خانه / کتاب‌ها / مالک زمان /
تصویر کاور کتاب مالک زمان
معرفی کتاب

مالک زمان

مالک زمان

اثری از گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی

معرفی کتاب

کتاب مالک زمان را گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی منتشر کرده است. این کتاب داستان‌هایی برگرفته از سخنان امیرالمومنین (ع) به مالک اشتر و خاطرات سرباز اسلام حاج قاسم سلیمانی است.

خلاصه‌ای از کتاب

کتاب مالک زمان بیش از پنجاه داستان زیبا از زندگی و مجاهدت‌های سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی و روایت های برگرفته از امیر المومنین در خصوص رشادت ها، جنگها و داستانهایی از مالک اشتر را در خود جای داده است. امیرالمومنین در نامه ۵۳ نهج البلاغه توصیه های مهمی به فرمانده سپاه خود جناب مالک اشتر نموده است.

جملاتی از متن کتاب

 • 1- علی علیه السلام در نامه 38 نهج البلاغه درباره ویژگی های مالک اشتر می نویسد: من بنده ای از بندگان خدا را به سوی شما فرستادم که در روزهای وحشت نمی خوابد و در لحظه های ترس از دشمن روی نمی گرداند، برای بدکاران از شعله های آتش تندتر است. او مالک پسر حارث مذحجی است.
 • 2- آنجا که حق است، سخن او را بشنوید و از او اطاعت کنید. او شمشیری از شمشیرهای خداست که نه تیزی آن کُند می شود و نه ضربت آن بی اثر است. اگر شما را فرمان کوچ کردن داد، کوچ کنید و اگر ایست گفت، بایستید. او در پیشروی و عقب نشینی و حمله، بدون فرمان من اقدام نمی کند.
 • 3- سردار سپاه علی (ع) مالک اشتر نخعی بود، پس از هجده ماه مجاهدت و جنگ، چیزی نمانده بود تا سر از تن معاویه بردارد. مالک و سپاهش شمشیر زنان به سمت خیمهٔ معاویه می‌رفتند. چند قدمی به خیمه نمانده بود که معاویه به سمت عمروعاص دوید و به او گفت: تو را به خدا فکری کن، اگر کاری نکنی تا چند دقیقه دیگر هر دوی ما به دست مالک کشته می‌شویم. عمروعاص خنده‌ای کرد و با دستانش اشاره به نیزه‌هایی کرد که قرآن سرش نهاده شده بود! اوگفت تا چند دقیقه دیگر، جماعت ساده‌لوح را می‌بینی که به مالک دستور می‌دهند به عقب برگرد. مالک همچنان در حال نبرد و پیش روی بود که پیک مولا به او رسید؛ اسب را رها کرد و فریاد زد: ای مالک، دست از جنگ بردار مولا تو را احضار کرده. مالک نگاهی به او انداخت و جنگ را رها کرد. با عصبانیت پرسید: چه شده که مولا مرا از جنگ باز می‌دارد؟ پیک با انگشتان دستش نیزه‌ها را نشان داد و گفت: جماعت ساده‌لوح، بر روی علی (ع) شمشیر کشیده‌اند و از او خواسته‌اند تو را از جنگ منع کند، آن‌ها می‌گویند: این جنگ برادر کشی است و ما در این چند ماه اشتباه کرده‌ایم. مالک از عصبانیت شمشیرش را به زمین انداخت و گفت: چند قدم دیگر با معاویه فاصله داشتم. چرا این گونه شد؟ پیک گفت: نمی‌دانم هر طور می‌توانی خودت را به عقب برسان.

شناسنامه کتاب

تعداد صفحات: 120
نوع جلد: شومیز
قطع: پالتویی
قیمت چاپ اول: 11,200 تومان

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده حسن آدینه زاده
  حسن آدینه زاده
  « از آثاری که به قلم حسن آدینه زاده نوشته شده است، کتاب حالا که به لبخند رسیدیم می‌باشد که به همت انتشارات ترانه چاپ و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته ...»
 • تصویر نویسنده درنا شریفی
  درنا شریفی
  « درنا شریفی نویسنده، پژوهشگر حوزه کودک. سخنران و مدرس مهارتهای تربیتی است. از آثاری که به قلم درنا شریفی نوشته شده است می‌توان به کتاب مامان با من کودک ...»
 • تصویر نویسنده مهسا میرزاییان خوراسگانی
  مهسا میرزاییان خوراسگانی
  « از آثاری که به قلم مهسا میرزاییان خوراسگانی نوشته شده است می‌توان به کتاب، حال من خوب است با تو اشاره کرد. این اثر به همت انتشارات ارشدان به چاپ رسیده ...»
 • تصویر نویسنده سباستیان بری
  سباستیان بری
  « سباستیان بری (متولد 5 ژوئیه 1955) نویسند، شاعر و نمایشنامه نویس پرآوازه ایرلندی است که تاکنون جوایز فراوانی را کسب کرده،که از این میان می توان به جوای ...»
 • تصویر نویسنده رسول ارونقی کرمانی
  رسول ارونقی کرمانی
  « رسول ارونقی کرمانی (زاده ۱۳۰۹ در کرمان- درگذشته ۳۰ مهر ۱۳۹۶) نویسنده ایرانی بود. او یکی از مشهورترین، محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین پاورقی‌نویسان ایران در ...»