خانه / کتاب‌ها / سر و ته یک کرباس /
تصویر کاور کتاب سر و ته یک کرباس
معرفی کتاب

سر و ته یک کرباس

سر و ته یک کرباس

اثری از محمد علی جمالزاده

معرفی کتاب

سر و ته یک کرباس شرح حالی از محمدعلی جمال‌زاده، نویسندهٔ ایرانی است. او را پدر داستان کوتاه زبان فارسی و آغازگر سبک واقع‌گرایی در ادبیات فارسی می‌دانند. این کتاب سرنوشت نویسنده را بیان می‌کند و در دو قسمت نقل می‌شود.

خلاصه‌ای از کتاب

داستان کتاب سر و ته یک کرباس، سرنوشت کودکی محمد علی جمالزاده است. نویسنده حوادث و خاطراتش در شهر اصفهان را روایت می کند و چون راوی وقایع اصفهان را بازگو می کند، می توان آن را اصفهان نامه هم نامید.
راوی بعد از 35 سال به اصفهان برگشته، در حالی که کنار زاینده رود نشسته به عمری که به راحتی گذشته می نگرد و آن خاطرات را مرور می کند.
نویسنده هنگام توصیف ک
ادامه متن

جملاتی از متن کتاب

 • 1- در توصیف مردم آن همین قدر کافی است که به حکم قناعت پیشگی که خصلت ممتازه آنان است در حق شهری که به راستی به صد جهان می ارزد به نصف جهان قانع گردیده اند.
 • 2- اصفهانی از مخلوقات ممتازه این عالم است . هر کس با او سر و کار پیدا کرده می داند که مانند همان منار جنبان که آن همه اسباب مباهات و تفاخر کوچک و بزرگ آن شهر است اصفهانی اگر عمری هم لرزان باشد باز همواره بر جای خود استوار و بر خر خود سوار است و درست مثل زاینده رود وقتی هم خشک باشد باز تازه سرچشمه هزار طراوت و سرسبزی است.

شناسنامه کتاب

ناشر: علم
تعداد صفحات: 504
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
شابک: 9786222462192
قیمت چاپ اول: 95,000 تومان

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده محمد قصاع
  محمد قصاع
  « محمد قصاع متولد سال 1343 تهران و کارشناس مخابرات دریایی است . او کار ترجمه را از سال 1367 با ترجمه کتاب های علمی تخیلی شروع کرده است. مجموعه های «اسپا ...»
 • تصویر نویسنده بهزاد رحمتی
  بهزاد رحمتی
  « بهزاد رحمتی مترجم ایرانی است. او دانش آموخته‌ی حوزه‌ی آموزش و سیاست است.

  ترجمه‌ها:
  طلای خدایان اثر اریک فون دانیکن
  ۲۷ چهره‌ی مردان ا
  ...»
 • تصویر نویسنده سیامک دل آرا
  سیامک دل آرا
  « سیامک دل آرا مترجم ایرانی، متولد ۱۳۵۳ تهران فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی است. وی ترجمه رمان «مرد ناشناس» از المور لئونارد و «پرده حائل» از یان م ...»
 • تصویر نویسنده هارلن کوبن
  هارلن کوبن
  « هارلن کوبن، زاده ی 4 ژانویه ی 1962، نویسنده ی آمریکایی رمان های معمایی و تریلر است.کوبن در خانواده ای یهودی در نیوجرسی چشم به جهان گشود. او همزمان با ...»
 • تصویر نویسنده المور لئونارد
  المور لئونارد
  « المور لئونارد، زاده ی 11 اکتبر 1925 و درگذشته ی 20 آگوست 2013، نویسنده ای آمریکایی بود.لئونارد در لوییزیانا به دنیا آمد. او در سال 1946 به دانشگاه دیت ...»