کتاب تا این حد مهربان نباش اثر داک رابینسون

تصویر کاور کتاب تا این حد مهربان نباش

معرفی کتاب

«تا این حد مهربان نباش (شخصیت مهربان از منظر روان‌شناسی)» نوشته داک رابینسون بر تاثیرات «شخصیت مهربان» بر خود انسان و ارائه درک جدیدی از رفتارهای غالبا سازشکارانه افراد مهربان تمرکز دارد.
داک رابینسون

خلاصه ای از کتاب

شما انسان مهربانی هستید و دائما سعی دارید تا رضایت خاطر دیگران را جلب کنید. چون چنین هستید، انتظاری از دیگران ندارید اما دائما می‌کوشید تا انتظارات آنان را برآورده کنید. اعصابتان را کنترل می‌کنید و از رنجاندن دیگران پرهیز دارید. اگر کسی از سر جهل بر شما یورش آورد، آرامش خود را حفظ می‌کنید و همواره برای ارائه پند و اندرز به دیگران، آماده هستید. اگر از رفتار و گفتار یکی از دوستان خود آزرده خاطر شوید، ابدا در مقام آزردن او بر نمی‌آیید. شما سخنی بر لب نمی‌آورید که باعث اندوه دیگران شود. به این ترتیب باید گفت: "شما واقعا انسان مهربانی هستید".

کتاب تا این حد مهربان نباش! بر تاثیرات "شخصیت مهربان" بر خویشتن و ارائه درک جدیدی از رفتارهای غالبا سازشکارانه افراد مهربان تمرکز دارد. آنانی که سعی دارند همواره جواب مثبت دهند... دائما خواسته‌ها و انتظارات خود را پنهان میکنند و طبعا دچار انزوا می‌شوند... خشمگین هستند اما می‌کوشند تا خود را آرام جلوه دهند و مسئولیت‌هایی را به خود تحمیل می‌کنند که اساسا در حد توان‌شان نیست. داک رابینسون، این الگوی رفتاری را به زیان ما و دیگران می‌داند و معتقد است که "شخصیت دائما مهربان" همواره دچار احساس شکست، ناتوانی و عدم اعتماد به نفس است.

خطاهای رفتاری شخصیت مهربان در کتاب تا این حد مهربان نباش! در 9 سرفصل خلاصه شده و نویسنده می‌کوشد تا نشان دهد ما می‌توانیم به مدد اندکی تفکر و تلاش، این نوع رفتارها را ترک کنیم.

نویسنده معتقدست که زنان و مردان به یک اندازه در معرض خطر "شخصیت دائما مهربان" قرار دارند اما هریک با شیوه و دیدگاه متفاوتی با تعاملات اجتماعی همگام می‌شوند. به باور داک رابینسون، فشارهای اجتماعی باعث شده تا زنان بیش از مردان ناگزیر به رفتار مهربانانه شوند.

جملاتی از متن کتاب

 • گاه «شخصیت مهربان» قادر نیست درخواست های خود از دیگران را بر زبان آورد زیرا بیم دارد که او را «فرصت طلب» قلمداد کنند و به درخواست او پاسخ منفی دهند. از سوی دیگر اگر او خواسته های خود را بیان نکند، دیگران فرض را بر آن قرار می دهند که وی چنین درخواستی ندارد و طبعا در هر دو حالت، شخصیت مهربان به خواسته های خود نخواهد رسید!

نظرات

جهت ارسال نظر، ابتداوارد حساب کاربریخود شوید.

اولین نظر را بنویسید.

تصویر اینستاگرام

جدیدترین کتاب های معرفی شده

آخرین دیدگاه‌ها

 • احمد در میرامار
  «من همین تکه کتاب را که شما گذاشته اید خواندم و با متن عربی و ترجمه انگلیسی کتاب تطبیق دادم. عجیب است که مترجم انگار اصلا زبان عربی نمی دانسته و یا اصلا نثر کتاب را درک نکرده وهرچه دلش خواسته نوشته است. حتی ظاهرا با فارسی نویسی هم اشنایی نداشته است و ...»
 • ریحانه در همه چیز همه چیز
  «بسیار بسیار کتاب عالی بود»
 • نازی در آذرخش
  «رمان آذرخش خیلی قشنگه. جذاب و خوشخوان. با اینکه طولانیه اما آدم نمی تونه زمین بگذاره.»
 • «عالی بود ارزوی موفقیت برای تمام نویسندگان و شاعران جوان این مملکت»
 • پرستو در پرنده آبی
  «گنجینهٔ فقرا یکی از مقالات موریس مترلینک»

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • فاطمه قاسمیان
  «فاطمه قاسمیان نویسنده‌ی حوزه‌ی کودک و نوجوان است.

  از دیگر آثار فاطمه قاسمیان:
  ماشین ها
  دایناسورها
  زندگينامه چهاردهم عصوم (ع) و اماكن زيارتی
  ...»
 • نوشین حیدری ثانی
  «ترجمه های نوشین حیدری ثانی:

  عشق در یک کلیک اثر رینبو راول
  المت اثر فیونا مازلی
  فن گرل اثر رینبو راول
  نجیب زاده ای در مسکو اثر ایمور تولس
  ...»
 • فیونا مازلی
  ««فیونا مازلی» نویسنده ۲۹ ساله انگلیسی و نویسنده رمان «اِلمت» است.
  سال 2017 برای فیونا مازلی سال تعیین کننده ای بود. نه تنها شروع کارِ نویسند‌گیِ بود، بلکه با چاپ کتاب المت به لیست کتب برتر سال راه یافته است.
  ...»
 • هادی راعی
  «هادی راعی نویسنده‌ی پرکار حوزه‌ی کودک و نوجوان است.
  راعی کتابهایی زیادی در زمینه‌ی دانستنی ها، تاریخ و مذهب برای کودکان نوشته است.

  از آثار هادی راعی میتوان به:
  مثلث برمودا
  شاهان ایران باستان
  عجایب هفتگانه جهان
  زندگانی اما
  ...»
 • عطیه زیوار
  «اطلاعات در دسترس نیست. در مورد مترجم اطلاعاتی دارین به ما اطلاع بدین. ...»