خانه / کتاب‌ها / خزان خودکامه /
تصویر کاور کتاب خزان خودکامه
معرفی کتاب

خزان خودکامه

خزان خودکامه

اثری از گابریل گارسیا مارکز

دسته بندی

معرفی کتاب

رمان «خزان خودکامه» از آثار مشهور مارکز است که نوشتن آن نزدیک به 7 سال طول کشید. طرح نگارش این رمان زمانی در ذهن مارکز شکل گرفت که یک دیکتاتور (پرث خیمه نز) بعد از هشت سال حکومت، کشور را ترک می کند. این کتاب در کنار «صد سال تنهایی» و «عشق در سال های وبا» از مهمترین آثار مارکز محسوب می شوند.این رمان پیش از این با عنوان «پاییز پدر سالار» و «پیشوا» چن
ادامه متن

خلاصه‌ای از کتاب

کتاب خزان خودکامه، دربارۀ ژنرال پیری که بین ۱۰۷ و ۲۳۲ سال دارد و پنج‌هزار بچۀ نامشروع به دنیا آورده است. دیکتاتوری شکاک و هذیان‌گو که بر کشور استوایی کوچکی در منطقۀ کارائیب فرمان می‌راند و تنِ تنهایش را در کاخ فرسوده‌ای آلوده به تپاله و فضلۀ حیوانات به این‌سو و آن‌سو می‌کشد. مردی که تصویرش همه‌جا هست. مانند معاصران واقعی‌اش، ‌مادری زحمتکش دارد. این
ادامه متن

جملاتی از متن کتاب

 • 1- مادر دیکتاتور مرده است، جنازه را به کم شناخته شده ترین گوشه های مملکت بردند تا کسی از امتیاز بزرگداشت خاطره او بی بهره نماند. آن را با نوارهای ویژه به اهتزاز در آوردن نوارهای سیاه رنگ به ایستگاه های قطار بر روی دشتهای بلند بردند و آن جا با همان موسیقی غمناک و با همان جمعیت غم انگیز استقبال شد که در روزهای شکوهمند دیگر آمده یودند تا با زمامدار پنهان در فضای نیمه تاریک کالسکه ریاست جمهوری ملاقات کنند. جسد را در صومعه خواهران نیکوکار به نمایش گذاشتند که در آن، زن پرنده فروش آواره ای با دشواری، پسری بدون پدر به دنیا آورده بود که پادشاه شد... همچنان که آرایشها پاک می شدند و هم چنان که پارافین در گرما ذوب می شد و پوست چروک برمی داشت، جسد را در جلسه های پنهانی بازسازی می کردند. در طول دوره باران، کپک ها را از روی پلکهای او کنار می زدند. خیاطهای خانم ارتش، لباس خاک سپاری اش را مرتب نگه می داشتند؛ انگار همین دیروز پوشیده شده. تاج گلهای نارنج را در وضع خوش آیندی نگه می داشتند و نیز نقاب توری عروسی را که او هرگز در طول زندگیش نداشته بود: «تا هیچ کس جرأت نکند در این فاحشه خانه مجیز گوها تکرار کند که تو با عکس خودت فرق داشتی، ننه جان! تا کسی از یاد نبرد چه کسی است که تا پایان روزگار، حتی در تهی دست ترین آبادی ها، بر توده شنهای کناره جنگل فرمان می راند.

شناسنامه کتاب

ناشر: ثالث
تعداد صفحات: 300
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
شابک: 9789643806620

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده محمدرضا کمالی
  محمدرضا کمالی
  « اطلاعاتی از نویسنده در دسترس نیست. ...»
 • تصویر نویسنده فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  « فاطمه (تینا) نیک خاکیان در سال 1367 متولد گردید. وی از سال 1395 کار نویسندگی را شروع کرد.
  اولین کتاب وی با عنوان جرقه ای در شب در نیمه اول سال 14
  ...»
 • تصویر نویسنده محمد قصاع
  محمد قصاع
  « محمد قصاع متولد سال 1343 تهران و کارشناس مخابرات دریایی است . او کار ترجمه را از سال 1367 با ترجمه کتاب های علمی تخیلی شروع کرده است. مجموعه های «اسپا ...»
 • تصویر نویسنده بهزاد رحمتی
  بهزاد رحمتی
  « بهزاد رحمتی مترجم ایرانی است. او دانش آموخته‌ی حوزه‌ی آموزش و سیاست است.

  ترجمه‌ها:
  طلای خدایان اثر اریک فون دانیکن
  ۲۷ چهره‌ی مردان ا
  ...»
 • تصویر نویسنده سیامک دل آرا
  سیامک دل آرا
  « سیامک دل آرا مترجم ایرانی، متولد ۱۳۵۳ تهران فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی است. وی ترجمه رمان «مرد ناشناس» از المور لئونارد و «پرده حائل» از یان م ...»