خانه / کتاب‌ها / رسوایی قرن /
تصویر کاور کتاب رسوایی قرن
معرفی کتاب

رسوایی قرن

رسوایی قرن

اثری از گابریل گارسیا مارکز

دسته بندی

معرفی کتاب

کتاب رسوایی قرن و دیگر نوشته‌ها، منتخبی از مقالات روزنامه‌نگاری گابریل گارسیا مارکز، یکی از چهره‌های مانا در ادبیات سدۀ بیستم است که میراثی بزرگ‌تر از آثار جاودانه‌اش به حساب می‌آید.

خلاصه‌ای از کتاب

گلچینی از مقاله های روزنامه نگاری یکی از چهره های ماندگار ادبیات قرن بیستم که میراثی عظیم تر از آثار جاودانه اش به شمار می آید. همان طور که مارکز در واپسین سال های عمرش گفته بود: «دوست دارم بیش از آنکه برای صد سال تنهایی یا جایزه نوبل در یادها بمانم، به واسطۀ حرفۀ روزنامه نگاری ام شناخته شوم.» این مجموعه گزیده ای از چهار دهه فعالیت روزنامه نگاری تم
ادامه متن

جملاتی از متن کتاب

 • 1- سه‌شنبه‌ای در کالی بود. مردی که اندوه و بی‌حوصلگی تمام نشدنیِ آخر هفته (سه روز، درست عین هم گذشته بود) زندگی را برایش جهنم کرده بود، تا نیمه‌شبِ دوشنبه با کله‌شقی و البته رعایت آداب، جرعه جرعه شراب نوشیده بود. صبحِ سه‌شنبه، به محضِ چشم باز کردن، هیولایِ سَر درد را دید که در اتاقش ایستاده و او را مطمئن کرده بود که دیشب به خوش‌گذرانی گذشته و صبح یکشنبه از خواب برخاسته است. چیزی به یاد نمی‌آورد. اگرچه به وضوح از گناه مهلکی که دیشب مرتکب شده پشیمان بود، البته بی‌آنکه دقیقاً بداند پشیمانی‌اش بابت کدام یک از هفت گناه کبیره است. فقط پشیمان بود؛ یک پشیمانیِ یگانه، مطلق، کاملاً مستقل و به‌شدت آشوب‌طلبانه. فقط مطمئن بود در کالی‌ست. دست‌کم (لابد این‌طور نتیجه می‌گرفت که) وقتی ساختمان مقابل پنجره‌اش، هتل آلفرز رئال است و هیچ‌کس نمی‌تواند با اعداد و ارقام به او ثابت کند شنبه شب، آن هتل یک شبه به شهر دیگری منتقل شده است، به این نتیجه رسیده بود که در کالی‌ست. چشمانش را که بیشتر باز کرد، هیولای سَر درد را دید که کنار تختش نشسته است. کسی او را به نام کوچک خواند، اما اعتنایی نکرد. فقط خیال کرد شخصی در اتاق کناری نام مردی را می‌خواند که با او کاملاً بیگانه است. این صبحِ مزخرف، نحسی شنبه را کامل کرده بود. در تلاش بود تا هویتش را بازشناسد. فقط زمانی نام خود را به یاد آورد که متوجه شده بود، خود مورد خطاب صدای اتاق کناری بوده است. اگرچه پشیمانی چنان بر او سایه افکنده بود که از خطابی بی‌اهمیت هراسی به دل راه ندهد. ناگهان شیئی باریک، مسطح و درخشنده از پنجره به اتاق آمد و در فاصله‌ای اندک از تخت او روی زمین افتاد. ناگزیر چنین خیال کرد که آن شیء برگی‌ست که باد با خود آورده است و به سقف چشم دوخت که میان مهِ سَر دردش، متحرک و سیال شده بود. چیزی کنار تختش بر زمین می‌کوبید. بلند شد، به طرفِ دیگر بالشت نگاهی انداخت و ماهی کوچکی را دید که میان اتاقش افتاده است. زهر خندی طعنه‌آمیز بر لبانش نقش بست، چشم برگرفت و به دیوار رو کرد. با خود فکر کرد: چقدر عجیب! یک ماهی در اتاق من افتاده است، در طبقۀ سوم، اینجا در کالی که هزاران فرسنگ از دریا دور است، و خنده‌های طعنه‌آمیزش را از سر گرفت.

شناسنامه کتاب

ناشر: خزه
تعداد صفحات: 280
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
شابک: 9786229581865
قیمت چاپ اول: 45,000 تومان

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده محمدرضا کمالی
  محمدرضا کمالی
  « اطلاعاتی از نویسنده در دسترس نیست. ...»
 • تصویر نویسنده فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  « فاطمه (تینا) نیک خاکیان در سال 1367 متولد گردید. وی از سال 1395 کار نویسندگی را شروع کرد.
  اولین کتاب وی با عنوان جرقه ای در شب در نیمه اول سال 14
  ...»
 • تصویر نویسنده محمد قصاع
  محمد قصاع
  « محمد قصاع متولد سال 1343 تهران و کارشناس مخابرات دریایی است . او کار ترجمه را از سال 1367 با ترجمه کتاب های علمی تخیلی شروع کرده است. مجموعه های «اسپا ...»
 • تصویر نویسنده بهزاد رحمتی
  بهزاد رحمتی
  « بهزاد رحمتی مترجم ایرانی است. او دانش آموخته‌ی حوزه‌ی آموزش و سیاست است.

  ترجمه‌ها:
  طلای خدایان اثر اریک فون دانیکن
  ۲۷ چهره‌ی مردان ا
  ...»
 • تصویر نویسنده سیامک دل آرا
  سیامک دل آرا
  « سیامک دل آرا مترجم ایرانی، متولد ۱۳۵۳ تهران فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی است. وی ترجمه رمان «مرد ناشناس» از المور لئونارد و «پرده حائل» از یان م ...»