خانه / کتاب‌ها / زنان سیبیلو و مردان بی ریش /
تصویر کاور کتاب زنان سیبیلو و مردان بی ریش
معرفی کتاب

زنان سیبیلو و مردان بی ریش

زنان سیبیلو و مردان بی ریش

اثری از افسانه نجم آبادی

معرفی کتاب

افسانه نجم آبادی در کتاب زنان سیبیلو و مردان بی‌ریش: نگرانی‌های جنسیتی در مدرنیته ایرانی، ماجرای دگرگونی امور جنسیتی و امیال جنسی را در دوران قاجار روایت می‌کند و نشان می‌دهد که چگونه ایران در مواجهه با غرب در قالب مفاهیمی چون ملت، تمایلات جنسی، وطن و علم دگرگون شده است.

خلاصه‌ای از کتاب

این کتاب به تغییرات امیال و هنجارهای جنسی قبل و بعد از قرن 19 کشورمان می پردازد. همچنین با ارائه مستندات دقیق، به هم جنس خواهی مردان ایرانی در دوره قاجار و پیش از آن به صورت مسئله ای عادی در جامعه پرداخته و نشان می دهد که این مسئله عامل انزوای شدید زنان در آن دوران بوده است. زنان تنها جنسیتی برای تولیدمثل درنظر مردان بودند .پس از اینکه تعاملات بین
ادامه متن

جملاتی از متن کتاب

 • 1- " عشق و میل مردانه که ارتباط تنگاتنگی با مفاهیم زیبایی در گفتمان سده‌های میانی ایران دارند، همان‌قدر که می‌توانست در چهرة زنی زیبا نمایان شود، می‌توانست در چهره مردی زیبا نیز خود را عیان کند. آثار اسلامی پیشامدرن یا جنسیت را بی‌ارتباط با عشق و زیبایی در نظر می‌گرفت یا زیبایی مرد و همجنس‌دوستی او گرایش برتر قلمداد می‌شد. همان‌طور که پیش‌تر دیدیم در ادبیات، از صفات یکسانی برای توصیف زیبایی تن مرد و زن استفاده می‌شد و در نقاشی‌ها ظرایف مربوط به زیبایی، در چهره این دو یکسان بود. در سنت شعر فارسی، قالب شعری غزل، تبدیل به محبوب‌ترین قالب شعری جهت بیان همجنس‌دوستی مردان شد؛ اگرچه این تمایلات منحصر به این قالب شعری نبود... "

شناسنامه کتاب

ناشر: تیسا
تعداد صفحات: 150
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
شابک: 9786007683651
امتیاز گودریدز: 4.8
قیمت چاپ ششم: 29,900 تومان

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  « فاطمه (تینا) نیک خاکیان در سال 1367 متولد گردید. وی از سال 1395 کار نویسندگی را شروع کرد.
  اولین کتاب وی با عنوان جرقه ای در شب در نیمه اول سال 14
  ...»
 • تصویر نویسنده محمد قصاع
  محمد قصاع
  « محمد قصاع متولد سال 1343 تهران و کارشناس مخابرات دریایی است . او کار ترجمه را از سال 1367 با ترجمه کتاب های علمی تخیلی شروع کرده است. مجموعه های «اسپا ...»
 • تصویر نویسنده بهزاد رحمتی
  بهزاد رحمتی
  « بهزاد رحمتی مترجم ایرانی است. او دانش آموخته‌ی حوزه‌ی آموزش و سیاست است.

  ترجمه‌ها:
  طلای خدایان اثر اریک فون دانیکن
  ۲۷ چهره‌ی مردان ا
  ...»
 • تصویر نویسنده سیامک دل آرا
  سیامک دل آرا
  « سیامک دل آرا مترجم ایرانی، متولد ۱۳۵۳ تهران فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی است. وی ترجمه رمان «مرد ناشناس» از المور لئونارد و «پرده حائل» از یان م ...»
 • تصویر نویسنده هارلن کوبن
  هارلن کوبن
  « هارلن کوبن، زاده ی 4 ژانویه ی 1962، نویسنده ی آمریکایی رمان های معمایی و تریلر است.کوبن در خانواده ای یهودی در نیوجرسی چشم به جهان گشود. او همزمان با ...»