خانه / کتاب‌ها / شغل مورد علاقه /
تصویر کاور کتاب شغل مورد علاقه
معرفی کتاب

شغل مورد علاقه

شغل مورد علاقه

اثری از آلن دوباتن

دسته بندی

معرفی کتاب

شغل مورد علاقه نوشته آلن دوباتن، نویسنده و فیلسوف معاصر از کتاب‌های مجموعه مدرسه زندگی است. در کتاب شغل مورد علاقه، آلن دوباتن با بررسی جنبه‌های متفاوت کار کردن به ما کمک می‌کند تا بتوانیم شغل مورد علاقه‌مان را بیابیم.
کتاب شغل مورد علاقه با ترجمه‌ی روان و خوب محمدهادی حاجی‌بیگلو توسط انتشارات کتابسرای نیک چاپ و به بازار عرضه شده است.


فهرست

مقدم
ادامه متن

خلاصه‌ای از کتاب

آلن دوباتن در کتاب شغل مورد علاقه به این موضوع پرداخته است که انسان‌ها علاوه بر کار کردن باید از انجام آن لذت نیز ببرند. در حقیقت این موضوع تا سال‌های گذشته، موضوع چندان مهمی نبود. انسان‌ها زمانی را صرف کار می‌کردند و زمان دیگری را برای خوشی‌هایشان داشتند. اما کم‌کم دیدگاه انسان‌ها نسبت به مقوله‌ی کار کردن تغییر کرد. آن‌ها برای کسب رضایت سراغ کار ک
ادامه متن

جملاتی از متن کتاب

 • 1- از این رو در نهایت چندان عجیب نیست (و بنابراین نباید چندان مایهٔ نگرانی باشد) که هنگام پرس و جو در باب اینکه با زندگیِ شغلی‌مان بهتر است چه کنیم، نتوانیم پاسخی سرراست و تر و تمیز ارائه دهیم. این صرفاً نمونهٔ دیگری است از این قاعده که ذهن ما متأسفانه عضلاتِ خودتامل‌گرِ ضعیف و بی‌بنیه‌ای دارد. از آنجا که ذهن نمی‌تواند به‌سادگی به برنامهٔ شغلیِ روشنی برسد، اما در عین حال مادهٔ خام لازم برای چنین برنامه‌هایی در آن وجود دارد، باید زمان قابل‌توجهی را صرف این کنیم که آگاهانه شواهد مرتبط را گرد آوریم، کتابخانه‌ای از آن‌ها بسازیم، در باب آن‌ها بیندیشیم و تحلیلشان کنیم؛ و یقین داشته باشیم که این افکار سرگردان و ادراکاتِ حسیِ گریزپا سرانجام روزی به‌شکل گزاره‌ها و جملاتی روشن و مشخص درمی‌آیند. البته در مسیر انجامِ این کار پیچیدگی‌هایی نیز وجود دارد (در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت)، اما مانع اصلیِ آغاز کردنِ این فرآیند این احساس بد است که این کاری ناجور است و انجامش حتی لازم نیست. کوشش برای فهمِ شخصیتِ شغلی‌مان باید با تصدیق اولیهٔ این واقعیت آغاز شود که ذهن ما دچار ابهام طبیعی و بی‌بنیه‌گیِ فکری است؛ بی‌آنکه دستخوش این احساس شویم که گرایش‌های نهانیِ ذهن و روانمان شرم‌آور و یا اینکه نشانهٔ هرگونه ضعف شخصیتی هستند.
 • 2- با اینکه مسئله‌ی تعیین یک هدف شغلی، مشکلی جدی و فراگیر است، اما تاکنون آنچنان که شایسته است به قدر کافی، گسترده و دقیق به آن پرداخته نشده است. در واقع عموماً سردرگمی‌هایمان را، در مورد انتخاب مسیر شغلی، نقطه ضعفی می‌دانیم که فقط اندکی آزارنده است و تأثیر چندانی بر کسانی ندارد که دچارش هستند. سردرگمی را خیلی ساده نشانه‌ی گیجی و بی‌عملی می‌دانیم، نشانه‌ی اینکه به شکلی غیرمنطقی غرغرو یا مشکل‌پسند هستیم. چه بسا آن را از تبعات بد عادتی و ناز کردن بدانیم («باید به‌خاطر داشتنِ این شغل شاکر هم باشی») یا آن را علامت آزارنده‌ی فقدان تعهد کاری و یا بوالهوسی بدانیم. اما به این دلیل به چنین قضاوت‌های نسبتاً تند و زننده‌ای در مورد خودمان می‌رسیم که تحت طلسم ایده‌ای سترگ و اغلب ویرانگر هستیم، که می‌توان آن را «اسطوره‌ی رسالت» نامید. این اسطوره از تجربیات دینی خاصی سرچشمه گرفته است، که با اینکه نادر هستند اما بسیار پرعظمت و ارزشمند محسوب شده‌اند و در تاریخ غرب محبوبیت بیش از حدی کسب کرده‌اند. این تجربه‌ها در آن لحظاتی پیش می‌آمدند که خداوند فردی را به سوی خویش فرامی‌خواند گاهی به واسطه‌ی یک فرشته و گاهی مستقیماً از فراز ابرها با او سخن می‌گفت و به او فرمان می‌داد که زندگی‌اش را وقف خداوند کند. یکی از این قصص برجسته داستان زندگی سن آگوستین فیلسوف (354 430 میلادی) است، که در اواسط عمر با دستور الهی پیشه‌ی خویش را تغییر داد. او ابتدا مشرک و استاد ادبیات بود اما به اسقفی مسیحی و کاتولیک تبدیل شد. این دگرگونی عظیمی بود، اما نیازی نبود که آگوستین خودش طرح آن را بریزد. در 386 میلادی که ازقضا در میلان به‌سر می‌برد، روزی برای گردش بیرون رفت. او ندای کودکی را شنید که آوازی می‌خواند که تاکنون هرگز نشنیده بود. هم‌سرایان یک صدا می‌خواندند «به دست گیر، به دست گیر» و آگوستین این ندا را فرمانی از جانب خدا دانست. او کتاب مقدس را برداشت و نخستین آیه‌ای را که پیش چشمانش ظاهر شد قرائت کرد و دقیقاً همان آیه‌ای که چشمش به آن افتاد به وی گفت زندگی‌اش را تغییر دهد و به شخصیتی تبدیل شود که امروز می‌شناسیم؛ او به کشیش و متفکر کاتولیک بزرگی تبدیل شد.

