خانه / کتاب‌ها / مفهوم امر سیاسی /
تصویر کاور کتاب مفهوم امر سیاسی
معرفی کتاب

مفهوم امر سیاسی

مفهوم امر سیاسی

اثری از کارل اشمیت

دسته بندی

معرفی کتاب

کتاب مفهوم امر سیاسی، اثری نوشته ی کارل اشمیت که نخستین بار در سال 1932 به چاپ رسیده است.
این کتاب از سوی انتشارات ققنوس به چاپ رسیده و دربرگیرنده اصلی ترین مقاله این متفکر بزرگ آلمانی است‌.

خلاصه‌ای از کتاب

نظریه قانون اساسی علاوه بر اینکه مورد بحث طولانی مدت بین نظریه پردازان حقوقی و سیاسی در اروپای غربی و ایالات متحده است. زیرا تصمیم بر نظریه پردازان و طراحان قانون اساسی در آسیا، آمریکای لاتین و اروپای شرقی تأثیر عمیقی گذاشته است. نظریه مشروطه نه تنها به لحاظ لحن معتدل آن، فاصله چشمگیری از آثار بحث برانگیز اشمیت در دوره ویمار دارد. اشمیت از طریق سا
ادامه متن

جملاتی از متن کتاب

 • 1- دولت صرفا خود را به انجمنی تبدیل می کند که با دیگر انجمن ها در حال رقابت است؛ دولت تبدیل می شود به جامعه ای در میان سایر جوامعی که داخل یا خارج از دولتند. این همان نظریه تکثرگرایی در باب دولت است. تمام ابتکار آن این است که علیه اغراق های پیشین در باب دولت، علیه شأن والا و شخصیت آن، و علیه ادعای آن مبنی بر داشتن انحصار والاترین وحدت موضع گیری کرده است؛ با این حال، هنوز بر اساس این نظریه تکثرگرایانه دولت واضح نیست که موجودیت سیاسی چه باید باشد.
 • 2- این که دولت نوعی موجودیت و در واقع موجودیتی تعیین کننده است، متکی بر خصیصه سیاسی آن است. هر گونه نظریه تکثرگرا، یا نظریه ای است در باب دولت که وحدت دولت را با فدرالیسم انجمن های اجتماعی به دست می آورد یا نظریه ای است در باب انحلال یا نفی دولت. اگر در واقع این نظریه موجودیت دولت را به چالش بکشد و انجمن سیاسی را در سطحی برابر با دیگر انجمن ها، برای مثال برابر با انجمن های دینی یا اقتصادی قرار دهد، می بایست بالاتر از همه به پرسش از چیستی محتوای ویژه امر سیاسی پاسخ دهد. اگرچه لاسکی در کتب متعدد خود از دولت، سیاست، حاکمیت و حکومت صحبت می کند، اما کسی نمی تواند در این واژگان تعریف ویژه امر سیاسی را بیابد.

شناسنامه کتاب

نویسنده: کارل اشمیت
ناشر: ققنوس
تعداد صفحات: 200
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
شابک: 9786002780775
قیمت چاپ سوم: 14,000 تومان

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده محمد قصاع
  محمد قصاع
  « محمد قصاع متولد سال 1343 تهران و کارشناس مخابرات دریایی است . او کار ترجمه را از سال 1367 با ترجمه کتاب های علمی تخیلی شروع کرده است. مجموعه های «اسپا ...»
 • تصویر نویسنده بهزاد رحمتی
  بهزاد رحمتی
  « بهزاد رحمتی مترجم ایرانی است. او دانش آموخته‌ی حوزه‌ی آموزش و سیاست است.

  ترجمه‌ها:
  طلای خدایان اثر اریک فون دانیکن
  ۲۷ چهره‌ی مردان ا
  ...»
 • تصویر نویسنده سیامک دل آرا
  سیامک دل آرا
  « سیامک دل آرا مترجم ایرانی، متولد ۱۳۵۳ تهران فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی است. وی ترجمه رمان «مرد ناشناس» از المور لئونارد و «پرده حائل» از یان م ...»
 • تصویر نویسنده هارلن کوبن
  هارلن کوبن
  « هارلن کوبن، زاده ی 4 ژانویه ی 1962، نویسنده ی آمریکایی رمان های معمایی و تریلر است.کوبن در خانواده ای یهودی در نیوجرسی چشم به جهان گشود. او همزمان با ...»
 • تصویر نویسنده المور لئونارد
  المور لئونارد
  « المور لئونارد، زاده ی 11 اکتبر 1925 و درگذشته ی 20 آگوست 2013، نویسنده ای آمریکایی بود.لئونارد در لوییزیانا به دنیا آمد. او در سال 1946 به دانشگاه دیت ...»