خانه / کتاب‌ها / فلسفه ی سیاسی دامیز /
تصویر کاور کتاب فلسفه ی سیاسی دامیز
معرفی کتاب

فلسفه ی سیاسی دامیز

فلسفه ی سیاسی دامیز

اثری از مارتین کوهن

معرفی کتاب

فلسفه سیاسی دامیز اثر مارتین کوهن یکی از مجموعه کتاب‌های دامیز در زمینه فلسفه و سیاست است.

خلاصه‌ای از کتاب

کتاب فلسفه‌ی سیاسی برای افرادی که به حوزه‌ی علوم انسانی علاقه دارند و می‌خواهند در دنیای شورانگیز فلسفه قدم بگذارند و با تحولات ژرف و سرنوشت‌ساز سیاسی آشنا شوند گزینه‌ای بسیار مناسب است. این کتاب به مخاطبان خود کمک می‌کند تا از طریق نظریه‌های سیاسی، ارتباط تنگاتنگی با حوزه‌های اندیشه‌ی اجتماعی مثل جامعه‌شناسی، ادبیات و مدیریت برقرار کنند. کتاب حاضر
ادامه متن

جملاتی از متن کتاب

 • 1- ورود به جمهوری افلاطونی به باور افلاطون، اجتماعات بشری نظیر دولت‌شهرهای یونان در عصر خود او یا کشورهای رسمی که در دوره‌های بعدی تاریخ تمدن تأسیس شدند بنا بر دلایل عینی و اقتصادی، تولد می‌یابند. دلیل این امر آن است که هیچ انسانی خودکفا نیست و نیازهای متنوعی دارد اعم از نیاز به غذا و سرپناه، نیاز به گرما و ابزار، نیاز به جاده و راه مواصلاتی و نیاز به دفاع در برابر تهاجم بیگانه، بنابراین، عقل حکم می‌کند انسان‌ها به شکل گروهی زندگی کنند تا بتوانند از یکدیگر کمک بگیرند. افلاطون می‌گوید هنگامی که افراد در یک جا جمع می‌شوند تا در کنار هم زندگی کنند و به یکدیگر یاری رسانند، آن جمع بشری را یک جامعه می‌نامیم؛ بنابراین، نقطه‌ی آغاز در فلسفه‌ی سیاسی افلاطون مبادله‌ی آزاد کالا و خدمات بین مردم است، به این ترتیب، ریشه‌های جامعه‌ی بشری در نیاز اقتصادی و تعقیب منافع فردی نهفته است (که مارکسیست‌ها ۲۰۰۰ سال پس از افلاطون نسبت به موضوع «بینش» یافته و برخلاف ادعایشان، چندان هم رادیکال و بی‌سابقه نبود!
 • 2- نیازمند آن هستیم که دست کم یک نفر کشاورز بشود، یک نفر معمار و نفر سوم پارچه‌باف بنا بر روایت افلاطون، سقراط و مخاطبش آنگاه و از قرار معلوم پی به این نکته می‌برند که دست کم دو شغل دیگر نیز برای جامعه مفید خواهند بود: یکی کفاش و دیگری، کسی که نیازهای شخصی افراد را تأمین می‌کند که برای شغل اخير مثالی نمی‌زند این کشور حداقلی زمانی بهترین عملکرد را دارد که هر یک از اعضای آن تنها به کاری مشغول می‌شود که بیشترین استعداد را در آن کار دارد (افلاطون بسیار برابری خواه است و به زنان فرصت‌های شغلی برابر با مردان اعطا می کند زیرا گذشته از هر چیز، تنها بخش حائز اهمیت از وجود هر انسان، روح اوست و روح نیز فاقد جنسیت است، نه مرد است و نه زن.

شناسنامه کتاب

تعداد صفحات: 108
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
شابک: 9786007022696
قیمت چاپ اول: 150,000 تومان

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده محمد قصاع
  محمد قصاع
  « محمد قصاع متولد سال 1343 تهران و کارشناس مخابرات دریایی است . او کار ترجمه را از سال 1367 با ترجمه کتاب های علمی تخیلی شروع کرده است. مجموعه های «اسپا ...»
 • تصویر نویسنده بهزاد رحمتی
  بهزاد رحمتی
  « بهزاد رحمتی مترجم ایرانی است. او دانش آموخته‌ی حوزه‌ی آموزش و سیاست است.

  ترجمه‌ها:
  طلای خدایان اثر اریک فون دانیکن
  ۲۷ چهره‌ی مردان ا
  ...»
 • تصویر نویسنده سیامک دل آرا
  سیامک دل آرا
  « سیامک دل آرا مترجم ایرانی، متولد ۱۳۵۳ تهران فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی است. وی ترجمه رمان «مرد ناشناس» از المور لئونارد و «پرده حائل» از یان م ...»
 • تصویر نویسنده هارلن کوبن
  هارلن کوبن
  « هارلن کوبن، زاده ی 4 ژانویه ی 1962، نویسنده ی آمریکایی رمان های معمایی و تریلر است.کوبن در خانواده ای یهودی در نیوجرسی چشم به جهان گشود. او همزمان با ...»
 • تصویر نویسنده المور لئونارد
  المور لئونارد
  « المور لئونارد، زاده ی 11 اکتبر 1925 و درگذشته ی 20 آگوست 2013، نویسنده ای آمریکایی بود.لئونارد در لوییزیانا به دنیا آمد. او در سال 1946 به دانشگاه دیت ...»