خانه / کتاب‌ها / فلسفه و حقیقت /
تصویر کاور کتاب فلسفه و حقیقت
معرفی کتاب

فلسفه و حقیقت

فلسفه و حقیقت

اثری از سید مسعود حسینی

دسته بندی

معرفی کتاب

کتاب فلسفه و حقیقت، اثر پژوهشی سیدمسعود حسینی، رویارویی هایدگر و گادامر در تفسیر آموزه‌ی افلاطون در مورد موضوع حقیقت است.

خلاصه‌ای از کتاب

حقیقت چیست؟ این پرسش بنیادین یکی از مهم‌ترین پرسش‌هایی است که سال‌های سال است که فیلسوفان در تلاش هستند تا جوابی برای آن پیدا کنند. به نظر می‌رسد که صحبت و گفتگو پیرامون موضوع حقیقت در غرب، دو نقطه عطف تاریخی و مهم را پشت سر گذاشته است. این دو نقطه عطف هم یکی دیدگاه افلاطون نسبت به موضوع و دیگری دیدگاه هایدگر است. البته که گادامر نیز از منظرِ بحث ا
ادامه متن

جملاتی از متن کتاب

 • 1- افلاطون امرِ زیبا را آن چیزی توصیف می‌کند که به‌واضح‌ترین وجه می‌درخشد و ما را به جانبِ خود می‌کشد، آن هم در مقام ِ خودِ رؤیت‌پذیریِ امرِ ایدئال. در امرِ زیبا که در طبیعت و هنر عرضه شده، روشن‌گریِ قانع‌کنندهٔ حقیقت و هماهنگی را تجربه می‌کنیم، که ما را به این اقرار وامی‌دارد: «این حقیقی است.» ... امرِ زیبا ... به ما اطمینان می‌دهد که حقیقت چندان دور از ما و دسترس‌ناپذیر نیست، بلکه ممکن است در بی‌نظمیِ واقعیت با همهٔ نقص‌های‌اش، مخدوش‌بودن‌اش، اغراق‌آمیز بودن‌اش و ابهاماتِ مقدرش طرفِ مواجهه قرار گیرد. کارکردِ وجودشناسانهٔ امرِ زیبا پل زدن بر روی شکافِ میانِ امرِ ایدئال و امرِ واقعی است.
 • 2- گادامر معتقد است سنتِ متافیزیکِ نور ممکن است ما را از بن‌بستِ شکاکیت و بنیادگرایی برهاند، زیرا منابعی برای بازاندیشی در مفهوم ِ حقیقتِ خودمعتبرساز و خودروشنگر در اختیار می‌نهد که دچارِ خطای یکی گرفتنِ «نور» با یقین نمی‌شود. بصیرتِ افلاطون به زیبایی و رابطهٔ زیبایی با حقیقت، راهی تازه است برای اندیشیدن به حقیقتی که در علوم ِ انسانی خود را به ما نشان می‌دهد. چنین حقیقتی هرگز آن نوع یقینی را که علوم ِ طبیعی جست‌وجو می‌کنند افاده نمی‌کند.

شناسنامه کتاب

ناشر: شب خیز
تعداد صفحات: 703
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
شابک: 9786229500309
قیمت چاپ اول: 39,000 تومان

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده محمد قصاع
  محمد قصاع
  « محمد قصاع متولد سال 1343 تهران و کارشناس مخابرات دریایی است . او کار ترجمه را از سال 1367 با ترجمه کتاب های علمی تخیلی شروع کرده است. مجموعه های «اسپا ...»
 • تصویر نویسنده بهزاد رحمتی
  بهزاد رحمتی
  « بهزاد رحمتی مترجم ایرانی است. او دانش آموخته‌ی حوزه‌ی آموزش و سیاست است.

  ترجمه‌ها:
  طلای خدایان اثر اریک فون دانیکن
  ۲۷ چهره‌ی مردان ا
  ...»
 • تصویر نویسنده سیامک دل آرا
  سیامک دل آرا
  « سیامک دل آرا مترجم ایرانی، متولد ۱۳۵۳ تهران فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی است. وی ترجمه رمان «مرد ناشناس» از المور لئونارد و «پرده حائل» از یان م ...»
 • تصویر نویسنده هارلن کوبن
  هارلن کوبن
  « هارلن کوبن، زاده ی 4 ژانویه ی 1962، نویسنده ی آمریکایی رمان های معمایی و تریلر است.کوبن در خانواده ای یهودی در نیوجرسی چشم به جهان گشود. او همزمان با ...»
 • تصویر نویسنده المور لئونارد
  المور لئونارد
  « المور لئونارد، زاده ی 11 اکتبر 1925 و درگذشته ی 20 آگوست 2013، نویسنده ای آمریکایی بود.لئونارد در لوییزیانا به دنیا آمد. او در سال 1946 به دانشگاه دیت ...»