خانه / کتاب‌ها / طریق بسمل شدن /
تصویر کاور کتاب طریق بسمل شدن
معرفی کتاب

طریق بسمل شدن

طریق بسمل شدن

اثری از محمود دولت آبادی

دسته بندی

معرفی کتاب

طریق بسمل شدن، رمانی از محمود دولت‌آبادی است که موضوع آن دربارهٔ جنگ هشت سالهٔ ایران و عراق است.
طريق بسمل شدن، کتابی است که ده سال توقیف بود و سرانجام برای اولین بار در سال ۹۷ به چاپ رسید و این گونه محمود دولت آبادی با نوشتن این رمان کوتاه و پربار دین خود را به جنگ هشت ساله ادا کرد. داستان موضوع واحدی ندارد و روایت بارها میان افراد مختلف و موضوعات
ادامه متن

خلاصه‌ای از کتاب

کتاب طريق بسمل شدن، ماجرای داستان درباره جنگ ایران و عراق است و موقعیتی که در آن دو گروه رزمنده ایرانی و عراقی بالای تپه ای محاصره شده اند. و در پی رسیدن به تانکر آبی در پایین تپه هستند تا زنده بمانند.
داستان چند راوی دارد. دانای کل، كاتب عراقی، ستوان ایرانی و .... .
دولت آبادی خود درباره این رمان می گوید که از سال ۱۳۸۳ تا سال ۱۳۸۵ مشغول نوشتن آن
ادامه متن

جملاتی از متن کتاب

 • 1- من نیامده ام که از وادی نبودن به بود برگردم. تو که می دانی من نام یک پرنده هستم. و پرنده نابود نمی شود، بسمل می شود.
 • 2- اسیر را نباید کشت... جنگ است می دانم. آن ها از ما می کشند و ما از آن ها... اما اسیر وقتی گرفتار می شود تمام آنچه ظاهر او را ساخته، ناگهان زایل می شود... ناگهان تو با یک آدم عادی طرف می شوی که مثل خود توست پیش از آن که اسلحه گرفته باشی. با چنین آدمی که تو را یاد خودت می اندازد چطور می توانی بجنگی؟
 • 3- «مرگ، هیچ به مرگ فکر کرده ای ستوان؟» «اگر می دانستم برای چه متولد شده ام، فرصت می کردم لابد درباره ی مرگ هم عمیقا فکر کنم.»
 • 4- از وقتی آن گلوله ی سربی ساخته شد با دستگاهی که بتوان آن را شلیک کرد و انسانی دیگر را کشت ، آدمی به عدد تبدیل شد و دیگر به دشواری میتوان کسی را " شخص " نامید . و دیگر این که نمیتوان سخن از جوانمردی ، شفقت و آدمیت به میان آورد ؛ زیرا این ابزار جدید می تواند به چیزها و کسانی شلیک بشود که شناخته نیستند و اسم شان فقط " هدف " است .

شناسنامه کتاب

ناشر: چشمه
تعداد صفحات: 136
نوع جلد: نرم
قطع: رقعی
شابک: 9789643625276
امتیاز گودریدز: 3.23
قیمت چاپ پنجم: 25,000 تومان

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده محمد قصاع
  محمد قصاع
  « محمد قصاع متولد سال 1343 تهران و کارشناس مخابرات دریایی است . او کار ترجمه را از سال 1367 با ترجمه کتاب های علمی تخیلی شروع کرده است. مجموعه های «اسپا ...»
 • تصویر نویسنده بهزاد رحمتی
  بهزاد رحمتی
  « بهزاد رحمتی مترجم ایرانی است. او دانش آموخته‌ی حوزه‌ی آموزش و سیاست است.

  ترجمه‌ها:
  طلای خدایان اثر اریک فون دانیکن
  ۲۷ چهره‌ی مردان ا
  ...»
 • تصویر نویسنده سیامک دل آرا
  سیامک دل آرا
  « سیامک دل آرا مترجم ایرانی، متولد ۱۳۵۳ تهران فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی است. وی ترجمه رمان «مرد ناشناس» از المور لئونارد و «پرده حائل» از یان م ...»
 • تصویر نویسنده هارلن کوبن
  هارلن کوبن
  « هارلن کوبن، زاده ی 4 ژانویه ی 1962، نویسنده ی آمریکایی رمان های معمایی و تریلر است.کوبن در خانواده ای یهودی در نیوجرسی چشم به جهان گشود. او همزمان با ...»
 • تصویر نویسنده المور لئونارد
  المور لئونارد
  « المور لئونارد، زاده ی 11 اکتبر 1925 و درگذشته ی 20 آگوست 2013، نویسنده ای آمریکایی بود.لئونارد در لوییزیانا به دنیا آمد. او در سال 1946 به دانشگاه دیت ...»