خانه / کتاب‌ها / زبان و آگاهی /
تصویر کاور کتاب زبان و آگاهی
معرفی کتاب

زبان و آگاهی

زبان و آگاهی

اثری از جرالد م. ادلمن

دسته بندی

معرفی کتاب

زبان و آگاهی، کتابی علمی و تخصصی در زمینه‌ی عصب‌شناسی و زبان‌شناسی است. این کتاب را «جرالد ادلمن» از بزرگ‌ترین چهره‌های علوم زیستی و روانی نوشته است.
این یک کتاب جدی علمی ولی به زبان ساده است که مطالعه‌ی آن باید به طور جدی و با دقت انجام گیرد.

خلاصه‌ای از کتاب

از موضوعات پرسر و صدا در رابطه با شناخت انسان، آگاهی انسان است که با وجود تحقیقات بسیار باز هم پدیده‌ای مبهم است. ادلمن معتقد بود که آگاهی به روش علمی قابل مطالعه است و به همین سبب این کتاب را نوشته است. او کوشیده است تا حد امکان آگاهی به روش علمی را با زبانی ساده و شفاف تشریح کند و از گفتن مسائلی که پیش از این درباره‌ی آگاهی گفته و شنیده شده است،
ادامه متن

جملاتی از متن کتاب

 • 1- چامسکی زبان را ذاتیِ ذهن انسان می‌داند و حتی برای قواعد زبان «ماهیت روان‌شناختی» قائل است، تا جایی که انسان را ذاتا «جانوری نحوی» می‌داند. گرچه در نظریه‌ی او به بعضی از ابعاد بسیار مهم زبان و ذهن انسان - از جمله به مساله‌ی خلاقیت و بی‌کرانگی زبان توجه شده - ولی در نظریه‌ی زبان‌شناسی او به مساله‌ی چگونگی یادگیری و مبانی عصب‌شناختی زبان به طوری که با شواهد تجربی و روند «تکوین فردی» و «تکوین نوعی» سازگاری داشته باشد، توجه نشده و بیشتر به یک نظام زبانی ماشینی و صوری می‌ماند تا یک نظام شناختی - فرهنگی و انسانی. اما لیکاف برای زبان ماهیتی نورونی قائل است که در طول رشد یاد گرفته می‌شود و در مغز لانه‌گیری می‌کند و دارای مبانی حسی - حرکتی بوده و از همین رو در دیدگاه او زبان در شکل‌گیری شناخت و آگاهی نقش اساسی دارد. از همین روست که برای او انسان «‌جانوری فلسفی» است تا «جانوری نحوی». جانوری که کنجکاو است - جانوری فلسفی که شعر می‌گوید و پرسش می‌کند و به سرنوشت خود می‌اندیشد و می‌تواند در دگرگون کردن آن نقش داشته باشد. به تعبیر ادلمن انسان با زبان می‌تواند از اطلاعات یاد گرفته شده فراتر رود و حال را به گذشته و آینده پیوند دهد.
 • 2- ادلمن در نظریه‌ی خود چکیده‌ی آگاهی انسان را حاصل سه دسته خصوصیت می‌داند: خصوصیت‌های همگانی، خصوصیت‌های اطلاعی و خصوصیت‌های ذهنی. وی این سه دسته خصوصیت آگاهی را حاصل دو نوع انتخاب نورونی می‌داند. یکی انتخاب‌های نورونی مبتنی بر رشد و دیگری انتخاب‌های مبتنی بر تجربه‌های فردی.

شناسنامه کتاب

تعداد صفحات: 229
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
شابک: 9789644483813
قیمت چاپ دوم: 17,000 تومان

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده محمدرضا کمالی
  محمدرضا کمالی
  « اطلاعاتی از نویسنده در دسترس نیست. ...»
 • تصویر نویسنده فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  « فاطمه (تینا) نیک خاکیان در سال 1367 متولد گردید. وی از سال 1395 کار نویسندگی را شروع کرد.
  اولین کتاب وی با عنوان جرقه ای در شب در نیمه اول سال 14
  ...»
 • تصویر نویسنده محمد قصاع
  محمد قصاع
  « محمد قصاع متولد سال 1343 تهران و کارشناس مخابرات دریایی است . او کار ترجمه را از سال 1367 با ترجمه کتاب های علمی تخیلی شروع کرده است. مجموعه های «اسپا ...»
 • تصویر نویسنده بهزاد رحمتی
  بهزاد رحمتی
  « بهزاد رحمتی مترجم ایرانی است. او دانش آموخته‌ی حوزه‌ی آموزش و سیاست است.

  ترجمه‌ها:
  طلای خدایان اثر اریک فون دانیکن
  ۲۷ چهره‌ی مردان ا
  ...»
 • تصویر نویسنده سیامک دل آرا
  سیامک دل آرا
  « سیامک دل آرا مترجم ایرانی، متولد ۱۳۵۳ تهران فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی است. وی ترجمه رمان «مرد ناشناس» از المور لئونارد و «پرده حائل» از یان م ...»