خانه / کتاب‌ها / شهر فرنگ اروپا /
تصویر کاور کتاب شهر فرنگ اروپا
معرفی کتاب

شهر فرنگ اروپا

شهر فرنگ اروپا

اثری از پاتریک اوئورژدنیک

دسته بندی

معرفی کتاب

شهر فرنگ اروپا در عین حال که کتابی تاریخی است رویکردی طنازانه و سرگرم کننده دارد.
نویسنده ی کتاب، پاترک اوئورژدنیک، با کنار هم چیدن مطالبی از تاریخ قرن بیستم طنزی سیاه و وحشتناک را القا می کند و در کنار فاجعه های بزرگ و تلخ خرده مطالبی فراموش شده را بیان می‎کند که بسیار خواندنی است.

خلاصه‌ای از کتاب

کتاب تاریخی شهر فرنگ تاریخ را با رویکردی داستانی و پرکشش بیان می‌کند. پاتریک اوئورژدنیک مخاطب را از اروپای پیشرفته و متمدن کنونی به اروپای قرن بیستم می‌برد و از دو جنگ جهانی خانمان سوز، بهسازی نژادی، پیشرفت‌های تکنولوژی و جنبش‌های آزادی‌خواه زنان در اروپای آن دوران می‌گوید. نویسنده در این کتاب مهم‌ترین حوادث قرن بیستم اروپا، به ویژه اروپای شرقی را
ادامه متن

جملاتی از متن کتاب

 • 1- نخستین نسل کشی قرن بیستم در ۱۹۱۵ در ترکیه رخ داد. حکومت ابتدا ششصد خانواده ی ارمنی را که در قسطنطنیه زندگی می کردند بازداشت و تیرباران کرد، بعد سربازانی را که تبار ارمنی داشتند و در ارتش ترکیه خدمت می کردند خلع سلاح و تیرباران کرد. و به همه ی ارامنه دستور داده شد که شهرها و روستاها را ظرف بیست و چهار یا چهل و هشت ساعت تخلیه کنند و ارتش ترکیه در برابر دروازه های شهر مستقر شد و همین طور که افراد بیرون می آمدند، مردان را به گلوله می بست و زنان و کودکان را به مناطق صحرایی بین النهرین تبعید می کرد. و زنان و کودکان می بایست پای پیاده، بدون غذا، سیصد تا پانصد کیلومتر را طی می کردند و بسیاری از آن ها در طول راه مردند. و دولت های فرانسه، انگلیس و روسیه یادداشت اعتراضی در این باره فرستادند که ...
 • 2- در قرن بیستم عده ی زیادی از دین سنتی فاصله گرفتند. چون وقتی فهمیدند که از نسل میمون ها هستند و می توانند با قطار سفر کنند و با تلفن حرف بزنند و با زیردریایی به زیر دریا بروند. کم کم از دین روی گردان شدند و کمتر و کمتر به کلیسا رفتند و به این نتیجه رسیدند که خدایی در کار نیست و دین آدم ها را در جهل و تاریکی نگه می دارد و طرفدار پوزیتیویسم شدند. پوزیتیویسم یک آموزه ی فلسفی بود که می گفت داوری انسانی و فهم پدیده ها نتیجه ی علوم طبیعی و علوم اجتماعی است و یگانه حقیقت آن حقیقتی است که قابل اثبات از طریق علم باشد و متافیزیک چرت و چرند است. پوزیتیویست ها به هیچ نوع خدایی باور نداشتند. هرچند در آغاز برخی شان می گفتند ممکن است یک موجود والاتر وجود داشته باشد و این از نظر علمی معقول و محتمل است.
 • 3- هرچه زمان بیش تری می گذشت پوزیتیویسم بیشتر و بیشتر جاذبه اش را از دست می داد چون مردم نمی دانستند با پیشرفت ها و زیردریایی ها و بمب اتمی چه کنند و کم کم به این فکر افتادند که آیا بهتر نیست بالاخره به یک امر استعلایی دست یابند. و برخی از دانشمندان هم گفتند که تحقیق علمی هیچ بختی برای اثبات عدم وجود خدا ندارد و حتی اگر علم نتواند گواه غیرقابل انکاری برای وجود خدا یا موجودی والاتر را هم بیاورد، باز می تواند راه را برای پاسخی با مبنای علمی برای سوال اصلی بشر هموار کند.

شناسنامه کتاب

ناشر: ماهی
تعداد صفحات: 120
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
شابک: 9789642091911
امتیاز گودریدز: 4.13
قیمت چاپ اول: 24,000 تومان

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده محمدرضا کمالی
  محمدرضا کمالی
  « اطلاعاتی از نویسنده در دسترس نیست. ...»
 • تصویر نویسنده فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  « فاطمه (تینا) نیک خاکیان در سال 1367 متولد گردید. وی از سال 1395 کار نویسندگی را شروع کرد.
  اولین کتاب وی با عنوان جرقه ای در شب در نیمه اول سال 14
  ...»
 • تصویر نویسنده محمد قصاع
  محمد قصاع
  « محمد قصاع متولد سال 1343 تهران و کارشناس مخابرات دریایی است . او کار ترجمه را از سال 1367 با ترجمه کتاب های علمی تخیلی شروع کرده است. مجموعه های «اسپا ...»
 • تصویر نویسنده بهزاد رحمتی
  بهزاد رحمتی
  « بهزاد رحمتی مترجم ایرانی است. او دانش آموخته‌ی حوزه‌ی آموزش و سیاست است.

  ترجمه‌ها:
  طلای خدایان اثر اریک فون دانیکن
  ۲۷ چهره‌ی مردان ا
  ...»
 • تصویر نویسنده سیامک دل آرا
  سیامک دل آرا
  « سیامک دل آرا مترجم ایرانی، متولد ۱۳۵۳ تهران فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی است. وی ترجمه رمان «مرد ناشناس» از المور لئونارد و «پرده حائل» از یان م ...»