بررسی می‌کند. در ابتدا کتاب مقدمه‌ی جامع و کاملی به قلم خود «صادق هدایت» وجود دارد که در آن نویسنده درباره‌ی علت گیاه‌خواری صحبت می‌کند: «چیزی که اهمیت دارد باید دانست روی زمین ما که پر از محصولات طبیعی است با
ادامه متن

جملاتی از متن کتاب

 • 1- دلایلی که در تقویت گیاهخوار بودن انسان وجود دارد خیلی روشن و محسوس است که عموماً گمان نمی‌کنند، اولا اگر نگاهی به طبیعت بیندازیم خواهیم دید این کیمیاگر زبردست، خوراک همه‌ی مخلوق روی زمین را بادانش موشکاف و تناسب علمی مطابق ساختمان بدن هرکدام آماده کرده و به آنان پیشکش می‌کند. به‌طوری‌که ما را وادار می‌نماید در جلو اسرار آن سر تمکین و تعظیم فرود بیاوریم - همچنین یک گیاه برای مرداب درست‌شده و دیگری برای بیابان. ساختمان دهن یک جانور برای چریدن و دندان دیگری برای دریدن آفریده‌شده و غیره یعنی هرکدام از آن‌ها خوراکی را که فراخور ساختمان و احتیاجات بدنشان بوده در جریان کرورها قرون پذیرفته‌اند یک نی را از مرداب برده در بیابان بکارند به‌زودی خشک می‌شود و به یک میمون میوه‌خوار گوشت بخورانند دیری نمی‌کشد که موهای حیوان ریخته ناخوش می‌گردد. همچنین هر تغییر خوراکی همیشه تولید فساد، ناخوشی و مرگ می‌کند چون‌که مخالف با قوانین تغییرناپذیر طبیعت است.

شناسنامه کتاب

نویسنده: صادق هدایت
ناشر: نگاه
تعداد صفحات: 95
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
شابک: 9789643512422
امتیاز گودریدز: 3
قیمت چاپ دوم: 13,000 تومان

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده محمد قصاع
  محمد قصاع
  « محمد قصاع متولد سال 1343 تهران و کارشناس مخابرات دریایی است . او کار ترجمه را از سال 1367 با ترجمه کتاب های علمی تخیلی شروع کرده است. مجموعه های «اسپا ...»
 • تصویر نویسنده بهزاد رحمتی
  بهزاد رحمتی
  « بهزاد رحمتی مترجم ایرانی است. او دانش آموخته‌ی حوزه‌ی آموزش و سیاست است.

  ترجمه‌ها:
  طلای خدایان اثر اریک فون دانیکن
  ۲۷ چهره‌ی مردان ا
  ...»
 • تصویر نویسنده سیامک دل آرا
  سیامک دل آرا
  « سیامک دل آرا مترجم ایرانی، متولد ۱۳۵۳ تهران فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی است. وی ترجمه رمان «مرد ناشناس» از المور لئونارد و «پرده حائل» از یان م ...»
 • تصویر نویسنده هارلن کوبن
  هارلن کوبن
  « هارلن کوبن، زاده ی 4 ژانویه ی 1962، نویسنده ی آمریکایی رمان های معمایی و تریلر است.کوبن در خانواده ای یهودی در نیوجرسی چشم به جهان گشود. او همزمان با ...»
 • تصویر نویسنده المور لئونارد
  المور لئونارد
  « المور لئونارد، زاده ی 11 اکتبر 1925 و درگذشته ی 20 آگوست 2013، نویسنده ای آمریکایی بود.لئونارد در لوییزیانا به دنیا آمد. او در سال 1946 به دانشگاه دیت ...»