خانه / کتاب‌ها / شش کلاه تفکر /
تصویر کاور کتاب شش کلاه تفکر
معرفی کتاب

شش کلاه تفکر

شش کلاه تفکر

اثری از ادوارد دوبونو

معرفی کتاب

کتاب 6 کلاه تفکر برای اولین بار در سال 1999 منتشر شد. ادوارد دوبونو خالق روش 6 کلاه تفکر است و نحوه‌ی استفاده از این سیستم را در این کتاب به طور مفصل توضیح داده است. او در این کتاب توضیح می‌دهد، قدرت تفکر انسان، منبعی نامحدود برای بشر است و این توانایی مهم‌ترین مهارت انسان به شمار می‌آید.

او عواملی که می‌تواند تفکر منطقی را به چالش بکشد نظیر اطلاع
ادامه متن

خلاصه‌ای از کتاب

به هر کدام از سبک‌های فکری ارائه شده در کتاب شش کلاه تفکر، کلاه و رنگ مخصوص به خود اختصاص داده شده است که نشان دهنده‌ی طرز تفکر و نگرش افراد گوناگون است. نویسنده در این کتاب سعی می‌کند تا به شما بیاموزد تفکر تک‌بعدی را رها کرده و به اندیشه‌تان وسعت دهید.

تنها با این کار می‌توانید راه‌حل‌های خلاقانه را به ذهن خود راه دهید و در تصمیم‌گیری‌ها از آن ا
ادامه متن

جملاتی از متن کتاب

 • 1- شیوه‌ى تفکر با شش کلاه را نیز مى‌توان به همین دو صورت به‌کار برد. به‌عبارت دیگر، کلاه آبى مى‌تواند برحسب نیاز و ضرورت، تفکر با کلاه خاصى را اعلام کند و چند لحظه بعد نیز آن را تغییر دهد. همچنین مى‌تواند به پیروى از برنامه‌اى خاص و از قبل‌ تعیین‌ شده، به‌ ترتیب تفکر با کلاه‌هاى مختلف را اعلام کند. مى‌خواهم در این بخش انجام وظیفه‌ى کلاه آبى بر طبق برنامه را بررسى کنم؛ اما در همین‌جا باید تأکید کنم که این روش استفاده از شش کلاه را نباید در همه‌جا و براى هر موضوعى به کار ببرید.
 • 2- برنامه‌اى که براى گفتگو و مذاکره بر سر موضوعى طرح‌ریزى مى‌کنید، همان برنامه‌اى نیست که براى تصمیم‌گیرى حول موضوعى تدوین مى‌کنید؛ حتى در حیطه‌ى تصمیم‌گیرى، ممکن است برنامه‌اى که براى یک تصمیم به‌ کار مى‌برید با برنامه‌ى دیگر به‌ کلى فرق داشته باشد. فردى که کلاه آبى بر سر مى‌گذارد، برنامه‌ى تفکر با شش کلاه را برحسب موقعیت تنظیم مى‌کند، به‌طور دقیقى مثل نجارى که مى‌خواهد طرح صندلى یا کابینت را بریزد.

شناسنامه کتاب

ناشر: قطره
تعداد صفحات: 230
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
شابک: 9786001198748
قیمت چاپ دوازدهم: 40,000 تومان

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  « فاطمه (تینا) نیک خاکیان در سال 1367 متولد گردید. وی از سال 1395 کار نویسندگی را شروع کرد.
  اولین کتاب وی با عنوان جرقه ای در شب در نیمه اول سال 14
  ...»
 • تصویر نویسنده محمد قصاع
  محمد قصاع
  « محمد قصاع متولد سال 1343 تهران و کارشناس مخابرات دریایی است . او کار ترجمه را از سال 1367 با ترجمه کتاب های علمی تخیلی شروع کرده است. مجموعه های «اسپا ...»
 • تصویر نویسنده بهزاد رحمتی
  بهزاد رحمتی
  « بهزاد رحمتی مترجم ایرانی است. او دانش آموخته‌ی حوزه‌ی آموزش و سیاست است.

  ترجمه‌ها:
  طلای خدایان اثر اریک فون دانیکن
  ۲۷ چهره‌ی مردان ا
  ...»
 • تصویر نویسنده سیامک دل آرا
  سیامک دل آرا
  « سیامک دل آرا مترجم ایرانی، متولد ۱۳۵۳ تهران فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی است. وی ترجمه رمان «مرد ناشناس» از المور لئونارد و «پرده حائل» از یان م ...»
 • تصویر نویسنده هارلن کوبن
  هارلن کوبن
  « هارلن کوبن، زاده ی 4 ژانویه ی 1962، نویسنده ی آمریکایی رمان های معمایی و تریلر است.کوبن در خانواده ای یهودی در نیوجرسی چشم به جهان گشود. او همزمان با ...»