خانه / کتاب‌ها / خرد جهان /
تصویر کاور کتاب خرد جهان
معرفی کتاب

خرد جهان

خرد جهان

اثری از بالتاسار گراسیان

دسته بندی

معرفی کتاب

«خرد جهان، چکیده‌ی فرزانگی» نام کتابی به نویسندگی «بالتاسار گراسیان» و ترجمه‌ی «گیتی خوشدل» است.
گراسان نویسنده‌ی حکیم و متفکر در قرن 17 میلادی است که اندرزهای حکیمانه‌اش از ماندگارترین و زیباترین آثار ادبی دنیا به شمار می‌رود.

خلاصه‌ای از کتاب

مقدمه‌ی این کتاب زیبا آمده است: «"خرد جهان، چکیده‌ی فرزانگی" تدابیری برای شناخت و داوری و اقدام به عمل، شامل اندرزهایی برای گشودن راه خویش در جهان و دستیابی به تشخیص و کمال است. سیصد اندرز: خوشایندتر از آن که با دوستان در میان نهاده نشوند و نافذتر از آن که از نابخردان و رقبا پنهان نگردند. اندرزهایی ضروری برای کسی که هر روز با دیگران سروکار دارد. آن
ادامه متن

جملاتی از متن کتاب

 • 1- انسان وقتی به کمال برسد، "انسان راستین" می‌شود. امروز برای این که شخصی حکیم شمرده شود، به کارآیی هفت حکیم در یونان باستان نیاز دارد. این روزها توانایی‌های موردنیاز برای سروکارداشتن با یک فرد، بیش از توانایی‌هایی است که در گذشته برای کنارآمدن با یک ملت لازم بود
 • 2- در هیچ‌چیز – به‌ویژه در سلیقه‌تان – مبتذل نباشید. خردمند هرگز نمی‌خواهد بی‌شماری از افراد را خوشنود سازد. هوشمند محتاط هیچ‌گاه به تحسین عوام دل نمی‌بندد. بعضی از افراد چنان همه‌پسند بودن را می‌ستایند که گویی دم و بازدم جمع، نفس بزرگ‌ترین استاد است. این نشانه شعور نیست. چنین راه و روشی را در پیش نگیرید. ابتذال خردمندانه نیست. عوام آنچه را همه بگویند می‌ستایند، و جایی برای اندرز متعالی ندارند.
 • 3- دانش و شهامت نمایانگر عظمت است، زیرا جاودان‌اند و شما را جاودان می‌سازند. ارزش شما به اندازه دانش شما است، و اگر دانا باشید، قادر به انجام هر کاری خواهید بود. انسان نامطلع، جهانی تاریک است. توانایی داوری درست و استواری، چون دیدگان و دست‌ها است. فرزانگی بدون شجاعت، ثمری به بار نمی‌آورد.
 • 4- در مورد مسائلی که خوشایند به نظر می‌رسند، مراقب زودباوری خود باشید. اما در مورد مسائلی که به نظرتان ناخوشایند می‌نمایند، مشوق زودباوری خود باشید.

شناسنامه کتاب

ناشر: پیکان
تعداد صفحات: 180
نوع جلد: نرم
قطع: رقعی
شابک: 9789643288648
قیمت چاپ اول: 32,000 تومان

جدیدترین کتاب‌های معرفی شده

آخرین نویسندگان معرفی شده

 • تصویر نویسنده محمدرضا کمالی
  محمدرضا کمالی
  « اطلاعاتی از نویسنده در دسترس نیست. ...»
 • تصویر نویسنده فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  فاطمه (تینا) نیک خاکیان
  « فاطمه (تینا) نیک خاکیان در سال 1367 متولد گردید. وی از سال 1395 کار نویسندگی را شروع کرد.
  اولین کتاب وی با عنوان جرقه ای در شب در نیمه اول سال 14
  ...»
 • تصویر نویسنده محمد قصاع
  محمد قصاع
  « محمد قصاع متولد سال 1343 تهران و کارشناس مخابرات دریایی است . او کار ترجمه را از سال 1367 با ترجمه کتاب های علمی تخیلی شروع کرده است. مجموعه های «اسپا ...»
 • تصویر نویسنده بهزاد رحمتی
  بهزاد رحمتی
  « بهزاد رحمتی مترجم ایرانی است. او دانش آموخته‌ی حوزه‌ی آموزش و سیاست است.

  ترجمه‌ها:
  طلای خدایان اثر اریک فون دانیکن
  ۲۷ چهره‌ی مردان ا
  ...»
 • تصویر نویسنده سیامک دل آرا
  سیامک دل آرا
  « سیامک دل آرا مترجم ایرانی، متولد ۱۳۵۳ تهران فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی است. وی ترجمه رمان «مرد ناشناس» از المور لئونارد و «پرده حائل» از یان م ...»