شناسنامه کتاب

نویسنده: آلن دوباتن
تعداد صفحات: 192
نوع جلد: شومیز
قطع: خشتی
شابک: 9786008957133
امتیاز گودریدز: 4.15
قیمت چاپ پنجم: 48,000 تومان

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  « فاطمه (تینا) نیک خاکیان در سال 1367 متولد گردید. وی از سال 1395 کار نویسندگی را شروع کرد.
  اولین کتاب وی با عنوان جرقه ای در شب در نیمه اول سال 14
  ...»
 • تصویر نویسنده محمد قصاع
  محمد قصاع
  « محمد قصاع متولد سال 1343 تهران و کارشناس مخابرات دریایی است . او کار ترجمه را از سال 1367 با ترجمه کتاب های علمی تخیلی شروع کرده است. مجموعه های «اسپا ...»
 • تصویر نویسنده بهزاد رحمتی
  بهزاد رحمتی
  « بهزاد رحمتی مترجم ایرانی است. او دانش آموخته‌ی حوزه‌ی آموزش و سیاست است.

  ترجمه‌ها:
  طلای خدایان اثر اریک فون دانیکن
  ۲۷ چهره‌ی مردان ا
  ...»
 • تصویر نویسنده سیامک دل آرا
  سیامک دل آرا
  « سیامک دل آرا مترجم ایرانی، متولد ۱۳۵۳ تهران فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی است. وی ترجمه رمان «مرد ناشناس» از المور لئونارد و «پرده حائل» از یان م ...»
 • تصویر نویسنده هارلن کوبن
  هارلن کوبن
  « هارلن کوبن، زاده ی 4 ژانویه ی 1962، نویسنده ی آمریکایی رمان های معمایی و تریلر است.کوبن در خانواده ای یهودی در نیوجرسی چشم به جهان گشود. او همزمان با ...»