خانه / کتاب‌ها / مقدمه ای بر رستم و اسفندیار /
تصویر کاور کتاب مقدمه ای بر رستم و اسفندیار
معرفی کتاب

مقدمه ای بر رستم و اسفندیار

مقدمه ای بر رستم و اسفندیار

اثری از شاهرخ مسکوب

معرفی کتاب

کتاب «مقدمه‌اي بر رستم و اسفنديار» نوشته ی «شاهرخ مِسکوب» است که يکي از کتب تحليلي و پژوهشي عالي پيرامون روايت حماسي/اسطوره‌اي رستم و اسفنديار است.

مسکوب در مقدمه ی کتاب خود چنین می گوید: «امروز نیز، ما به فراخور زندگی روزگارمان از رستم و اسفندیار چیزی می فهمیم. درد مشترک ما با آنان چیست؟ آیا می توانیم با کتایون و پشوتن همدل و همراز باشيم؟ و بیزار
ادامه متن

خلاصه‌ای از کتاب

کتاب مقدمه ای بر رستم و اسفندیار، بر 5 بخش پایدار است که نویسنده بخش اول آن را با مقدمه‌اي درباره زندگي و مذهب فردوسي و دیدگاه او را نسبت به انسان آغاز مي‌کند. بعد از مقدمه به بررسی يکي از مسائل بنیادی شاهنامه می پردازد. در اين بخش به مقايسه کردن شاهنامه و اوستا درباره فر و بيان وجوه اشتراک و افتراق آن‌ها می پردازد.
بخش دوم که مفصل تر از بخش های دی
ادامه متن

جملاتی از متن کتاب

 • 1- هزار سال از زندگی تلخ و بزرگوار فردوسی می گذرد. در تاریخ ناسپاس و سفله پرور ما، بیدادی که بر او رفته است، مانندی ندارد. و در این جماعت قوادان و دلقکان که ماییم با هوس های ناچیز و آرزوهای تباہ کسی را پروای کار نیست و جهان شگفت شاهنامه همچنان بر ارباب فضل در بسته و ناشناخته مانده است. اما در این دوران دراز، شاهنامه زندگی صبور خود را در میان مردم عادی این سرزمین ادامه داده است. و هنوز هم صدای گرمش گاه به گاه اینجا و آنجا در خانه ای و قهوه خانه ای شنیده می شود و در هر حال این زندگی خواهد بود. و این صدا خاموش نخواهد شد. و هر زمان به آوایی و نوایی سازگار مردم همان روزگار فراگوش می رسد ... نه عمر رستم واقعی است و نه رویین تنی اسفندیار و نه وجود سیمرغ، اما همه حقیقت است و این تبلور اغراق آمیز آرمان های بشر است در وجود پهلوانانی خیالی. زندگی رستم واقعی نیست. تولد و کودکی و پیری و مرگ او همه فوق بشری است و یا شاید بتوان گفت غير بشري. ولی با این همه مردی حقیقی تر از رستم و زندگی و مرگی بشری تر از آن نیست. او تجسم روحیات و آرزوهای ملتی است. این پهلوان، تاریخ - آنچنان که رخ داده است - نیست ولی تاریخ است آن چنان که آرزو می شد. و این تاریخ برای شناختن اندیشه های ملتی که سال های سال چنین جامه ای بر تصورات خود پوشاند، بسی گویاتر از شرح جنگها و کشتارهاست. از این نظر گاه افسانه رستم، از اسناد تاریخ، نه تنها حقیقی تر بلکه حتی واقعی تر است. زیرا این یکی نشانه ای است از تلاطم امواج و آن دیگری مظهری از زندگی پنهان اعماق.

شناسنامه کتاب

تعداد صفحات: 161
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
شابک: 9789644451461
قیمت چاپ هشتم: 8,500 تومان

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  « فاطمه (تینا) نیک خاکیان در سال 1367 متولد گردید. وی از سال 1395 کار نویسندگی را شروع کرد.
  اولین کتاب وی با عنوان جرقه ای در شب در نیمه اول سال 14
  ...»
 • تصویر نویسنده محمد قصاع
  محمد قصاع
  « محمد قصاع متولد سال 1343 تهران و کارشناس مخابرات دریایی است . او کار ترجمه را از سال 1367 با ترجمه کتاب های علمی تخیلی شروع کرده است. مجموعه های «اسپا ...»
 • تصویر نویسنده بهزاد رحمتی
  بهزاد رحمتی
  « بهزاد رحمتی مترجم ایرانی است. او دانش آموخته‌ی حوزه‌ی آموزش و سیاست است.

  ترجمه‌ها:
  طلای خدایان اثر اریک فون دانیکن
  ۲۷ چهره‌ی مردان ا
  ...»
 • تصویر نویسنده سیامک دل آرا
  سیامک دل آرا
  « سیامک دل آرا مترجم ایرانی، متولد ۱۳۵۳ تهران فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی است. وی ترجمه رمان «مرد ناشناس» از المور لئونارد و «پرده حائل» از یان م ...»
 • تصویر نویسنده هارلن کوبن
  هارلن کوبن
  « هارلن کوبن، زاده ی 4 ژانویه ی 1962، نویسنده ی آمریکایی رمان های معمایی و تریلر است.کوبن در خانواده ای یهودی در نیوجرسی چشم به جهان گشود. او همزمان با ...»