کتاب عشق به زندگی اثر آلبر کامو

تصویر کاور کتاب عشق به زندگی

معرفی کتاب

کتاب عشق به زندگی نوشتۀ آلبر کامو، مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه عاشقانه فرانسوی است که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به عشق به زندگی، معما، درختان بادام، تابستان، خلوتگاه اوران اشاره کرد.
آلبر کامو

خلاصه ای از کتاب

قسمت های مختلف داستان کوتاهش در زیر آمده است:

اشاره
درختان بادام
پرومته در دوزخ
معما
عشق به زندگی
امید و نومیدی یا پشت و روی جهان
حرکت یا رشد سنگ
مرتد
داستان مهمان
ژیل برت ژونا
من هرگز به نومیدی رضا نداده ام
نوش در تیپازا
باد در کوهستان جمیلا
تابستان در الجزیره
تابستان
مینوتور یا توقفگاه اوران
خیابان
خلوتگاه اوران
بازی ها
بناها
سنگ آریان

جملاتی از متن کتاب

 • زن، ایستاده در میانه جمع، با بدنی چسبناک از عرق و زلفان بهم ریخته، هیکل بزرگ خود را که در تور زردرنگ، پف کرده بود، صاف برافراشت. با رخساری ابلهانه و سرد و چشمان گود، به سان الهه ای ناپاک که از آب بیرون می آید، و با تنها لرزش مختصر زانوان به حیات خود ادامه می داد، همان لرزشی که اسب های مسابقه پس از دویدن در خود دارند. او در میان شادی پایکوبانی که پیرامونش را پر کرده بود، با آن ناامیدی چشمان تهی و بی حالت و عرق فراوان روی شکمش، به تصویری فرومایه و هوسناک زندگی می ماند.
 • بدون وجود کافه ها و روزنامه ها، سفر کار دشواری خواهد بود، امّا برگه کاغذی چاپ شده به زبان مادری، جایی که شب هنگام در آن جا با چند انسان به معاشرت می پردازیم، به ما امکان می دهد هر جا که هستیم حالت مأنوس انسانی را بازیابیم که در کشور خود داریم، انسانی که دوری وی، بس ناآشنا می نماید. زیرا آنچه که سفر را باارزش می سازد، ترس است. این ارزش، در وجود ما نوعی آرایه درونی را درهم می شکند. خدعه سازی و نیرنگ دیگر ممکن نیست پنهان کردن خود در پناه ساعت های کاری در اداره یا کارگاه (زمان هایی که ما با این شدت بسیار علیه آن به اعتراض می پردازیم و زمان هایی که با اطمینان بسیار از ما در برابر رنج تنها بودن محافظت می کنند) بدین گونه است که من همیشه تمایل دارم رمان هایی بنویسم که در آن ها، قهرمان هایش بگویند: «اگر ساعات کاری نبود، چه و چنان می کردیم» و یا «همسرم مرده، اما خوشبختانه یک نامه کوتاه دارم که فردا باید آن ها را بنویسم.» سفر، این مأمن ها را از ما سلب می کند. ما به دور از وابستگان خویش، به دور از زبان خود، جدا شده از تمامی تکیه گاه هایمان، محروم از نقاب هایمان (آدمی حتی تعرفه تراموا را هم نمی داند و همه ی چیزها همین طور است)، به تمامی در سطح خویشتن خویش هستیم. اما همچنین با احساس روان رنجور خویش، به هر موجودی، به هر شی ، ارزش اعجازآمیز آن را باز می گردانیم. زنی که بی خیال از هر اندیشه ای می رقصد با یک بطری شراب روی میز، گویی که همه از پشت پرده ای به چشم می خورد: هر تصویر به نمادی تبدیل می شود و از دیدگانمان زندگی به تمامی در آن منعکس می شود، زیرا که زندگی ما در این لحظه در آن به طور مختصر نمایان می گردد. با وجود حساسیتی که به تمامی قرایح داریم، چگونه می توان از مخموری های ضد و نقیضی که ممکن است به دست آوریم (مخموری ژرف بینی خویش را) چه بگویم؟ و شاید هرگز هیچ کشوری جز کشورهای مدیترانه مرا به خویشتن خویش همزمان اینقدر دور و اینقدر نزدیک نکرده است.

نظرات

جهت ارسال نظر، ابتداوارد حساب کاربریخود شوید.

اولین نظر را بنویسید.

تصویر اینستاگرام

جدیدترین کتاب های معرفی شده

آخرین دیدگاه‌ها

 • احمد در میرامار
  «من همین تکه کتاب را که شما گذاشته اید خواندم و با متن عربی و ترجمه انگلیسی کتاب تطبیق دادم. عجیب است که مترجم انگار اصلا زبان عربی نمی دانسته و یا اصلا نثر کتاب را درک نکرده وهرچه دلش خواسته نوشته است. حتی ظاهرا با فارسی نویسی هم اشنایی نداشته است و ...»
 • ریحانه در همه چیز همه چیز
  «بسیار بسیار کتاب عالی بود»
 • نازی در آذرخش
  «رمان آذرخش خیلی قشنگه. جذاب و خوشخوان. با اینکه طولانیه اما آدم نمی تونه زمین بگذاره.»
 • «عالی بود ارزوی موفقیت برای تمام نویسندگان و شاعران جوان این مملکت»
 • پرستو در پرنده آبی
  «گنجینهٔ فقرا یکی از مقالات موریس مترلینک»

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • فاطمه قاسمیان
  «فاطمه قاسمیان نویسنده‌ی حوزه‌ی کودک و نوجوان است.

  از دیگر آثار فاطمه قاسمیان:
  ماشین ها
  دایناسورها
  زندگينامه چهاردهم عصوم (ع) و اماكن زيارتی
  ...»
 • فیونا مازلی
  ««فیونا مازلی» نویسنده ۲۹ ساله انگلیسی و نویسنده رمان «اِلمت» است.
  سال 2017 برای فیونا مازلی سال تعیین کننده ای بود. نه تنها شروع کارِ نویسند‌گیِ بود، بلکه با چاپ کتاب المت به لیست کتب برتر سال راه یافته است.
  ...»
 • هادی راعی
  «هادی راعی نویسنده‌ی پرکار حوزه‌ی کودک و نوجوان است.
  راعی کتابهایی زیادی در زمینه‌ی دانستنی ها، تاریخ و مذهب برای کودکان نوشته است.

  از آثار هادی راعی میتوان به:
  مثلث برمودا
  شاهان ایران باستان
  عجایب هفتگانه جهان
  زندگانی اما
  ...»
 • چارلز برلیتز
  «چارلز برلیتز( زاده ۲۰ نوامبر ۱۹۱۴، نیویورک، ایالت نیویورک، آمریکا_ فوت: ۱۸ دسامبر ۲۰۰۳، تاماراک، فلوریدا، آمریکا ) نویسنده معروف آمریکایی است.
  چارلز برلیتز معلم زبان چند زبانه و زبان آمریکایی بود. به دلیل دوره های آموزش زبان و کتاب های خود در مور
  ...»
 • حسین ستوده
  «کتاب مشاعره از حسین ستوده توسط نشر الهام به چاپ رسیده است.
  از دیگر آثار حسین ستوده کتاب انگار همین دیروز بود است. این کتاب مروری بر خاطرات دهه شصت تا هفتاد است.
  ...»