خانه / کتاب‌ها / اصول و مبانی کمک های اولیه /
تصویر کاور کتاب اصول و مبانی کمک های اولیه
معرفی کتاب

اصول و مبانی کمک های اولیه

اصول و مبانی کمک های اولیه

اثری از غلامحسین حسن پور

معرفی کتاب

کتاب اصول و مبانی کمک‌های اولیه نوشته‌ی غلامحسین حسن پور، شما را با اصول امدادی مانند وظایف امدادگر یا کمک دهنده در شوک، علائم حیاتى بدن انسان، اختلالات دستگاه گردش خون، کمک‌هاى اولیه در خون‌ریزى داخلى، سوختگى‌ها و... آشنا می‌کند.

فهرست مطالب
مقدمه
کمک‌هاى اولیه
1: تاریخچه کمک‌هاى اولیه
تاریخچه نهضت بین‌المللى صلیب سرخ و هلال احمر
اصول اساسى صلیب
ادامه متن

خلاصه‌ای از کتاب

فراگیرى اصول و مبانى کمک‌هاى اولیه براى افراد جامعه امرى ضرورى و لازم است زیرا حادثه خبر نمى‌کند و انسان در مقابل بلایاى طبیعى همچون زلزله، سیل، طوفان، تصادفات، جنگ‌ها و غیره آسیب‌پذیر است. لذا کسب آمادگى و آگاهى به مسائل امدادى یکى از اصولى‌ترین راه‌ها جهت مقابله با اینگونه حوادث و سوانح است که به کارگیرى به موقع آن‌ها به حفظ سلامتى و نجات جان خود
ادامه متن

جملاتی از متن کتاب

 • 1- در مراحل اولیه دست دادن شوک، دستگاه گردش خون با منقبض کردن رگ‌هاى موجود در پوست بدن و نیز بافت‌هاى نرم و ماهیچه‌هاى استخوانى، کاهش خون در سایر قسمت‌هاى بدن را جبران مى‌کند. این عکس‌العمل موجب پیدایش علائم زیر در بدن مى‌شود: پوست بدن رنگ مى‌بازد (و یا به کبودى مى‌گراید) و اگر آن را لمس کنید سرد و اگر مصدوم عرق کرده باشد مرطوب، لزج و چسبناک است. مصدوم ضعیف، بى‌حال و نبض‌اش سریع است (بیش از صد تپش در دقیقه) نبض گاهى اوقات آن قدر ضعیف است که در مچ دست احساس نمى‌شود و براى شمارش آن بایستى شاهرگ گردن را به کار گرفت. تعداد نفس‌ها در دقیقه معمولا زیاد شده و تنفس سطحى و تند است. اگر سینه و شکم مصدوم آسیب دیده است نفس‌ها به احتمال قوى کم عمق هستند زیرا در چنین حالتى تنفس عمیق براى مصدوم دردناک است. اگر شوک حاصل از خونریزى باشد مصدوم ناراحتى و اضطراب نشان داده و احساس خفقان مى‌کند که شامل بى‌قرارى، چنگ زدن به یقه است نفس مصدوم با دهان باز و به همراه آه کشیدن است کلیه این حالات را اصطلاحاً عطش هوا نیز مى‌گویند.

شناسنامه کتاب

تعداد صفحات: 192
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
شابک: 9789642585977
قیمت چاپ دوم: 25,000 تومان

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده محمدرضا کمالی
  محمدرضا کمالی
  « اطلاعاتی از نویسنده در دسترس نیست. ...»
 • تصویر نویسنده فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  « فاطمه (تینا) نیک خاکیان در سال 1367 متولد گردید. وی از سال 1395 کار نویسندگی را شروع کرد.
  اولین کتاب وی با عنوان جرقه ای در شب در نیمه اول سال 14
  ...»
 • تصویر نویسنده محمد قصاع
  محمد قصاع
  « محمد قصاع متولد سال 1343 تهران و کارشناس مخابرات دریایی است . او کار ترجمه را از سال 1367 با ترجمه کتاب های علمی تخیلی شروع کرده است. مجموعه های «اسپا ...»
 • تصویر نویسنده بهزاد رحمتی
  بهزاد رحمتی
  « بهزاد رحمتی مترجم ایرانی است. او دانش آموخته‌ی حوزه‌ی آموزش و سیاست است.

  ترجمه‌ها:
  طلای خدایان اثر اریک فون دانیکن
  ۲۷ چهره‌ی مردان ا
  ...»
 • تصویر نویسنده سیامک دل آرا
  سیامک دل آرا
  « سیامک دل آرا مترجم ایرانی، متولد ۱۳۵۳ تهران فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی است. وی ترجمه رمان «مرد ناشناس» از المور لئونارد و «پرده حائل» از یان م ...»