تصویر کاور کتاب تبر
معرفی کتاب

تبر

تبر

اثری از دانلد ای وست لیک

دسته بندی

معرفی کتاب

کتاب تبر، رمانی نوشته ی دانلد ای. وست لیک است که اولین بار در سال 1997 به چاپ رسید. او نویسنده‌ای که در دوران نویسندگی‌اش بیش از صد رمان خلق کرده است. تخصص وست لیک ادبیات جنایی است.

کتاب تبر داستانی پرکشش که درون مایه ی جنایی آن آمیخته باطنز است. شخصی که بعلت تعدیل نیرو بیکارشده و این بیکاری زمینه ساز بحران برای او و خانواده اش گشته است.

خلاصه‌ای از کتاب

داستان تبر، از زبان شخصیت اصلی داستان، یعنی بورک دوور روایت می‌شود. بورک دوور، مرد میانسالی است که همراه همسرش مارجری و فرزندانش بتسی و بیل زندگی می‌کند. آن ها یک خانواده چهار نفره را تشکیل داده اند‌.
بورک، مدیر یک شرکت عرضه ی کاغذ است که بعد از بیست سال فعالیت در شرکت روزی مدیران ارشد شرکت تصمیم می گیرند که هزینه ها را کاهش دهند، و او نامه ای مبتن
ادامه متن

جملاتی از متن کتاب

 • 1- من آدمکش نیستم. قاتل نیستم، از اولش هم نبودم، نمی خواهم چنین موجودی باشم، بی روح و سنگدل و تهی. از آن ها نیستم. من مجبورم به کاری که الان دارم می کنم، منطق حوادث به این روزم انداخت؛ منطق سهام دارها، منطق مدیران اجرایی، منطق بازار، منطق نیروی کار، منطق هزاره، و آخر سر، منطق خودم.
 • 2- دیگر نباید روزهایم همین طوری حرام شوند. تا معادله عوض نشده، باید سر و ته عملیات را سریع و تر و تمیز هم بیاورم. بدون کثیف کاری و خطرات غیرضروری، باید کار را یکسره کنم. همه ی این حرف ها به کنار، انگار قرار نیست امروز اتفاق خاصی بیافتد.
 • 3- نتیجه این است که مدیران ارشد، و سهامدارانی که آن ها را در آن جا قرار می دهند، دشمن هستند، اما مشکل از آن ها نیست. آن ها مشکل جامعه اند، نه مشکل شخصی من. این شش رزومه. این ها مشکل شخصی من هستند.
 • 4- این روزها توی این مملکت حرفه‌ی تازه‌ای رونق گرفته، صنعت شکوفای «متخصص‌هایی» که کارشان تربیت کردن بیکارهای تازه‌نفسی است که دربه‌در دنبال شغل تازه می‌گردند، یا دقیق‌تر، چگونه رزومه‌ای به‌دردبخور مهیا کنند، چگونه توی این رقابت روزافزون برگ برنده را رو کنند و شغلی جدید دست و پا کنند، شغلی دیگر، شغل بعدی، هر شغلی.
 • 5- حالا که به پشت سرم نگاه می‌کنم می‌فهمم اولین باری که به توده‌ی رزومه‌هایی که تعدادشان روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شد دست زدم، یک جور قدرت سرخوشانه بهم دست داد. من این آدم‌ها را وادار به کاری کرده‌ام، به رقابت، من به رازهایشان پی برده‌ام و آن‌ها اصلا شستشان از وجود من توی تاریکی، میان سایه‌ها، توی صندوق پستی، در حال دزدیدن، خبردار نبود.
 • 6- یازده ماه تمام به هر سازی که زدند رقصیدم. یا شانزده ماه، اگر آن پنج ماه آخر توی کارخانه را هم به ش اضافه کنیم، بعد این‌که تکه کاغذ زرد رسید دستم ولی قبل این‌که، به قول خودشان، کارم دیگر پیش نرفت، همان روزی که مشاوره و آموزش رزومه نوشتن و «بررسی گزینه‌ها»تمام‌شده بود. این‌همه اداواصول، انگار همه‌ی ما، شرکت و نماینده‌ها و متخصص‌ها و مشاورها و این بنده‌ی حقیر، انگار همه‌مان دست‌به‌دست هم داده بودیم کاری طاقت‌فرسا ولی باارزش را انجام دهیم، کاری که قرار بود نتیجه‌ی نهایی‌اش رضایت‌ خاطر من باشد. احساس خرسندی، خوشبختی. ‌

شناسنامه کتاب

تعداد صفحات: 325
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
شابک: 9789644487521
قیمت چاپ دوم: 58,000 تومان

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده محمد قصاع
  محمد قصاع
  « محمد قصاع متولد سال 1343 تهران و کارشناس مخابرات دریایی است . او کار ترجمه را از سال 1367 با ترجمه کتاب های علمی تخیلی شروع کرده است. مجموعه های «اسپا ...»
 • تصویر نویسنده بهزاد رحمتی
  بهزاد رحمتی
  « بهزاد رحمتی مترجم ایرانی است. او دانش آموخته‌ی حوزه‌ی آموزش و سیاست است.

  ترجمه‌ها:
  طلای خدایان اثر اریک فون دانیکن
  ۲۷ چهره‌ی مردان ا
  ...»
 • تصویر نویسنده سیامک دل آرا
  سیامک دل آرا
  « سیامک دل آرا مترجم ایرانی، متولد ۱۳۵۳ تهران فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی است. وی ترجمه رمان «مرد ناشناس» از المور لئونارد و «پرده حائل» از یان م ...»
 • تصویر نویسنده هارلن کوبن
  هارلن کوبن
  « هارلن کوبن، زاده ی 4 ژانویه ی 1962، نویسنده ی آمریکایی رمان های معمایی و تریلر است.کوبن در خانواده ای یهودی در نیوجرسی چشم به جهان گشود. او همزمان با ...»
 • تصویر نویسنده المور لئونارد
  المور لئونارد
  « المور لئونارد، زاده ی 11 اکتبر 1925 و درگذشته ی 20 آگوست 2013، نویسنده ای آمریکایی بود.لئونارد در لوییزیانا به دنیا آمد. او در سال 1946 به دانشگاه دیت ...»