خانه / کتاب‌ها / خیانت اینشتین /
تصویر کاور کتاب خیانت اینشتین
معرفی کتاب

خیانت اینشتین

خیانت اینشتین

اثری از اریک امانوئل اشمیت

دسته بندی

معرفی کتاب

کتاب «خیانت اینشتین» نوشته‌ی «اریک امانوئل اشمیت» سال 2014 منتشر شد. این اثر نمایشنامه‌ای خواندنی است که تا امروز چندین بار بر روی صحنه‌ی تئاتر به اجرا درآمده است. این نمایشنامه گفت‌وگو جالب و تأمل‌برانگیز میان یک دوره‌گرد فقیر و «آلبرت اینشتین»، برنده‌ی جایزه‌ی نوبل در سواحل دریاچه‌ای در نیوجرسی، در آمریکا است. «اینشتین» در این اثر نگرانی‌اش از سا
ادامه متن

خلاصه‌ای از کتاب

داستان کتاب حاضر درباره‌ی دو مرد است که در سواحل دریاچه‌ای در نیوجرسی، در آمریکا با یکدیگر آشنا می‌شوند، یکی از مردها گوشه‌گیر و منزوی است و پسرش در جنگ کشته شده، مرد دوم آلبرت اینشتین، دانشمند و نابغه‌ی صلح‌طلب و برنده‌ی جایزه نوبل فیزیک است. آن‌ها با هم صمیمی می‌شوند و پیوند دوستی می‌بندند تا اینکه اینشتین راز دلش را برای او بازگو می‌کند.

اینشتی
ادامه متن

جملاتی از متن کتاب

 • 1- اینشتین: شما جنگ رو دوست دارین؟ ولگرد: انگار ازم بپرسین مرگ رو دوست دارم. آقا من که جایزه‌ی نوبل رو نبردم، حتا جایزه‌ی نوبل گدایی یا چاقوتیزکنی رو، پس دنبال سؤال‌های احمقانه نمی‌رم. جنگ، سر می‌رسه، چه بخوای چه نخوای، ازش هم گریزی نیست. مثل مرگ. اینشتین: اشتباهه. جنگ تنها راه‌حل اختلاف‌ها نیست. من مذاکره رو ترجیح می‌دم، بالا بردن اخلاقیات رو. درحالی که قرن‌هاست تربیت مردم رو به ارتشی‌ها سپرده‌ن. چرا دیگه. کتاب‌های درسی رو بخونین. کلی ستایش و تعریف و تمجید از مرزوبوم. از سلطنت، از ملت. تقدیر از امپراتورهای پیروز، از فرمانده هان زیرک، این هیولاهایی که پشت سرشون هزاران جسد به جا می‌ذارن. با بوق و کرنا از پیروزی‌هاشون حرف می‌زنن، درحالی که این پیروزی‌ها درواقع شکست بشریته. پسرتون از حکومت اطاعت کرد. کار حکومت چیه؟ محافظت از افراد، فرصت دادن به انسان‌ها برای این‌که به آرزوهایشان جامه‌ی عمل ببخشن با شغلشون با هنرشون، با خانواده‌شون. حکومت باید خدمتگزار ما باشه نه ما برده‌ش. انسان باید در اوج عزت باشه و زندگیش مقدس و محترم. به نظر من حکومت وقتی ما رو مجبور به عملیات نظامی می‌کنه، عملی غیرقانونی مرتکب می‌شه، وقتی ما رو وادار به قتل و خونریزی می کنه ما رو مرتکب عملی غیراخلاقی می کنه. در این صورت به مأموریتش خیانت کرده. من هم مثل شما جنگ نمی‌خوام. مبارزه برای صلح یعنی روح تفاهم دمیدن و باعث انقلاب اخلاقی شدن. ولگرد: چه طوری؟ اینشتین: اول باید احساسات ملی‌گرایی رو از بین برد، چون این مثلاً عشق به خودی‌ها منجر به نفرت از سایرین می‌شه. دوم این‌که باید جوان‌ها را متقاعد کرد که سربازی نرن. بهتر نیست که از این وقت و پول استفاده کنیم برای تربیت مغزهایی که زندگی براشون محترم و باارزشه؟ سوم این‌که باید صنعتی که مخفیانه از ملی‌گرایی حمایت می‌کنه، نابودشه. در اين مورد معتقدم که نباید نصفه‌نیمه عمل کرد. پایان کامل، خلع سلاح دایمی. باید حکومت‌ها از استقلال شون و از قدرت نظامی شون به نفع جامعه‌ی ملل چشم‌پوشی کنن. در صورت بروز اختلاف، از حکم دادگاه بین‌المللی تبعیت کنن. آینده‌ی ما در گرو دولت جهانی است. در این صورت بشریت همونی می شه که آرزوش رو داریم. و یک روز، یک روز دور دست شاید، ولی یک روز نورانی، جنگ به کل از بین خواهد رفت و حتا کلمه‌ش، به جای این‌که کسی رو به وحشت بندازه، تنها یادآور دیوانگی باورنکردنی اجدادمون خواهد شد.

شناسنامه کتاب

ناشر: قطره
تعداد صفحات: 108
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
شابک: 9786001197673
قیمت چاپ دهم: 16,000 تومان

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  « فاطمه (تینا) نیک خاکیان در سال 1367 متولد گردید. وی از سال 1395 کار نویسندگی را شروع کرد.
  اولین کتاب وی با عنوان جرقه ای در شب در نیمه اول سال 14
  ...»
 • تصویر نویسنده محمد قصاع
  محمد قصاع
  « محمد قصاع متولد سال 1343 تهران و کارشناس مخابرات دریایی است . او کار ترجمه را از سال 1367 با ترجمه کتاب های علمی تخیلی شروع کرده است. مجموعه های «اسپا ...»
 • تصویر نویسنده بهزاد رحمتی
  بهزاد رحمتی
  « بهزاد رحمتی مترجم ایرانی است. او دانش آموخته‌ی حوزه‌ی آموزش و سیاست است.

  ترجمه‌ها:
  طلای خدایان اثر اریک فون دانیکن
  ۲۷ چهره‌ی مردان ا
  ...»
 • تصویر نویسنده سیامک دل آرا
  سیامک دل آرا
  « سیامک دل آرا مترجم ایرانی، متولد ۱۳۵۳ تهران فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی است. وی ترجمه رمان «مرد ناشناس» از المور لئونارد و «پرده حائل» از یان م ...»
 • تصویر نویسنده هارلن کوبن
  هارلن کوبن
  « هارلن کوبن، زاده ی 4 ژانویه ی 1962، نویسنده ی آمریکایی رمان های معمایی و تریلر است.کوبن در خانواده ای یهودی در نیوجرسی چشم به جهان گشود. او همزمان با ...»