خانه / کتاب‌ها / دالان باریک /
تصویر کاور کتاب دالان باریک
معرفی کتاب

دالان باریک

دالان باریک

اثری از دارون عجم اوغلو

معرفی کتاب

کتاب دالان باریک نوشته‌ی دارون عجم اوغلو و جیمز ای. رابینسون به این سوال پاسخ می‌دهد که چرا برخی ملت‌ها موفق هستند در حالی که برخی دیگر، دائماً شکست می‌خورند و وضعیت آزادی را در جوامع گوناگون نیز بررسی می‌کند. این کتاب، نگاه نو و متفاوتی در خصوص رابطه‌ی مردم و حاکمیت ارائه می‌دهد.

خلاصه‌ای از کتاب

«آنچه که از تاريخ می‌‌آموزيم اين است که هيچ از تاريخ نمی‌آموزيم». دالان باریک يک تور جهانگردی به چهار گوشه دنيا از گذشته تا امروز دارد و برای خوانندگانش حکايت‌های مختلفی از افسانه‌های دور تا واقعيات نزديک، از گیل‌گمش تا ترامپ، روايت می‌کند. شايد مخاطب در ميان روايات تاريخی کتاب سردرگم شود اما با خواندن آنها می‌آموزد که ورود و ماندن در راه باریک آزا
ادامه متن

جملاتی از متن کتاب

 • 1- استبداد از ناتوانی جامعه در زمینه‌ی تأثیرگذاری بر سیاست‌ها و اقدامات دولت ناشی می‌شود. اگرچه در قانون احساسی می‌توان برگزاری انتخابات دموکراتیک را نظرسنجی عمومی را به منزله‌ی قانون معرفی کرد، اما برای پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری و مقیدسازی این لویاتان استفاده از چنین دستوری به هیچ‌وجه کافی نخواهد بود و فقط زمانی ممکن خواهد شد که جامعه بسیج شود و فعالانه در سیاست مشارکت کند. بنابراین، کششی قانون اساسی هر جامعه به توانایی افراد عادی آن جامعه در دفاع از آن قانون اساسی و مطالبه حقوقی که به آن‌ها وعده داده شده - حتی در صورت لزم به روش‌های غیر نهادینه - وابسته است. البته، مفاد قانون اساسی نیز به نوبه خود اهمیت دارد زیرا پیش‌بینی‌پذیری و انسجام بیشتری به قدرت جامعه اعطا و از حق مردم برای مشارکت در سیاست دفاع می‌کنند.

شناسنامه کتاب

تعداد صفحات: 1063
نوع جلد: سخت
قطع: رقعی
شابک: 9786226700092
قیمت چاپ ۱۳۹۹: 135,000 تومان

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده محمد قصاع
  محمد قصاع
  « محمد قصاع متولد سال 1343 تهران و کارشناس مخابرات دریایی است . او کار ترجمه را از سال 1367 با ترجمه کتاب های علمی تخیلی شروع کرده است. مجموعه های «اسپا ...»
 • تصویر نویسنده بهزاد رحمتی
  بهزاد رحمتی
  « بهزاد رحمتی مترجم ایرانی است. او دانش آموخته‌ی حوزه‌ی آموزش و سیاست است.

  ترجمه‌ها:
  طلای خدایان اثر اریک فون دانیکن
  ۲۷ چهره‌ی مردان ا
  ...»
 • تصویر نویسنده سیامک دل آرا
  سیامک دل آرا
  « سیامک دل آرا مترجم ایرانی، متولد ۱۳۵۳ تهران فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی است. وی ترجمه رمان «مرد ناشناس» از المور لئونارد و «پرده حائل» از یان م ...»
 • تصویر نویسنده هارلن کوبن
  هارلن کوبن
  « هارلن کوبن، زاده ی 4 ژانویه ی 1962، نویسنده ی آمریکایی رمان های معمایی و تریلر است.کوبن در خانواده ای یهودی در نیوجرسی چشم به جهان گشود. او همزمان با ...»
 • تصویر نویسنده المور لئونارد
  المور لئونارد
  « المور لئونارد، زاده ی 11 اکتبر 1925 و درگذشته ی 20 آگوست 2013، نویسنده ای آمریکایی بود.لئونارد در لوییزیانا به دنیا آمد. او در سال 1946 به دانشگاه دیت ...»