کتاب ببخش و بگیر اثر آدام گرنت

تصویر کاور کتاب ببخش و بگیر

معرفی کتاب

کتاب ببخش و بگیر اثر آدام گرنت با نام اصلی Give and Take سال 2013 منتشر شده است.
آدام گرنت در طول کتاب ببخش و بگیر، چرا و چگونه بخشنده‌ها به اوج موفقیت می‌رسند؟ با کمک تحقیقات تجربی و روایت خرده داستان‌ها، استدلال‌هایی قانع کننده برای تبدیل شدن به انسانی بهترارائه می‌دهد.

کتاب ببخش و بگیر، چرا و چگونه بخشنده‌ها به اوج موفقیت می‌رسند؟ اثری تحسین برانگیز و معتبر است که رفتار افراد با سبک‌های متقابل و متفاوت را در سه گروه گسترده دسته‌بندی می‌کند و نشان می‌دهد که هر سبك چگونه بر چشم اندازهای شخصی و حرفه‌ای شخص تأثیر می گذارد.

کتاب ببخش و بگیر شامل نه فصل است که عبارتند از «تو نیکی می‌کن و در دجله انداز، که ایزد در بیابانت دهد باز»، «طاووس و پاندا»، «اثر موجی»، «پیدا کردن الماس در سنگ»، «قدرت ارتباط فروتنانه»، «هنر حفظ انگیزه»، «تغییرات بزرگ»، «تغییر آدم خسیس» و «ابراز وجود».
آدام گرنت

خلاصه ای از کتاب

کتاب ببخش و بگیر، راه‌کارهایی جدید و کاربردی برای حرکت به سمت موفقیت ارائه کرده است. آدام گرنت دراین کتاب علاوه‌ بر اشاره به عواملی نظیر انگیزه، سخت‌کوشی، استعداد و شانس، معتقد است در دنیای امروز موفقیت بستگی به نحوه و میزان تعاملات ما با سایرین دارد. نویسنده افراد را براساس تعاملات‌شان به سه دسته‌ی گیرندگان، بخشندگان و حساب‌گران تقسیم کرده و توضیح داده که هر یک از افراد در موقعیت‌های مختلف زندگی ممکن است یکی از این سبک‌ها را اجرا کنند.

نویسنده علت اینکه چرا برخی از مردم در صدر نردبان موفقیت بالا می‌روند و برخی دیگر به پایین می‌ریزند را مرتبط با الگوی گیرندگان، بخشندگان و حساب‌گران می‌داند.

گرنت درباره‌ی این سه سبک از رفتار افراد در اجتماع می‌گوید :«بخشیدن، گرفتن و حساب‌گری سه سبک اساسی در تعامل‌های اجتماعی‌اند، ولی مرز بین آن‌ها قابل تغییر است. همین‌طور که نقش‌های شغلی و روابط مختلف را تجربه می‌کنید، شاید از یک سبک رفتاری در یک رابطه‌ی متقابل به سبک دیگری تغییر روش دهید. تعجبی ندارد که هنگام مذاکره بر سر میزان حقوق‌تان شخصیتی گیرنده داشته باشید، وقتی به کسی کم تجربه‌تر از خودتان چیزی آموزش می‌دهید بخشنده باشید و به هنگام سهیم کردن یک همکار در یک تخصص، مثل یک حساب‌گر عمل کنید. شواهد نشان می‌دهند که در محیط‌های کاری، بخش زیادی از مردم یک سبک اصلی را در رابطه‌ی متقابل دارند که نشان می‌دهد بیشتر اوقات با چه رویکردی به سراغ افراد می‌روند. و نقش این سبک اصلی در موفقیت ما به اندازه‌ی سخت‌کوشی، استعداد و شانس است.»

جملاتی از متن کتاب

 • بخشیدن، گرفتن و حساب گری سه سبک اساسی در تعامل های اجتماعی اند، ولی مرز بین آن ها قابل تغییر است. همین طور که نقش های شغلی و روابط مختلف را تجربه می کنید، شاید از یک سبک رفتاری در یک رابطه ی متقابل به سبک دیگری تغییر روش دهید. تعجبی ندارد که هنگام مذاکره بر سر میزان حقوق تان شخصیتی گیرنده داشته باشید، وقتی به کسی کم تجربه تر از خودتان چیزی آموزش می دهید بخشنده باشید و به هنگام سهیم کردن یک همکار در یک تخصص، مثل یک حساب گر عمل کنید. شواهد نشان می دهند که در محیط های کاری، بخش زیادی از مردم یک سبک اصلی را در رابطه ی متقابل دارند که نشان می دهد بیشتر اوقات با چه رویکردی به سراغ افراد می روند. و نقش این سبک اصلی در موفقیت ما به اندازه ی سخت کوشی، استعداد و شانس است.

نظرات

جهت ارسال نظر، ابتداوارد حساب کاربریخود شوید.

اولین نظر را بنویسید.

تصویر اینستاگرام

جدیدترین کتاب های معرفی شده

آخرین دیدگاه‌ها

 • احمد در میرامار
  «من همین تکه کتاب را که شما گذاشته اید خواندم و با متن عربی و ترجمه انگلیسی کتاب تطبیق دادم. عجیب است که مترجم انگار اصلا زبان عربی نمی دانسته و یا اصلا نثر کتاب را درک نکرده وهرچه دلش خواسته نوشته است. حتی ظاهرا با فارسی نویسی هم اشنایی نداشته است و ...»
 • ریحانه در همه چیز همه چیز
  «بسیار بسیار کتاب عالی بود»
 • نازی در آذرخش
  «رمان آذرخش خیلی قشنگه. جذاب و خوشخوان. با اینکه طولانیه اما آدم نمی تونه زمین بگذاره.»
 • «عالی بود ارزوی موفقیت برای تمام نویسندگان و شاعران جوان این مملکت»
 • پرستو در پرنده آبی
  «گنجینهٔ فقرا یکی از مقالات موریس مترلینک»

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • فاطمه قاسمیان
  «فاطمه قاسمیان نویسنده‌ی حوزه‌ی کودک و نوجوان است.

  از دیگر آثار فاطمه قاسمیان:
  ماشین ها
  دایناسورها
  زندگينامه چهاردهم عصوم (ع) و اماكن زيارتی
  ...»
 • نوشین حیدری ثانی
  «ترجمه های نوشین حیدری ثانی:

  عشق در یک کلیک اثر رینبو راول
  المت اثر فیونا مازلی
  فن گرل اثر رینبو راول
  نجیب زاده ای در مسکو اثر ایمور تولس
  ...»
 • فیونا مازلی
  ««فیونا مازلی» نویسنده ۲۹ ساله انگلیسی و نویسنده رمان «اِلمت» است.
  سال 2017 برای فیونا مازلی سال تعیین کننده ای بود. نه تنها شروع کارِ نویسند‌گیِ بود، بلکه با چاپ کتاب المت به لیست کتب برتر سال راه یافته است.
  ...»
 • هادی راعی
  «هادی راعی نویسنده‌ی پرکار حوزه‌ی کودک و نوجوان است.
  راعی کتابهایی زیادی در زمینه‌ی دانستنی ها، تاریخ و مذهب برای کودکان نوشته است.

  از آثار هادی راعی میتوان به:
  مثلث برمودا
  شاهان ایران باستان
  عجایب هفتگانه جهان
  زندگانی اما
  ...»
 • عطیه زیوار
  «اطلاعات در دسترس نیست. در مورد مترجم اطلاعاتی دارین به ما اطلاع بدین. ...»