کتاب رابطه ها اثر آلن دوباتن

تصویر کاور کتاب رابطه ها

معرفی کتاب

رابطه‌ها نوشته آلن دوباتن فیلسوف معاصر از مجموعه مکتب یا مدرسه زندگی دوباتن، انتخاب شده و با ترجمه دکتر محمدباقر اسماعیل‌پور و فرناز گنجی منتشر شده است.
آلن دوباتن

خلاصه ای از کتاب

در زندگى روزمره، کمتر پدیده و موضوعى را مى‌توان یافت که به اندازه‌ى روابطى که با دیگران برقرار مى‌کنید، اهمیت داشته باشد. رابطه همان شاه‌کلید زندگى است که در وهله‌ى نخست به شما وعده‌ى خوشبختى مى‌دهد و در گام بعد، شما را به سوى آن هدایت و رهنمون مى‌کند. در واقع، رابطه است که شما را به خانه‌ى سعادت مى‌رساند. البته وجه منفی آن را نیز نباید از نظر دور داش؛ به عبارتى، کمتر جنبه‌ى اجتماعی‌ای را در زندگى انسان‌ها مى‌توان سراغ گرفت که تا این اندازه موجب بدبختى، ناامیدى و سردرگمى شود.

یک نکته‌ى کلیدى در این اشتباه نهادینه شده‌ى فرهنگى وجود دارد؛ همه‌ى انسان‌ها تصور مى‌کنند با علم و آگاهى از راه‌هاى چطور عشق ورزیدن، به دنیا آمده‌اند و بنابراین مدیریت رابطه‌شان با فرد مقابل، امرى ذاتى و بسیار سهل و ساده است. در حالى که یکى از پیچیده‌ترین فرآیندهاى طبیعت، در کارکرد رابطه‌ى انسان‌ها بروز و ظهور مى‌کند.

شاید باید گفته شود که همین اصل نادرست در زندگى انسان‌ها، باعث پررنگ شدن وجه منفى روابط اجتماعى شده است و دستاورد آن چیزى نیست به‌جز یأس ذهنى و آوارگى جسمى که بشریت با آن دست و پنجه نرم مى‌کند و مهم‌ترین مشکل بشریت قلمداد مى‌شود.

کتاب رابطه‌ها قصد دارد با همین باور غلط و اشتباه فرهنگى، به چالش برخیزد؛ بنابراین، لازم است با ارائه‌ى نظریه متفاوتى نسبت به این دیدگاه آغاز کند و شاه‌بیت قضیه هم در یک جمله خلاصه مى‌شود: اینکه عشق و محبت، مهارتى است که باید آموخته شود و خلاصه کردن آن در قالب محدود موضوعى حسى کافى نیست.

در حقیقت، پی‌رنگ این کتاب با اتکاء به همین جمله شکل گرفته است. مطالب کتاب رابطه‌ها به‌آرامى و به‌شکل جذاب و مسحور کننده‌اى، شما را به سوى موضوعاتى کلیدى مى‌برد که در برقرارى روابط مؤثر است و کارآیى راهبردى دارد. همه‌ى موارد کارکردى و عملى که در ارتباطات اجتماعى انسان‌ها دخیل و سهیم هستند، از بحث و مشاجره گرفته تا روابط بسیار صمیمانه و خاص عاشقانه و حتى موضوعاتى نظیر بخشش و دوستى، مورد کنکاش و ارزیابى فصل‌هاى بیست‌گانه‌ى این کتاب قرار مى‌گیرد.

نتیجه‌گیرى‌ای که انتظار مى‌رود در پایان کتاب و با پیشرفت منطقى مباحث به آن دست پیدا کنید این گل سرسبد و بنیادى است: به طور قطع و یقین و با اطمینان مى‌توان ادعا کرد که موضوع موفقیت در عشق، به هیچ عنوان و در هیچ زمانى به شانس بستگى نداشته و ندارد و مهم‌تر اینکه بدون کسب مهارت ارتباط درست، هیچ عشق و علاقه‌اى پایدار و مانا نیست.

نظرات

جهت ارسال نظر، ابتداوارد حساب کاربریخود شوید.

اولین نظر را بنویسید.

تصویر اینستاگرام

جدیدترین کتاب های معرفی شده

آخرین دیدگاه‌ها

 • احمد در میرامار
  «من همین تکه کتاب را که شما گذاشته اید خواندم و با متن عربی و ترجمه انگلیسی کتاب تطبیق دادم. عجیب است که مترجم انگار اصلا زبان عربی نمی دانسته و یا اصلا نثر کتاب را درک نکرده وهرچه دلش خواسته نوشته است. حتی ظاهرا با فارسی نویسی هم اشنایی نداشته است و ...»
 • ریحانه در همه چیز همه چیز
  «بسیار بسیار کتاب عالی بود»
 • نازی در آذرخش
  «رمان آذرخش خیلی قشنگه. جذاب و خوشخوان. با اینکه طولانیه اما آدم نمی تونه زمین بگذاره.»
 • «عالی بود ارزوی موفقیت برای تمام نویسندگان و شاعران جوان این مملکت»
 • پرستو در پرنده آبی
  «گنجینهٔ فقرا یکی از مقالات موریس مترلینک»

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • فاطمه قاسمیان
  «فاطمه قاسمیان نویسنده‌ی حوزه‌ی کودک و نوجوان است.

  از دیگر آثار فاطمه قاسمیان:
  ماشین ها
  دایناسورها
  زندگينامه چهاردهم عصوم (ع) و اماكن زيارتی
  ...»
 • نوشین حیدری ثانی
  «ترجمه های نوشین حیدری ثانی:

  عشق در یک کلیک اثر رینبو راول
  المت اثر فیونا مازلی
  فن گرل اثر رینبو راول
  نجیب زاده ای در مسکو اثر ایمور تولس
  ...»
 • فیونا مازلی
  ««فیونا مازلی» نویسنده ۲۹ ساله انگلیسی و نویسنده رمان «اِلمت» است.
  سال 2017 برای فیونا مازلی سال تعیین کننده ای بود. نه تنها شروع کارِ نویسند‌گیِ بود، بلکه با چاپ کتاب المت به لیست کتب برتر سال راه یافته است.
  ...»
 • هادی راعی
  «هادی راعی نویسنده‌ی پرکار حوزه‌ی کودک و نوجوان است.
  راعی کتابهایی زیادی در زمینه‌ی دانستنی ها، تاریخ و مذهب برای کودکان نوشته است.

  از آثار هادی راعی میتوان به:
  مثلث برمودا
  شاهان ایران باستان
  عجایب هفتگانه جهان
  زندگانی اما
  ...»
 • چارلز برلیتز
  «چارلز برلیتز( زاده ۲۰ نوامبر ۱۹۱۴، نیویورک، ایالت نیویورک، آمریکا_ فوت: ۱۸ دسامبر ۲۰۰۳، تاماراک، فلوریدا، آمریکا ) نویسنده معروف آمریکایی است.
  چارلز برلیتز معلم زبان چند زبانه و زبان آمریکایی بود. به دلیل دوره های آموزش زبان و کتاب های خود در مور
  ...»