خانه / کتاب‌ها / خانه کاغذی /
تصویر کاور کتاب خانه کاغذی
معرفی کتاب

خانه کاغذی

خانه کاغذی

اثری از کارلوس ماریا دومینگوئز

دسته بندی

معرفی کتاب

رمان خانه کاغذی اثری است از «کارلوس ماریا دومینگوئز» که در سال 2002 برای خلق این داستان، جایزه ادبی لولیتا روبیال را به خود اختصاص داد.
این کتاب تاکنون به بیش از بیست زبان ترجمه شده است و با استقبال بسیار خوبی هم روبه‌رو شده است.

خلاصه‌ای از کتاب

رمان «خانه کاغذی» با داستان زندگی زنی به نام بلوما لنون، شروع می شود. او در دانشگاه ادبیات انگلیسی تدریس می کند. یک روز هنگام گذر از خیابان در حالی که شعری از امیلی دیکنسون، را می خواند با ماشینی تصادف می کند و یک کتاب گرد و خاک گرفته برایش ارسال می شود و جانشین اون استاد دانشگاه کنجکاو می شود که ماجرای کتاب چیست؟ و...
داستان از این جا به بعد وارد
ادامه متن

جملاتی از متن کتاب

 • 1- کتاب ها سرنوشت مردم را تغییر می دهند. عده ای کتاب ببر مالزی را خوانده و در دانشگاه های دور دست استاد رشته ادبیات شده اند. ده ها هزار نفر با خواندن دمیان به فلسفه شرق روی آوردند؛ در حالی که همینگوی از آن ها مردانی جوانمذد و با ظرفیت ساخت؛ در همین حال الکساندر دوما زندگی زن های بی شماری را پیچیده کرد؛ که تنها عده کمی از آنها با کتاب آشپزی از خودکشی نجات یافتند. در این بین بلوما قربانی کتاب ها شد. ولی او تنها کسی نبود که قربانی کتاب شد. یک استاد میانسال زبان های کلاسیک وقتی پنج جلد از مجموعه دایره المعارف بریتانیکا از قفسه کتابخانه اش روی سرش افتاد فلج شد. دوستم ریچارد وقتی خواست با زحمت دست خود را به ابشالوم ابشالوم! ویلیام فاکنر برساند - که در جای خیلی ناجوری قرار گرفته بود- از روی نردبان تاشو افتاد پایین و یک پایش شکست. یکی دیگر از دوست هایم در بوینوس آیرس در زیر زمین مرکز اسناد و اوراق بایگانی عمومی سل گرفت. من حتی خبر دارم در کشور شیلی، عصر یک روز سگی خشمگین بر اثر بلعیدن صفحات کتاب برادران کارمازوف دچار سوء هاضمه شد و مُرد. مادربزرگم هر وقت می دید در تختخوابم کتاب می خوانم، می گفت: " بگذارش کنار، کتاب ها خطرناک هستند." تا سالیان سال خیال می کردم او خیلی بی سواد است و جاهل، ولی گذر زمان نشان داد مادربزرگ آلمانی تبارم واقعا چقدر عاقل بوده است. (خانه کاغذی - صفحه 7)
 • 2- اغلب از خودم پرسیدم چرا کتاب هایی را نگه می دارم که خیلی بعید است حتی در آینده دور به کارم بیایند، عنوان هایی که با دغدغه های معمولم فاصله زیادی دارند؛ کتاب هایی که یک بار خوانده ام و تا سال ها بعد دیگر صفحاتشان را باز نمی کنم، البته اگر اصلا دوباره فرصتی پیش بیاید تا به سراغشان بروم! ولی من چطور می توانم به فرض مثال آوای وحش را بدون نابودی یکی از آجرهای سازنده دوران کودکی ام بیرون بیندازم؛ یا مثلا زوربای یونانی - که دوران نوجوانی ام را با اشک و زاری تمام کرد؛ و همین طور ساعت بیست و پنجم و بقیه کتاب هایی که به بالاترین طبقات قفسه کتابخانه ام سپرده و منتقل شده بودند؛ جایی که ساکت و دست نخورده در پس عزت و احترام آبرومندانه ای که همگی خیلی بدان می بالیم، قرار گرفته اند کنار بگذارم. (خانه کاغذی - صفحه 19)
 • 3- خیلی وقت ها رهایی از دست کتاب ها به مراتب سخت تر از خرید و تهیه کتاب ست. کتاب ها در عهد و پیمانی که ما بر اثر نیاز و سردرگمی با آن ها می بندیم، به ما وصل می شوند؛ در حالی که شاهد لحظه هایی از زندگیمان هستند که دیگر هیچ وقت نخواهیم داشت. مادامی که کتاب ها سر جایشان هستند، آن لحظه ها همچنان بخشی از وجودمان است. متوجه شده ام بسیاری از مردم روز، ماه و سالی که کتابی را خوانده اند یادداشت می کنند، و به این صورت تقویمی سِری خلق می کنند. (خانه کاغذی - صفحه 19)

شناسنامه کتاب

ناشر: آموت
تعداد صفحات: 112
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
شابک: 9786005941340
قیمت چاپ چهارم: 15,000 تومان

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده حسین صفا
  حسین صفا
  « حسین صفا، شاعر و ترانه‌سرا، در آخرین روز آذر ماه 1359 در اسلامشهر به دنیا آمد، اما اصالت آذری دارد. آشنایی حسین صفا با ادبیات و شعر به دوران نوجوانی‌ا ...»
 • تصویر نویسنده نیکلای گوگول
  نیکلای گوگول
  « نیکلای واسیلیویچ گوگول، زاده ی 31 مارس 1809 و درگذشته ی 4 مارس 1852، نویسنده ی اوکراینی الاصل روس بود.گوگول در روستای ساروچینتسی واقع در اوکراین کنونی ...»
 • تصویر نویسنده مژگان ایمانی
  مژگان ایمانی
  « مژگان ایمانی مترجم ایرانی می باشد. از ترجمه های وی کتاب فرار از کتابخانه‌ی آقای لمونچلو نوشته‌ی کریس گرابنستاین توسط انتشارات پرتقال به چاپ رسیده است. ...»
 • تصویر نویسنده محمود نامنی
  محمود نامنی
  « محمود نامنی متولد سال 1331 از نویسندگان پرکار ایرانی می باشد.

  از جمله آثار او:
  آشنایی با مولوی: زندگینامه و گزیده‌ای از داستانهای مثنوی
  ...»
 • تصویر نویسنده ضحی کاظمی
  ضحی کاظمی
  « ضحی کاظمی (متولد سال ۱۳۶۱) در تهران، نویسنده‌ی پرکار و جوان ایرانی ست.
  وی دوران دبستان خود را در تهران و راهنمایی و دبیرستان را در لندن گذرانده اس
  ...»