کتاب شیوه های تقویت حافظه اثر جیم دین

تصویر کاور کتاب شیوه های تقویت حافظه

معرفی کتاب

جیم دین در کتاب شیوه‌های تقویت حافظه به بررسی عوامل حافظه‌ای دقیق، ابزار اساسی حافظه، غلبه بر فراموشی و حواس می‌پردازد.
جیم دین

خلاصه ای از کتاب

داشتن حافظه‌ای خوب حقیقتا برای هر فردی مهم است. یادآوری چهره‌، نام، واقعیت، اطلاعات، تاریخ، رویداد‌، شرایط و دیگر چیزها در زندگی روزمره، معیاری است برای اندازه‌گیری قابلیت شما در کسب موفقیت. بسیاری از مردم بر این عقیده هستند که حافظه‌شان با پیر شدن ضعیف‌تر می‌شود. این باور فقط برای افرادی مصداق دارد که از حافظه خود به شیوه مناسبی استفاده نمی‌کنند.


جیم دین در این کتاب اشاره دارد که به جز در‌ مواردی که انسان، بیماری یا معلولیتی دارد، حافظه ضعیف اغلب به‌ خاطر فقدان توجه یا تمرکز حواس، مهارت‌های ناکافی شنیداری و دیگر عادت‌های بد درونی افراد است. اما با استفاده از شیوه‌های مناسب می‌توان به تقویت و توسعه حافظه پرداخت.

بسیاری از مردم بر این عقیده هستند که حافظه‌شان با پیر شدن ضعیف‌تر می‌شود. این باور فقط برای افرادی مصداق دارد که از حافظه خود به شیوه مناسبی استفاده نمی‌کنند. حافظه مثل یک ماهیچه است؛ هر چه بیشتر از آن استفاده کنید، بیشتر تقویت می‌شود. هر چه بیشتر به آن بی‌توجهی کنید، بیشتر ضعیف می‌شود. به همین دلیل است که افراد پیر نسبت به جوانان در به یاد آوردن چیزها مشکلات بیشتری دارند. در عین حال افرادی که سن‌شان بالا می‌رود می‌توانند بر این معضل غلبه پیدا‌ کنند و حتی می‌توانند از طریق ادامه تحصیل، پالایش ذهن، پذیرا‌ شدن تجارب جدید، و استفاده مستمر از تخیل، حافظه خود را بیش از پیش تقویت‌ کنند. نکته مهمی که باید به آن توجه ‌داشت این است که افراد گوناگون شیوه‌های مختلفی برای یادگیری دارند. شیوه یادگیری مردم اغلب عاملی است که تعیین می‌کند چه موضوعاتی را مطالعه کنند، با کدام مدرسان ارتباط برقرار کنند، و به دنبال چه شغل‌هایی بروند.

جملاتی از متن کتاب

 • فراگیری زمانی به حداکثر کارآیی می‌رسد که با پاسخ‌های درست فورا تقویت شود. همان‌طور که درباره‌ی حافظه و انگیزه بحث شد، بازخورد باید، هر گاه که پاسخ صحیح است، آموزنده و همراه با پاداش باشد. تنبیه، در صورت استفاده، ممکن است موثر واقع شود اما داده‌ها حکایت از آن دارد که ممکن است به جای افرایش یادگیری و ارتقای حافظه، در این زمینه موانعی نیز در پیش پا بگذارد. تنبیه ممکن است موقتا جلوی پاسخ غلطی را بگیرد، اما با توقف تنبیه پاسخ غلط بار دیگر ظاهر خواهد شد. تنبیه ممکن است به لحاظ عاطفی مختل‌ کننده نیز باشد و در فرآیند یادگیری و ذخیره اطلاعات به عامل تداخل و ناسازگاری شناختی تبدیل شود. برای مثال، بچه‌هایی که به خاطر ارتکاب اشتباهی هنگام خواندن با صدای بلند، تنبیه می‌شوند ممکن است چنان دچار عصبانیت و حواس‌ پرتی شوند که اشتباهات بیشتری را مرتکب شوند.

نظرات

جهت ارسال نظر، ابتداوارد حساب کاربریخود شوید.

اولین نظر را بنویسید.

تصویر اینستاگرام

جدیدترین کتاب های معرفی شده

آخرین دیدگاه‌ها

 • «عالی بود ارزوی موفقیت برای تمام نویسندگان و شاعران جوان این مملکت»
 • پرستو در پرنده آبی
  «گنجینهٔ فقرا یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در پرنده آبی
  «زندگی زنبور عسل یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در پرنده آبی
  « عقل و سرنوشت یکی از مقالات موریس مترلینک»
 • پرستو در عشق لرزه
  «فرضیه‌های جایگزین یکی دیگر از آثار اریک امانوئل اشمیت»

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • مکس تکمارگ
  «مکس تگمارک (انگلیسی: Max Tegmark‎؛ زاده ۵ مهٔ ۱۹۶۷) یک دانشمند در زمینه کیهان‌شناسی اهل سوئد-ایالات متحده آمریکا است.
  او استاد موسسه ی تکنولوژی ماساچوست است و همچنین، نهادهای علمی و فناورانه ی متعددی را بنیان گذاشته است. عمده ی تحقیقات و فعالیت ه
  ...»
 • حسین نصیری
  «حسین نصیری، مدیر خلاقیت، نویسنده، کیوریتور و فعال فرهنگی و هنری‌ای می‌باشد که از سال ۱۳۸۴ در صنعت سرگرمی و از سال ۱۳۹۵ در حوزه‌ی تبلیغات مشغول به فعالیت می‌باشد؛

  او زندگی را سفری ماجراجویانه برای تحقق ماموریت شخصی‌اش – «اثرگذاری مثبت بر آدمی
  ...»
 • حمیدرضا شاه آبادی
  «حمیدرضا شاه آبادی (زاده ۱۳۴۶، تهران) پژوهشگر تاریخ، داستان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس معاصر است. وی از نویسندگان در حوزه ادبیات نوجوان و بزرگسال و یکی از مدیران با سابقه در نشر با تجربه مدیریت بر انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مؤسسه نشر بی ...»
 • سعید باستانی
  «اطلاعات در دسترس نیست. در مورد مترجم اطلاعاتی دارین به ما اطلاع بدین. ...»
 • نورمن کینگزلی میلر
  «نورمن کینگزلی میلر، زاده ی 31 ژانویه ی 1923 و درگذشته ی 10 نوامبر 2007، رمان نویس، روزنامه نگار، مقاله نویس، نمایشنامه نویس، فیلمساز و بازیگر آمریکایی بود.میلر در بروکلین نیویورک به دنیا آمد و پس از سپری کردن دوران مدرسه در شانزده سالگی در دانشگاه ها ...»