خانه / کتاب‌ها / یکلیا و تنهایی او /
تصویر کاور کتاب یکلیا و تنهایی او
معرفی کتاب

یکلیا و تنهایی او

یکلیا و تنهایی او

اثری از تقی مدرسی

دسته بندی

معرفی کتاب

یکلیا و تنهایی او، اثر تقی مدرسی، یکی از شاهکارهای ادبیات ایران معاصر است که اگر اغراق نشود یکی از اثرات به یادماندنی می باشد.
این کتاب با الهام و استفاده از داستانهای کتب عهد عتیق نگاشته شده است‌.

خلاصه‌ای از کتاب

«یکلیا» دختر پادشاه اورشلیم است که گرفتار عشق یکی از چوپانان پدرش شده و به همین علت از پدر و جامعه اش طرد شده است. او که در بیابان و در کناره رودخانه «آبانه» سرگردان است و با شیطان مواجه می شود. ابلیس همه ی تلاشش را می کند تا به یکلیا ثابت کند که، بکار بستن فرامین خداوند، بشر دچار اهریمن دوگانه تنهایی و ترس گردیده است. در نظر شیطان عشق یکلیا برای ف
ادامه متن

جملاتی از متن کتاب

 • 1- اگر چه مردمان جاهل کینه می ورزند، اما همانطور که اسبهای مجروح دل انسان را به سبب بی‌زبانیشان به درد می آورند و انسان از لگدهای وحشیانه‌ی حیوان خشمناک نمی گردد و به زخمش مرهم می گذارد، نادانی را باید با محبت رام کرد. انسان با محبت رشد می کند و با گذشت کامل می گردد.
 • 2- دلم نمی خواست لحظه ای از او دور باشم؛ فقط گاهی وقت سحر که برمی‌گشتم هوسی در دلم می‌نشست دلم می‌خواست قدری میان صحرا تنها راه بروم و گوشه های گمشده و خاموش آن را بیابم. آن وقت در آن حال سکوت و تنهایی به عشق خودم عظمت و نشاط بیشتری بدهم.
 • 3- می گفتی زمانی که از آغوش او مانند مهی که از دامن کوهسار به طرف دشت سرازیر شود جدا می‌شدی سودای تنهایی به گوشه های گمشده و خاموش صحرا می‌کشاندت. تو از این تنهایی چه می‌خواستی؟ می‌خواستی به عشقت عظمت و نشاط بدهی؟ آه یکلیا! مگر عشق تو عظمت نداشت؟ مگر مردم اسرائیل به خاطر عظمت و شیرینی عشقت جامه بر تنت ندریدند؟ اقرار کن یکلیا! نه مثل زمانی که در مقابل پدرت اقرار می‌کردی. اعتراف کن که تو تنها بوده‌ای. نمی دانم تنها بودم یا نه. اما در وجود او شیرینی یا لذتی بود که روح ناکام مرا سیراب می‌کرد.
 • 4- می‌دانی عازار؟ در عشق، زیبائی شرط موفقیت نیست. آنچه حلقهٔ عشق‌ها را تنگ‌تر و پرماجراتر می‌کند، عدمِ‌ اطمینان است. آهوی کوچک! باید بدانی وقتی که زنی دانست به روح تو، به اعماق روح تو آن‌چنان دست یافته که دیگر موجودیّتت را به زندان محبّت خود کشانده؛ آن وقت به آسودگی، دست‌ها و نگاه‌هایش را برای یافتن زندانی دیگر مجهّز می‌کند. ھیچ‌وقت از روی صداقت به زنی نگو که فقط به او تنها تعلّق داری. این زننده است، بیچارگی‌ست. همیشه در زیر صحنهٔ کبود و وسیع عشق جدید، آنجائی که اوّلین قدم‌ها برداشته می‌شوند و همه چیز نامطمئن و بی‌ثبات است، از عشق‌های بی‌شمارت صحبت کن. آن وقت ای فاتحِ شهرها و صحراها، خواهی دید که چه ماجرای هوس‌آلود و شیرینی پیش می‌آید. نگاه‌ها با دقّت و کنجکاوی به تو دوخته می‌شود. خطوط صورت هریك نشان‌هائی از یک رمز، یا اسم زنی را به خود می‌گیرند. زن از خود می‌پرسد: «آیا در سیاهی شبِ گذشته، چانهٔ او را بوسه‌ای مرطوب نکرده؟» این عدمِ اطمینان است! اوه بگذار بگویم که در عشق دروغ بسیار چیز خوبی‌ست، مخصوصاً اگر کمی ناشیانه گفته شود. یک دروغگو این امتیاز را دارد که زن‌ها برای این‌که دروغش را کشف کنند، مدّتها در اطراف او تحقیق می‌نمایند و در این تحقیق چیزها می فهمند.

شناسنامه کتاب

نویسنده: تقی مدرسی
ناشر: نیل
تعداد صفحات: 152
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
قیمت چاپ سوم: 87,000 تومان

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده حسین صفا
  حسین صفا
  « حسین صفا، شاعر و ترانه‌سرا، در آخرین روز آذر ماه 1359 در اسلامشهر به دنیا آمد، اما اصالت آذری دارد. آشنایی حسین صفا با ادبیات و شعر به دوران نوجوانی‌ا ...»
 • تصویر نویسنده نیکلای گوگول
  نیکلای گوگول
  « نیکلای واسیلیویچ گوگول، زاده ی 31 مارس 1809 و درگذشته ی 4 مارس 1852، نویسنده ی اوکراینی الاصل روس بود.گوگول در روستای ساروچینتسی واقع در اوکراین کنونی ...»
 • تصویر نویسنده مژگان ایمانی
  مژگان ایمانی
  « مژگان ایمانی مترجم ایرانی می باشد. از ترجمه های وی کتاب فرار از کتابخانه‌ی آقای لمونچلو نوشته‌ی کریس گرابنستاین توسط انتشارات پرتقال به چاپ رسیده است. ...»
 • تصویر نویسنده محمود نامنی
  محمود نامنی
  « محمود نامنی متولد سال 1331 از نویسندگان پرکار ایرانی می باشد.

  از جمله آثار او:
  آشنایی با مولوی: زندگینامه و گزیده‌ای از داستانهای مثنوی
  ...»
 • تصویر نویسنده ضحی کاظمی
  ضحی کاظمی
  « ضحی کاظمی (متولد سال ۱۳۶۱) در تهران، نویسنده‌ی پرکار و جوان ایرانی ست.
  وی دوران دبستان خود را در تهران و راهنمایی و دبیرستان را در لندن گذرانده اس
  ...»