کتاب دوازده مرد خشمگین اثر رجینالد رز

تصویر کاور کتاب دوازده مرد خشمگین

معرفی کتاب

کتاب دوازده مرد خشمگین نمایشنامه‌ی معروف رجینالد رز، در رابطه با اعضای دادگاهی است که باید درباره مجرم بودن یا نبودن نوجوانی که به جرم قتل دستگیر شده، تصمیمی درست اتخاذ نمایند.
رجینالد رز

خلاصه ای از کتاب

رجینالد رز در کتاب دوازده مرد خشمگین داستان جلسه دادگاهی را روایت می‌کند که در آن ۱۲ مرد در هیات منصفه جلسه حضور دارند. این دادگاه برای تعیین حکم مجازات جوان قاتل تشکیل شده و بنا است تا این ۱۲ مرد در رابطه با حکم این قاتل به نتیجه برسند. رجینالد رز در کتاب دوازده مرد خشمگین کوشیده تا نشان دهد قضاوت هریک از این اعضای هیات منصفه به به خصوصیات اخلاقی، پیشینه خانوادگی، دوران کودکی و دوران حال خود است. درواقع هر یک از این افراد با قضاوتش شخصیت خویش را به نمایش می‌گذارد.

بنابر نمایش‌نامه دوازده مرد خشمگین فیلم سینمایی با همین عنوان در آمریکا ساخته شد که در سال۱۹۵۷ نیز اکران شد. این فیلم در این سال نامزد دریافت جایزه اسکار بود. فیلم دوازده مرد خشمگین در سال ۱۳۴۲ در تهران اکران شد. در دهه ۱۳۵۰ اجرای نمایش رادیویی آن از برنامه دوم پخش شد و بعدها نیز مریم معترف آن را به صحنه برد.

با وجود آنکه تمام نمایش در یک صحنه اتفاق می‌افتد اما جذابیت به‌حدی است که خواننده داستان را با حوصله دنبال می‌کند. همچنین در این نمایش‌نامه هیچ‌یک از ۱۲ مرد خشمگین نامی ندارند و از ابتدا تا به انتها آن‌ها را براساس شماره‌ایی که دارند صدا می‌کنند.

جملاتی از متن کتاب

 • سر داور: خب آقایون. شما می‌تونید هر طور می‌خواهید این موضوع رو بررسی کنید. منظورم اینه من قصد ندارم هیچ قانونی ارائه بدم. می‌تونید اول بحث کنید، بعد رای بگیرید یا اینکه اول رای بگیرید و موضع همدیگرو ببینید. شماره 7: بهتره اول رای بگیریم. کسی چه می‌دونه شاید تونستیم همگی بریم خونه. شماره 10: بله، ببینیم کی، کجا قرار داره. شماره 3: درسته. اول رای بگیریم. سر داور: کسی هست که نخواد رای بگیره؟ (به اطرافش نگاه می‌کند. جوابی نمی‌آید.) بسیار خب همه اونایی که به گناهکار بودن رای میدن، دستشون رو بالا بگیرند. (هفت یا هشت دست، بدون تامل بالا می‌روند. بقیه آرامتر بالا می‌روند. همگی به یکدیگر نگاه می‌کنند. هنوز دو دست بالا نرفته است. دست شماره 9 و شماره 8. دست شماره 9 هنگامی که سر داور مشغول شمردن می‌شود، به آرامی بالا می‌رود.) سر داور: 9... 10... 11... یازده رای گناهکار، بسیار خب. بی‌گناه؟ (دست شماره 8 بالا می‌رود.) یکی. خب. یازده به یک. حالا می‌دونیم کجای کار هستیم. شماره 3: (با طعنه و نیشخند به شماره 8) تو فکر می‌کنی او بی‌گناهه؟ شماره 8: (به آرامی) نمی‌دونم. شماره 3: گناهکارتر از او در زندگیم ندیدم. تو هم مثل من در دادگاه نشسته بودی و هر چیزی رو که من شنیدم شنیدی. اون مرد یه قاتل خطرناکه.

نظرات

جهت ارسال نظر، ابتداوارد حساب کاربریخود شوید.

اولین نظر را بنویسید.

تصویر اینستاگرام

جدیدترین کتاب های معرفی شده

آخرین دیدگاه‌ها

 • «عالی بود ارزوی موفقیت برای تمام نویسندگان و شاعران جوان این مملکت»
 • پرستو در پرنده آبی
  «گنجینهٔ فقرا یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در پرنده آبی
  «زندگی زنبور عسل یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در پرنده آبی
  « عقل و سرنوشت یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در عشق لرزه
  «فرضیه‌های جایگزین یکی دیگر از آثار اریک امانوئل اشمیت»

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • اینگمار برگمان
  «ارنْسْت اینْگْمار برگمان (زادهٔ ۱۴ ژوئیهٔ ۱۹۱۸ – درگذشتهٔ ۳۰ ژوئیهٔ ۲۰۰۷) کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، و تهیه‌کنندهٔ معاصر سوئدی بود. او از برجسته‌ترین فیلم‌سازان تاریخ سینما به‌شمار می‌رود. برگمان نخستین فیلمش را در سال ۱۹۴۶ با عنوان بحران ساخت. او اول ...»
 • سیدنی شلدون
  «سیدنی شلدون (زاده ۱۱ فوریه ۱۹۱۷ - درگذشته ۳۰ ژانویه ۲۰۰۷) رمان نویس معروف آمریکایی بود. شلدون پیش از روی آوردن به رمان نویسی، فیلمنامه ها و نمایشنامه هایی نوشت که او را برنده جایزه هایی همچون اسکار بهترین فیلمنامه نویسی و جایزه نمایشنامه نویسی تونی ک ...»
 • هریت بیچر استو
  «هریت بیچر استو (زاده ۱۸۱۱ - درگذشته ۱۸۹۶) از نامی‌ترین نویسندگان ادبیات پایداری سیاهان و از هواداران فعال لغو بردگی در ایالات متحده آمریکا به‌شمار می‌رود. هریت در خانواده‌ای مذهبی و تهی‌دست در روستای «لیچفیلد» ایالت کنتاکی آمریکا چشم به جهان گشود. پ ...»
 • مریم حاتمی
  «مریم حاتمی (۱۳۶۲-۱۳۸۹) شاعر، نویسنده، نمایشنامه‌نویس و بازیگر اهل ایران بود.
  مریم حاتمی ۲۶ خرداد ۱۳۶۲ در سرپل ذهاب به دنیا آمد. نخستین اثر وی با نام «اشک‌های گل آلود یک الهه» در سال ۱۳۸۴ چاپ شد. وی در تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۸۹ در اثر تصادف فوت نمود
  ...»
 • بهزاد سرهادی
  «در مورد نویسنده اطلاعاتی در دسترس نیست. ...»